مقالات

۷ دلیل برای اضافه کردن موز سبز به رژیم غذاییتان
خواص خوراکی ها, زندگی سالم

۷ دلیل برای اضافه کردن موز سبز به رژیم غذاییتان 

مطالعات نشان داده اند که هر دو نوع موز و یعنی موز معمولی و موز سبز به تقویت سیستم ایمنی و تنظیم فرایند هضم غذا کمک کرده و ماده غذایی غنی از پتاسیم است. اما خواص موز سبز به همین موارد ختم نمی شود. به همین دلیل است که باید ادامه این مطلب مجله پیام سلامت را با موضوع بیان فواید موز سبز، مطالعه نمایید.

قبل از این که مردم سراسر جهان از خواص این میوه مطلع شوند، مردمی که در کشورهای قاره آفریقایی زندگی می کردند به این فواید پی برده بودند. به طوری که این میوه حدود ۲۵ درصد انرژی ۷۰ میلیون انسان را تامین می کند.

موز سبز چیست؟

موز سبز یک میوه نزدیک به موز است و گاها با آن اشتباه گرفته می شود. اما در برخی از ۱۲۰ کشور جهان که اکثرا از غذاهای سنتی استفاده می کنند، مانند اوگاندا، کلمبیا و کامرون، مردم تمایز بین این دو میوه را می دانند. این به این دلیل است که موز سبز، نشاسته و شکر کمتری از موز دارد و از موز معمولی بیشتر قابلیت پخت و پز دارد. به همین دلیل است که معمولا موز سبز را قبل از مصرف می پزند.

درخت این میوه در شرایط مرطوب و آب و هوای گرمسیری بیشترین رشد را دارد. این میوه مخصوص یک فصل خاص نیست بنابراین در کل فصول در دسترس می باشد. این موضوع باعث می شود که موز سبز یک منبع غذایی بسیار ارزشمند و قابل اعتماد برای مردم کشورهای در حال توسعه باشند.

فقط ۱۵ درصد از تولید جهانی این محصول در تجارت استفاده می شود. بقیه میزان موز رسیده در همان کشورهای مبدا مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل این میوه یکی از ۱۰ میوه اصلی مورد استفاده در سراسر جهان است.

ارزش غذایی موز سبز

یک فنجان موز سبز خام تقریبا حاوی موارد زیر است:

 • ۱۸۱ کالری
 • ۴۷ گرم کربوهیدرات
 • ۱٫۹ گرم پروتئین
 • ۰٫۵ گرم چربی
 • ۳٫۴ گرم فیبر
 • ۲۷٫۲ میلی گرم ویتامین C (حدود ۴۵ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۱،۶۶۸ واحد بین المللی (IU) ویتامین A (حدود ۳۳ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۰٫۴ میلی گرم ویتامین B6 (حدود ۲۲ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۷۳۹ میلی گرم پتاسیم (حدود ۲۱ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۵۵ میلی گرم منیزیم (حدود ۱۴ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۰٫۹ میلی گرم آهن (حدود ۵ درصد از نیاز روزانه بدن)

موز سبز معمولا ابتدا طبخ شده و سپس استفاده می شود. زمانی که موز پخته می شود ارزش غذاییش متفاوت می شود. یک فنجان موز سبز پخته شده ارزش غذایی زیر را دارد:

 • ۲۳۲ کالری
 • ۶۲٫۳ گرم کربوهیدرات
 • ۱٫۶ گرم پروتئین
 • ۰٫۴ گرم چربی
 • ۴٫۶ گرم فیبر
 • ۱۸۱۸ واحد بین المللی (IU) ویتامین A (حدود ۳۶ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۲۱٫۸ میلی گرم ویتامین C (حدود ۳۶ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۹۳۰ میلی گرم پتاسیم (حدود ۲۷ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۰٫۵ میلی گرم ویتامین B6 (حدود ۲۴ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۶۴ میلی گرم منیزیم (حدود ۱۶ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۱٫۲ میلی گرم آهن (حدود ۶ درصد از نیاز روزانه بدن)

خواص موز سبز

موز سبز یکی از منابع جامد کربوهیدرات و حاوی چربی کمی است. علاوه بر این، این میوه حاوی سموم مضر نیز نمی باشد.

منبع غنی از پتاسیم

۹۱۳ میلی گرم پتاسیم در یک فنجان موز سبز پخته شده وجود دارد. این مقدار حدود ۲۰ درصد از نیاز روزانه بدن به مصرف پتاسیم را به خود اختصاص می دهد. به همین دلیل این میوه یکی از غذاهای غنی از پتاسیم در این سیاره می باشد. پتاسیم سومین ماده معدنی فراوان در بدن است، اما زمانی که بدن از وجود آن خالی می شود، عملکرد چندین اندام و چند فرآیند تحت تاثیر قرار می گیرد.

پتاسیم یک الکترولیت است و به شدت تحت تاثیر میزان سدیم در بدن قرار دارد. پتاسیم نقش مهمی در تنظیم فشار خون ایفا می کند، زیرا با اثر سدیم مبارزه می کند. بسیاری از رژیم های غربی حاوی سدیم زیادی هستند. این به این معنی است که با رعایت این رژیم ها از منابع حاوی سدیم زیاد استفاده می کنیم.

سطح پتاسیم همچنین بر انقباض عضلات اسکلتی تأثیر می گذارد و به این ترتیب باعث عملکرد منظم عضلات دستگاه گوارش می شود. پتاسیم ریتم قلب را تنظیم می کند. از طرفی مطالعات نشان داده اند که افرادی که رژیم های غذایی حاوی پتاسیم زیاد را رعایت می کنند، خطر ابتلا به سکته مغزی، پوکی استخوان و بیماری کلیوی در بدنشان کاهش پیدا می کند.

تنظیم سیستم گوارش

فیبر تأثیر عمیقی بر سیستم گوارش دارد و نقش مهمی در سلامت این سیستم دارد. یک فنجان موز سبز تقریبا یک پنجم فیبر مورد نیاز روزانه که تقریبا ۲۵ الی ۳۰ گرم است را تامین می کند. بنابراین موز سبز به دلیل این که غذای غنی از فیبر است برای دستگاه گوارش مفید می باشد.

بر اساس نتایج تحقیقات University of Kentucky’s Department of Internal Medicine and Nutritional Sciences Program، مصرف میوه یک روش عالی برای از بین بردن یبوست است و در هموروئید و بیماری های گوارشی مانند دیورتیکولیت موثر است.

فیبر باعث می شود که احساس سیری بیشتر داشته باشید و وزنتان را بهتر کاهش دهید. بنابراین، افزایش مصرف فیبر می تواند باعث کاهش وزن در افراد چاق شود. فیبر محلول برای کاهش کلسترول و فشار خون نیز مفید بوده و مانع از بیماری های قلبی می شود. فیبر می تواند به تثبیت قند خون نیز کمک کند.

کاهش تعداد رادیکال های آزاد مضر

رادیکال های آزاد در دو صورت ایجاد می شوند. این رادیکال ها یا زمانی که بدن شما غذا را تجزیه می کند یا هنگامی که در معرض عناصر مضر مانند دود سیگار یا اشعه قرار می گیرید ایجاد شده و نقش مهمی در پیری و ایجاد بیماری ها و سرطان ها ایفا می کند. ویتامین C آنتی اکسیدانی است که با آسیب های رادیکال آزاد مبارزه می کند.

یک وعده موز سبز می تواند بیش از ۳۵ درصد از نیاز روزانه بدن به ویتامین C را تامین کند. این میوه یکی از بهترین مواد غذایی غنی از ویتامین C است. بدن نمی تواند ویتامین C را ذخیره کند (مازاد این ویتامین را از طریق ادرار دفع می کند) یا به طور مستقل تولید کند، بنابراین مصرف مقدار توصیه شده آن بسیار مهم است.

ویتامین C یکی از قوی ترین ویتامین هاست، زیرا در رشد و ترمیم بافت ها سراسر بدن نقش دارد. این ویتامین در تشکیل پروتئین مورد استفاده در ساخت پوست، تاندون ها، رباط ها و رگ های خونی، و نگهداری از غضروف، استخوان ها و دندان ها نیز به کار برده می شود.

