دلایل علمی برای اثبات مضرات مصرف شیر کم چرب

دلایل علمی برای اثبات مضرات مصرف شیر کم چرب
دلایل علمی برای اثبات مضرات مصرف شیر کم چرب

به همه ما از بچگی گفته اند که نوشیدن شیر برای تقویت استخوان ها بسیار مفید است. دیوید لودویگ دانشمند برجسته دانشگاه هاروارد مقاله ای را اخیرا در مجله American Medical Association Pediatrics منتشر کرده است که در آن به طور خاص در مورد مضرات مصرف شیر کم چرب صحبت کرده است. ما می خواهیم در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد مضرات مصرف شیر کم چرب از نگاه این دانشمند صحبت کنیم.

مضرات مصرف شیر کم چرب

هنگامی که چاقی به یک اپیدمی در جهان تبدیل شد، محصولات کم چرب بسیار مورد توجه قرار گرفتند و تبلیغات زیادی روی آن ها انجام شد. با این حال، محققان به زودی متوجه شدند که وقتی چربی از شیر خارج می شود، جای آن را قندهای دیگر می گیرد که می توانند به طور بالقوه مضرتر از خود چربی باشند. وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) و American Academy of Pediatrics دستورالعمل هایی را پیشنهاد کردند که مردم را مجبور به محدود کردن مصرف نوشیدنی های شیرین کرد، اما این توصیه به شیر کم چربی محدود می شد. افرادی که در سن رشد هستند و افراد مسن همچنان تشویق می شوند که ۳ فنجان در روز شیر بخورند. دکتر لودویگ منطق پست این توصیه را این می داند که باید قطعا تمام مایعات حاوی کالری را با احتیاط و کنترل مصرف کنیم.

اولین چیزی که باید در نظر بگیریم نوع شیر (پر چرب یا کم چرب) در رژیم غذایی ما است. دکتر لودویگ اشاره می کند که انسان برای تامین نیازهای تغذیه ای خود نیاز صد در صد به شیر  ندارد. در حقیقت، اگر به گرم به گرم مواد غذایی مختلف نگاه کنیم خواهیم فهمید که بعضی مواد غذایی دارای کلسیم بیشتری نسبت به شیر می باشند، به عنوان مثال:

 • کلم بروکلی
 • کلم پیچ
 • منداب
 • اسفناج

بیش از ۱۶۰ میلی گرم در هر وعده کلسیم دارند. دیگر منابع تامین این ماده معدنی عبارتند از:

 • ماهی ساردین
 • آجیل
 • دانه ها
 • حبوبات

بنابراین، واقعا نیازی نیست که به خاطر کلسیم شیر بخورید.

دلایل علمی برای اثبات مضرات مصرف شیر کم چرب
دلایل علمی برای اثبات مضرات مصرف شیر کم چرب

چربی در شیر

هنگامی که صحبت از شیر کم چرب (۰٪ تا ۲٪ چربی) می شود، این استدلال حتی واضح تر می شود. به گفته لودویگ، چندین کارآزمایی بالینی تصادفی وجود دارد که به تاثیر بیشتر شیر کم چرب نسبت به شیر کامل و پرچرب بر روی افزایش وزن تاکید کرده اند. برعکس، برخی مطالعات نیز نشان داده اند که وقتی افراد شیر کم چرب مصرف می کنند، کمتر احساس سیری می کنند. در نتیجه، بیشتر از غذاهای دیگر می خورند و مصرف کالریشان افزایش می یابد.

همچنین برخی از افراد از شیر پر چرب به دلیل وجود چربی اشباع شده (۶۰٪ چربی) می ترسند. این نوع چربی باعث افزایش کلسترول بد (LDL) می شود. کلسترول بد با بیماری های قلبی عروقی ارتباط دارد. با این حال، چربی اشباع شده در شیر باعث افزایش کلسترول خوب (HDL) نیز می شود که اثر محافظتی بر روی قلب دارد. تجزیه و تحلیل منتشر شده در مجله American Journal of Clinical Nutrition در سال ۲۰۱۰، نتیجه گیری کرد که هیچ شواهد قابل توجهی وجود ندارد که نشان دهد چربی اشباع در مواد غذایی خطر بیماری قلبی عروقی را افزایش می دهد. محصولات لبنی پر چرب ممکن است حتی باعث ایجاد موارد زیر در بدن شوند:

 • تقویت قلب
 • کنترل دیابت
 • کمک به جذب ویتامین
 • کاهش خطر ابتلا به سرطان روده
 • کاهش وزن

در کل، دانشمندان معتقدند که اگر عدم تحمل لاکتوز ندارید از محصولات لبنی پرچرب استفاده کنید. اما اگر به شیر حساسیت دارید جایگزین های آن مانند شیر سویا و شیر نارگیل را انتخاب کنید.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *