مقالات

انواع و خواص نمک دریایی برای بدن
خواص خوراکی ها, زندگی سالم

انواع و خواص نمک دریایی برای بدن 

نمک به عنوان یک طعم دهنده طبیعی هزاران سال است که توسط بشر استفاده می شود. این ماده برای وجود ما بسیار حیاتی است. این ماده طعم همه چیز را دگرگون می کند. درست است که این ماده توسط بسیاری از کارشناسان مانند پزشکان انجمن قلب آمریکا ماده ای ناسالم معرفی شده است. اما تفاوت عمده ای بین نمک طعم دار شده و نمک واقعی در دریا وجود دارد. نمک واقعی یا همان نمک دریایی برای بدن انسان به روش های مختلفی مفید است.

در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد انواع و خواص نمک دریایی برای بدن صحبت می کنیم.

نمک دریایی چیست؟

تمام نمک ها (حتی نمک کریستالی) از دریا یا آب نمکی تشکیل شده اند اما امروزه همه نمک های موجود در بازار از اقیانوس ها گرفته نمی شوند. معنی این جمله چیست؟ نمک هایی که  دریایی هیستند، از رسوبات نمک زیرزمینی، حاصل می شوند.

نمک دریایی یک نوع نمک است که از تبخیر آب دریا به دست می آید. این تبخیر به وسیله خورشید و در فضای باز یا با فرآیند تبخیر سریع تر خلاء انجام می شود. برای تهیه بعضی از نمک های موجود گران قیمت در بازار از روش تبخیر سریع آفتاب استفاده می شود. اما نمک دریایی فرایند بسیار کمی را تجربه کرده و حاوی مواد معدنی زیادی است. این نوع نمک دارای طعم و رنگ طبیعی است و برای استفاده در پخت و پز و محصولات زیبایی خانگی کاربرد فراوان دارد.

نمک دریایی می تواند رقیق یا تصفیه شده باشد. توصیه می شود که از نمک دریایی رقیق شده استفاده کنید. زیرا تمام خواص مفید این ماده را دارد. نمک دریایی تصفیه شده، برای جدا کردن آن از مواد معدنی، شسته می شود. ضمن این که باید از نمک دریایی که حاوی کلرید سدیم است اجتناب کنید. زیرا این کلمه به این معنی است که این طعم دهنده نمک طعام تصفیه شده است.

همچنین هنگام خرید نمک دقت کنید که محصول انتخابی شما حاوی مواد افزودنی نباشد. متأسفانه بعضی از تولیدکنندگان تجاری نمک دریایی، از افزودنی های بهداشتی خطرناک در محصول نهایی خود استفاده می کنند که بعضی از آن ها سبب نابینایی می شوند.

۶ خاصیت مهم نمک دریایی

غنی از مواد معدنی

نمک های دریایی با کیفیت بالا معمولا حاوی ۶۰ ماده معدنی هستند. در مورد نمک دریای هیمالیا، این عدد به ۸۴ ماده می رسد. در هر صورت، نمک دریا یک منبع عالی از مواد معدنی است.

به دلیل کمبود خاک غنی از مواد مغذی، مواد غذایی که ما می خوریم حاوی مواد معدنی زیادی نیستند. با این حال، مواد معدنی هنوز هم در دریاها و اقیانوس های سیاره ما فراوان هستند، و می توان از آن ها در قالب نمک دریایی استفاده کرد.

کمک به جبران کمبود آب و متعادل نگه داشتن مایعات بدن

در ادامه به این نکته که سدیم چگونه در بدن ما عمل می کند اشاره می کنیم. اساسا آب با نمک در بدن ارتباط دارد. این به این معنی است که اگر مقدار زیاد سدیم استفاده کنید، احتباس آب نیز در بدن رخ می دهد. در عین حال، مخالف این موضوع نیز درست است. از دست دادن سدیم در بدن منجر به از دست دادن آب و به طور بالقوه کم آبی و تشنگی شدید می شود.

با مصرف روزانه نمک دریایی، می توانید اطمینان حاصل کنید که سطح سدیم کافی را در بدن حفظ می کنید و نسبت سدیم و پتاسیم را در بدن متعادل نگه می دارید. سدیم و پتاسیم دو الکترولیت مهمی هستند که با یکدیگر همکاری می کنند تا اطمینان حاصل شود که تعادل مناسبی در مایعات موجود در سلول های بدن و همچنین پلاسمای خون و مایع خارج سلولی وجود دارد.

منبع الکترولیتی عالی

انواع و خواص نمک دریایی برای بدن
انواع و خواص نمک دریایی برای بدن

انجام حداقل پردازش روی نمک دریای خام آن را قادر می سازد تا مقدار زیادی از مواد معدنی طبیعی درون خود را حفظ کند. نمک دریا می تواند شامل بسیاری از الکترولیت های اصلی مانند سدیم، منیزیم، کلسیم و پتاسیم که برای سلامتی بسیار ضروری هستند باشد.

الکترولیت ها بسیاری از عملکردهای مهم بدن را انجام می دهند. از تنظیم ضربان قلب گرفته تا اجازه دادن به عضلات برای منقبض شدن. همگی به دست این الکترولیت ها در بدن انجام می شود. نمک دریای مدیترانه می تواند در جلوگیری از عدم تعادل الکترولیتی در بدن کمک کند. عدم تعادل الکترولیت ها در بدن می تواند باعث ایجاد علائم جدی منفی شود که حتی برخی از آنها به طور بالقوه کشنده هستند.

بهبود عملکرد مغز، عضله و سیستم عصبی

سدیم موجود در نمک دریایی برای عملکرد مناسب مغز، عضلات و سیستم عصبی نیز ضروری است. همانطور که قبلا گفتم، سدیم یک تنظیم کننده آب در بدن شما است. همچنین برای انتقال سیگنال های الکتریکی در بدن ضروری است. چرا این موضوع اینقدر مهم است؟ بدون انتقال مناسب سیگنال های الکتریکی در بدن، عملکردهای زیادی دچار اختلال می شوند.

بدون این سیستم ارتباطی یا وجود اختلال در آن، مغز، عضلات و سیستم های عصبی از سایر بخش های دیگر بدن بیشتر رنج می برند. هم سدیم بیش از حد و هم سدیم خیلی کم باعث مشکلات سلولی می شوند. بنابراین به همان اندازه که بدننان نیاز دارد از این ماده معدنی در قالب نمک استفاده کنید.

کمک به سیستم گوارش

نمک کافی در واقع می تواند سلامت گوارشی شما را تحت تاثیر قرار دهد. اگر نمک کافی در رژیم غذایی خود نداشته باشید، بدن اسید هیدروکلریک (HCL) کافی در معده تولید نمی کند. اگر اسید معده کم شود، سیستم گوارش به طور جدی دچار آسیب می شود. مصرف مقدار مناسب نمک دریایی کمک می کند بدن مقادیر مناسبی HCL را تولید کند. زیرا  نمک دریا کلرید است که بلوک های ساختمانی اسید معده را فراهم می کند.

تقویت کننده رژیم غذایی

داشتن اسید کافی در معده  به بدن ما کمک می کند تا ویتامین ها و مواد معدنی مانند کلسیم، روی، آهن، فولات و B12 را جذب کنیم. بنابراین مصرف نمک دریای با کیفیت بالا به طور مرتب می تواند به بدن شما کمک کند که مواد مغذی بیشتری را از غذاهایی که می خورید جذب کند. این خبر خوبی است، زیرا نه تنها آنچه  می خورید، بلکه چگونگی پردازش بدنتان بر روی این مواد، می تواند نیازهای تغذیه ای بدنتان را تامین کند.

انواع نمک دریایی

دو گونه بسیار کاربردی و پر مصرف نمک دریایی، نمک دریای هیمالیا و نمک دریای سلتیک است. گونه های دیگری نیز وجود دارد، زیرا آب های شوری که بتوان از آن ها نمک استخراج کرد در جهان زیادند.

نمک دریای هیمالیا

بسیاری معتقدند نمک دریای هیمالیا خالص ترین نمک موجود در این سیاره است. اعتقاد بر این است که این نمک از زمان خلقت زمین تا کنون، از بقایای خشک دریای اصلی اولیه تشکیل شده است.

نمک کریستال هیمالیا به عنوان “طلای صورتی” شناخته می شود. در واقع رنگ این ماده صورتی شفاف است و حاوی تمام ۸۴ عنصر موجود در بدن می باشد. با توجه به بار مواد مغذی شگفت انگیز، پزشکان خواص مصرف منظم این نمک را به شرح زیر اعلام کرده اند:

 • تنظیم مقدار آب در سراسر بدن
 • ترویج توازن pH سالم در سلول های بدن (به خصوص سلول های مغزی)
 • ترویج سلامت قند خون که می تواند به کاهش نشانه های پیری کمک کند
 • کمک در تولید انرژی هیدروالکتریکی در سلول های بدن
 • حذب ذرات غذا در روده
 • حمایت از سلامت سیستم تنفسی
 • ارتقاء سلامت سینوس ها
 • جلوگیری از گرفتگی عضلانی
 • ارتقاء قدرت استخوان
 • تنظیم خواب
 • حمایت از میل جنسی
 • ارتقاء سلامت عروقی
 • تنظیم فشار خون با مصرف کافی آب و پتاسیم

نمک دریای سلتیک

یکی دیگر از محصولات باستانی، نمک دریای سلتیک است که با نمک کریستال هیمالیا قابل مقایسه است. سابقه استفاده از این ماده به ۲۰۰۰ سال قبل می رسد. گزارش شده است که نمک سلتیک برای سلامت شما مفید است و می تواند به موارد زیر کمک کند:
 • قلیایی کردن بدن
 • تعادل در قند خون
 • از بین بردن ساختار خلط در بدن
 • تقویت سیستم ایمنی
 • بهبود عملکرد مغز
 • افزایش انرژی
 • تعادل در الکترولیت های بدن
 • آرامش بخشیدن به خواب
 • جلوگیری از گرفتگی عضلانی
 • تنظیم ضربان قلب و فشار خون
جالب توجه است که این نمک رطوبت خود را حفظ می کند و به همین خاطر وقتی به آن دست می زنید مرطوب است.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. تابستان 1398