تقویت سیستم ایمنی

آیا به دنبال تقویت سیستم ایمنی بدن خود هستید؟ پس موز سبز استفاده کنید. یک وعده از این میوه ۳۶ درصد از نیاز روزانه بدن به ویتامین A را تامین می کند. ویتامین A به عنوان یکی دیگر از آنتی اکسیدان های قوی، برای بدن مفید است. همراه با ویتامین C، ویتامین A کمک می کند تا پاسخ ایمنی کنترل شده و بیماری ها در حالت خفیف بماند. این در حالی است که برخی از پاسخ های سیستم ایمنی بدن با وجود ویتامین A درست تر عمل می کنند.

ویتامین A همچنین نقش مهمی در سلامت پوست و رشد سلولی دارد و یک عنصر ضروری برای بهبود زخم است. سلول هایی که به غذاهای خاصی واکنش نشان می دهند، ریشه آلرژی های غذایی هستند. این سلول ها در نهایت باعث التهاب می شوند. خواص آنتی اکسیدانی ویتامین A می تواند رادیکال های آزاد را خنثی کرده و به جلوگیری از التهاب ناشی از واکنش این سلول ها کمک کند. این ویتامین قدرت بینایی را نیز بهبود می بخشد.

ارتقای عملکرد مغز

ویتامین B6 که به نام پیریدوکسین نیز شناخته می شود، چندین انتقال دهنده مهم که اطلاعات را از یک سلول به سلول دیگر انتقال می دهند را تولید می کند. یک وعده موز سبز می تواند تا ۲۴ درصد از نیاز روزانه بدن به ویتامین B6 را تامین کند.

ویتامین B6 منجر به عملکرد سالم مغز می شود و بر اساس تحقیقات منتشر شده در Cochrane Database of Systematic Reviews، در تولید هورمون هایی مانند سروتونین و نوراپی نفرین، که باعث حفظ پایداری خلق و خوی می شوند و ملاتونین که باعث تنظیم ساعت بدن می شوند نیز نقش دارد.

سطح هوموسیستئین (یک اسید آمینه مرتبط با بیماری های قلبی و بیماری موثر بر روی سیستم عصبی) نیز توسط ویتامین B6 کنترل می شود. کاهش سطح این ویتامین برای جلوگیری از آسیب و حفظ سلامت عروق خونی مهم است.

این ویتامین در موز سبز یکی از هشت ویتامین گروه B است که در فرآوری غذا به انرژی و متابولیسم چربی ها کمک می کند. همانند ویتامین A کمبود ویتامین B6 نیز باعث تشدید بیماری های چشم مانند دژنراسیون ماکولا می شود. ویتامین A و ویتامین B12 با همکاری هم باعث می شوند که گلبول های قرمز و سلول های سیستم ایمنی بدن تولید شوند. افزایش سطح ویتامین B6 به پیشگیری یا کاهش علائم آرتریت روماتوئید مرتبط است.

منبع اصلی منیزیم

کمبود منیزیم، یک مشکل بسیار رایج است. موز سبز حدود ۱۶ درصد از نیاز روزانه بدن به منیزیم را تامین می کند. این موضوع بسیار مهم است زیرا منیزیم بیش از ۳۰۰ واکنش بیوشیمیایی در بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.

از کمک به تنظیم فشار خون گرفته تا جلوگیری از پوکی استخوان، همگی راه هایی است که باعث می شوند منیزیم تاثیر خوبی بر روی بدن داشته باشند. منیزیم به طور مستقیم بر جذب کلسیم تاثیر می گذارد و به این ترتیب می تواند پوکی استخوان را از بین ببرد یا معکوس کند. همچنین خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را با کنترل سطح گلوکز خون از طریق متابولیسم کربوهیدرات و تنظیم انسولین کاهش می دهد. منیزیم برای کمک به سردرد میگرنی، بی خوابی و افسردگی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

جلوگیری از زخم معده ناشی از آسپیرین

در یک مطالعه که در مجله International Journal of Research in Pharmaceutical and Biomedical Sciences منتشر شده نشان داده شد که موز سبز اثر قابل توجهی بر زخم معده ناشی از آسپیرین دارد. افرادی که از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی برای بیماری هایی مانند آرتریت روماتوئید و درد مزمن استفاده می کنند در معرض خطر ابتلا به ایجاد زخم در لایه های غشایی معده هستند. با توجه به مطالعات انجام شده، خواص موز سبز قادر به تحریک رشد غشای داخلی معده است.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. تابستان 1398