معرفی داروی تمازپام Temazepam

معرفی داروی تمازپام Temazepam
معرفی داروی تمازپام Temazepam

تمازپام یک داروی خواب آور، ضد اضطراب، شل کننده عضلات و آرام بخش است. این دارو در واقع یک بنزودیازپین با اثر متوسط است. تمازپام معمولا به صورت قرص و در مواردی شربت تجویز می شود. این دارو به طور معمول روزانه یک وعده و ۳۰ دقیقه قبل از خواب مصرف می شود. تمازپام ظرف ۱۵ الی ۴۰ دقیقه اثرگذار می شود. و آثار آن ۶ الی ۸ ساعت در بدن بیمار باقی می ماند.

نکات مصرف تمازپام

  • در صورتی که بیش از ۲ هفته به طور منظم این دارو را مصرف کرده ایدغ مصرف آن را بدون صلاحدید پزشک متوقف نکنید.
  • مقدار بیش از حد این دارو موجب خواب آلودگی غیر عادی می شود؛ که حتما باید موضوع را به پزشک اطلاع داد.
  • در مراحل ابتدایی مصرف دارو و تا زمانی که از میزان اثر آن روی خود مطمئن نشده اید از انجام کارهای حساس و خطرناک همچون رانندگی پرهیز کنید. این دارو می تواند خواب آور بوده و نیز با کم کردن هوشیاری، سرعت عکس العمل های شما را کاهش دهد.
  • بیماران مبتلا به پوریفیری، مشکلات تنفسی، مشکلات کبد و کلیه، افسردگی و میاستنی گراو، بهتر است موضوع را با پزشک خود مطرح کنند.
  • مصرف این دارو در بزرگسالان حدود ۱۵ الی ۳۰ میلی گرم در روز و برای سالمندان حدود ۷٫۵ میلی گرم در روز، توصیه شده است.

عوارض جانبی تمازپام

  • خواب های آشفته، ذهن بی ثبات، سردرد، خواب آلودگی روزانه و سرگیجه، شایع ترین عوارض جانبی تمازپام هستند.
  • همچنین مصرف طولانی مدت این دارو باعث سازگاری بدن با آن شده و اثرات آن را کاهش می دهد. همین امر موجب وابستگی بیشتر بیمار به آن مصرف دوزهای بالاتر آن می شود. در نهایت می توان گفت در صورت عدم کنترل درست بر میزان مصرف، این دارو اعتیاد آور خواهد بود. هرچند به طور کلی این داروهای خواب آور جدید به نسبت داروهای خواب آور و ارام بخش قدیمی، به دلیل طول عمر اثر کمتر، خطر و عوارض کمتری دارند و ایمن تر هستند.
  • مصرف این دارو در زنان باردار اکیدا ممنوع است و می تواند طخرات جدی برای جنین داشته باشد و حتی موجب مرگ یا نقص عضو آن شود. ولی مقدار معمول آن در شیر مادر ضرری برای کودک ندارد. با این وجود در هر دو حالت توصیه های پزشک خود را جدی بگیرید.
  • از عوارض نادرتر این دارو می توان به مشکلات خونی از جمله لکوپنی و گرانولوسیتوپنی اشاره کرد. اگرچه یان شمکلات رد موراد بسیار نادر با مصرف تمازپام رخ داده است. اما در صورت رخ دادن باید سریعا به پزشک مراجعه شود.

اختلال دارویی تمازپام

به طور کلی انواع داروهای ضد افسردگی، ضد اضطراب، مسکن ها اپوئیدی، داروهای ضد جنون و آنتی هیستامین ها، اثرات آرام بخشی این دارو را تشدید می کنند.

توسط یاسر حمزه لوی

متخصص در تولید محتوای مفید، کاربردی و موثر هستم. سال‌هاست به دلیل علاقه شخصی، در حوزه تندرستی، پزشکی و سلامت نیز به تولید محتوا بر اساس منابع معتبر خارجی می‌پردازم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *