مواد مغذی در آرد گندم سیاه چیست؟

مواد مغذی در آرد گندم سیاه چیست؟
مواد مغذی در آرد گندم سیاه چیست؟

به طور معمول آرد گندم سیاه  فیبر و پروتئین بیشتری نسبت به آرد سفید دارد. ضمن این که ویتامین ها و مواد معدنی ضروری آن نیز از آرد سفید بیشتر است. با وجود این همه خواص می توانید از آرد گندم سیاه به جای آرد گندم سفید در بسیاری از دستور العمل های غذایی از جمله کلوچه ها، کوکی ها و نان ها استفاده کنید. برای این که از خواص و مواد مغذی در آرد گندم سیاه اطلاعات بیشتری کسب کنید بهتر است تا ادامه این مطلب مجله پیام سلامت را بخوانید.

مواد مغذی در آرد گندم سیاه

کربوهیدرات

¼ فنجان از آرد گندم سیاه حاوی ۱۰۰ کالری است که اکثر این کالری از کربوهیدرات می آید. یک فنجان از این آرد شامل ۲۱ گرم کربوهیدرات است که بیشتر آن نشاسته است. آرد گندم سیاه دارای مقدار قابل توجهی فیبر است. هر وعده از این آرد حاوی ۳ گرم فیبر است که تقریبا ۱۰ درصد از نیاز روزانه یک بزرگسالان به فیبر را تامین می کند.

پروتئین

آرد گندم سیاه حاوی کمتر از ۱ گرم چربی است. بنابراین اکثر کالری آن به جای این که از پروتئین تامین شود از کربوهیدرات تامین می شود. یک وعده آرد گندم حاوی ۳٫۸ گرم پروتئین است. این مقدار حدود ۸ درصد از نیاز روزانه زنان و ۷ درصد از نیاز روزانه مردان را تامین می کند.

مواد معدنی

¼ فنجان از آرد گندم سیاه بیش از ۱۰ درصد از ارزش روزانه چهار ماده معدنی مهم بدن را فراهم می کند. یک وعده غذایی از این ماده، ۱۸ درصد منیزیم و ۱۴ درصد فسفر را تامین می کند. هر دو این مواد به شما کمک می کنند که استخوان ها و دندان های قوی داشته باشید. منگنز، که برای تثبیت کردن قند خون مورد نیاز است، حتی بیشتر از منیزیم و فسفر در آرد گندم یافت می شود. در حالی که هر وعده از این آرد ۲۶ درصد نیاز روزانه بدن به منگنز را تامین می کند. ضمن این که همین مقدار آرد سیاه ۱۷ درصد از نیاز روزانه بدن به مس را نیز تامین می کند. مس، همراه با آهن، برای تولید گلبول های قرمز در بدن کاربرد دارد. آرد گندم سیاه آهن را نیز تامین می کند. هر وعده آرد سیاه ۷ درصد نیاز روزانه زنان و ۱۵ درصد نیاز روزانه مردان را به این ماده فراهم می کند.

مواد مغذی در آرد گندم سیاه چیست؟
مواد مغذی در آرد گندم سیاه چیست؟

ویتامین ها

اگر چه ویتامین C و تمام ویتامین های محلول در چربی در این آرد کم است اما یک وعده آرد گندم سیاه بیش از ۱۰ درصد از نیاز روزانه بدن را به سه ویتامین از گروه B تامین می کند. یک وعده غذایی حاوی این آرد ۱۰ درصد تیامین را تامین می کند. تیامین به گردش خون سالم کمک می کند. یک وعده از این آرد ۱۲ درصد نیاسین مورد نیاز بدن را فراهم می کند. نیاسین نیز برای گردش خون مناسب لازم است. ضمن این که از سیستم عصبی شما پشتیبانی می کند. علاوه بر این، یک وعده آرد گندم سیاه، ۱۴ درصد ارزش روزانه ویتامین B-6 را فراهم می کند. B-6 به هضم چربی ها و پروتئین ها کمک می کند.

آرد گندم سیاه و گلوتن

آرد گندم سیاه به طور فنی یک محصول گندمی نیست. بنابراین بسیاری از افراد مبتلا به آلرژی به گلوتن قادر هستند از این آرد استفاده کنند. آرد گندم سیاه به طور جداگانه از محصولات گندم فرآوری شده است و بدون گلوتن می باشد. اگر قادر به تحمل گلوتن نیستید، می توانید از آرد گندم سیاه در بسیاری از دستور العمل های غذایی خود استفاده کنید. البته حتما قبل از خرید آرد گندم سیاه روی بسته بندی آن را مطالعه کنید تا مطمئن شوید بدون گلوتن است.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *