بهترین و بدترین موقعیت خواب در بارداری

بهترین و بدترین موقعیت خواب در بارداری
بهترین و بدترین موقعیت خواب در بارداری

یکی از مشکلاتی که خانم های باردار با آن موجه می شوند، موقعیت خواب در بارداری است. بسیاری از خانم ها بعد از بارداری متوجه می شوند که دیگر مانند سابق پوزیشن های خوابشان برای بدنشان مناسب نیست. این موضوع کاملا صحیح است با ایجاد تغییرات دوران بارداری متاسفانه حالت هایی که قبل از بارداری در آن احساس آرامش می کردید دیگر پاسخگوی احساس آرامش شما نیستند. البته دلایل مختلف دیگری نیز وجود دارد که موجب می شود بدن شما در حالت های قلبی خواب دیگر احساس آرامش نکند. اما با این وجود و به دلیل اهمیت خواب در بارداری، شما باید به فکر حالتی باشید که ضمن ایجاد آرامش برای شما، برای جنین نیز خطرناک نباشد.

در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت بهترین و بدترین موقعیت خواب در بارداری را توضیح می دهیم.

موقعیت خواب در بارداری

سوال اصلی این است که چرا دیگر احساس راحتی در پوزیشن خوابمان نداریم؟ پاسخ سوال این است که تغییرات بدن در دوران بارداری موجب می شود خواب صلح آمیزی نداشته و در روند به خواب رفتن دچار اختلال شوید. دلایل این عدم احساس آرامش عبارتند از:

 • افزایش اندازه شکم
 • کمر درد
 • سوزش معده
 • تنگی نفس
 • بی خوابی

بهترین موقعیت خواب در بارداری چیست؟

بهترین وضعیت خواب در دوران بارداری حالت “SOS” (خوابیدن به پهلو) است. این حالت حتی زمانی که به پهلو چپ بخوابید فواید بیشتری نیز دارد. خوابیدن به پهلو چپ در بارداری موجب می شود میزان خون و مواد مغذی که به جنین می رسد بیشتر باشد. به این ترتیب رشد جنین در طول خواب شما با سرعت بیشتری ادامه پیدا می کند. بهتر است زانو ها را خم کرده و از یک بالش در بین پاها استفاده کنید.

 • اگر احساس می کنید خوابیدن به پهلو موجب کمر درد می شود می توانید از یک متکا زیر شکم استفاده کنید.
 • اگر شب ها احساس سوزش سر دل دارید، بهتر است قسمت نیم تنه بالایی خود را کمی بالاتر از قسمت نیم تنه پایینی قرار دهید. اما هنوز هم باید به پهلو بخوابید.
 • در اواخر دوران بارداری، ممکن است دچار تنگی نفس شوید. در این حالت سعی کنید به پهلو و به صورت نیم نشسته بخوابید.

این پیشنهاد ها به خصوص برای کسانی که قبل از بارداری به کمر یا به روی شکم می خوابیدن زیاد ساده نباشد. اما در زمان بارداری، خوابیدن به این حالت ها به خصوص خوابیدن روی شکم بسیار خطرناک است. ضمن این که به یاد داشته باشید که بدنتان در طول شب تغییر موقعیت می دهد. بنابراین بهتر است با این حالت شروع کرده تا اگر در طول خواب بدنتان تغییر موقعیت داد، حداقل چند ساعت اول به بهترین شکل ممکن خوابیده باشید.

بدترین موقعیت خواب در بارداری چیست؟

بدترین موقعیت های خواب برای یک زن باردار، خوابیدن به پشت و روی شکم است.

خوابیدن به پشت: این نوع پوزیشن می تواند مشکلات زیر را به وجود آورد:

 • کمر درد
 • مشکلات تنفس
 • مشکلات گوارشی
 • بواسیر
 • کاهش فشار خون
 • کاهش گردش خون به قلب خودتان و جنینتان

این عوارض در نتیجه شل شدن شکم و فشار آن بر روی روده و عروق بزرگ (آئورت و ورید اجوف) ایجاد می شود.

خوابیدن بر روی شکم: هنگامی که باردار می شوید شکم دچار تغییرات زیادی می شود. به همین دلیل دیگر خوابیدن بر روی آن امکان پذیر نیست. ضمن این که از همه مهمتر این است که با خوابیدن بر روی شکم، به جنینتان فشار زیادی وارد می شود.

پس هرگز در طی دوران بارداری به پشت و شکم نخوابید. بهترین حالت خوابیدن در بارداری حالتی است که در تصویر زیر مشاهده می کنید.

بهترین و بدترین موقعیت خواب در بارداری
بهترین و بدترین موقعیت خواب در بارداری

اگر به پهلو خوابیدن برایتان سخت است می توانید از بالش های مخصوص خوابیدن در بارداری که به شکل زیر هستند استفاده کنید.

بهترین و بدترین موقعیت خواب در بارداری
بهترین و بدترین موقعیت خواب در بارداری

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *