درباره نویسنده

فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

مطالب مرتبط

5 Comments

 1. 1

  مهرناز

  این مطالب برای فروش کمتر ماهی پرورشی ان …. وگرنه ماهی رودخانه ای انگل داره و ماهی پرورشی نداره…..ماهی وحشی آشغال های رود رو‌میخوره و ماهی پرورشی غذای تائید شده دامپزشک رو‌ میخوره …..
  توی متن گفته ویروس میگیرن ، بهشون آنتی بیوتیک میدن….این کاملا غلطه …. چون ویروس با آنتی بیوتیک از بین نمیره ……

  پاسخ دادن
  1. 1.1

   عارف

   نه اینطور نیست.من خودم بارها از هردونوع ماهی گرفتم و نوع وحشی آن چیزدیگری هست.اصولا حیواناتی که با تراکم بالاپرورش میابند مشکلات متعددی پیدا میکنند.بیماری ویروسی هم از طریق آنتی بیوتیک بهبود پیدا میکنه.بطورمثل سرماخوردگی بیماریی ویروسی هست ودکترها برای علاجش آنتی بیوتیک تجویز می‌کنند.انسان هرچقدر هم به خاطر جمعیت زیاد دست به روشهای تکثیر زیاد ودیوانه وار حیوانات بزنه، کاری جز نابودی خودش با انواع و اقسام بیماریهای خطرناک چون سرطان کاری نکرده است.

   پاسخ دادن
   1. 1.1.1

    حامد

    سلام دوست عزیز خواستم گوشزد کنم که آنتی بیوتیک بر روی ویروس اثری نمیکنه و هیچ پزشکی برای درمان سرماخوردگی آنتی بیوتیک تجویز نمیکنه چون ویروس مکانیسم زندگیش متفاوته و مواد آنتی بیوتیک نمیتونن ویروس رو غیر فعال کنن.

    پاسخ دادن
    1. 1.1.1.1

     فرشته موسی پور

     سلام

     چند نکته مهم در مورد کامنت شما وجود داره.

     اول این که مطالب ارائه شده توسط مجله پیام سلامت کاملا ترجمه شده است و در صورت درخواست شما، می تونیم منابع اصلی رو در اختیارتون قرار بدهیم. همان طور که در ادامه این متن می بینید به یک مجله معتبر هم رفرنس داده شده. بنابراین مطالب کاملا علمی هست و نظر شخصی ما نیست. و نکته دوم، در ابتدای همون بخش ذکر شده که برای درمان عفونت به ماهی آنتی بیوتیک داده می شه. همان طور که شما هم مطلع هستید عفونت می تونه هم ویروسی باشه هم باکتریایی.

     در هر صورت ممنون از توجه شما.

     پاسخ دادن
 2. 2

  هادی

  سلام
  لطفا این مورد رو جهت “تشخیص ماهی فاسد و ماهی تازه” به آیتم های دیگه اضافه کنید که بر حسب تجربه فراوان بدست آوردم و بسیار مهم و کاربردی هست:

  ۱. ماهی فاسد بدنی شُل و بیحال داره برعکس ماهی تازه که مثل لاستیک ارتجاعی هست.
  ۲. اعضا و احشام درون بدن ماهی فاسد اینطور به نظر میرسه که انگار با هم قاطی و چرخ شده باشند یعنی تفکیک اعضا از هم سخت شده و نمیشه اونها رو دقیق از هم تفکیک و تمیز داد.
  ۳. بوی ماهی تازه، تند تر از ماهی فاسد است.
  ۴. سطح بدن ماهی فاسد از درون بسیار نرم هست و با کمترین فشار پاره و متلاشی میشود.
  ۵. ماهی فاسد چون ساختار بدنش در حال از بین رفتن است لذا پس از تمیز کردن و بیرون درآوردن اعضاء درون شکم ماهی، حین شستن و پاک کردن متوجه ذرات ریز روغن میشوید که انگار ذرات ریز روغن مایع در آب پخش است.
  ۶. سطح زیر شکم ماهی فاسد با کمترین فشار چاقو پاره میشه.
  ۷. مدفوع ماهی فاسد درون شکم پخش شده و مقدار زیادی از آن از ناحیه مقعد ماهی به صورت نمایان بیرون زده است.
  ۹.عوامل دیگه همچون تو رفتگی چشم،کدری چشم هم راه دیگه شناخت ماهی فاسد است البته با توجه به موارد بالا.
  ۱۰.فلس بدن ماهی فاسد برعکس ماهی تازه به راحتی جدا میشه به بیان دیگر فرضا برای تمیز کردن فلس بدن ماهی فاسد باید ۱۰~۲۰ بار بر سطح اون و بر خلاف فلس ها پاقو کشید اما ماهی فاسد کمتر از این مقدار است.

  ۱۱. دهن ماهی تازه به صورت بسته و چفت شده است اما دهن ماهی فاسد نیمه باز و باز است.

  امیدوارم مطالب و تجربیاتم براتون مفید باشه

  پاسخ دادن

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *