بارداری و ویروس زیکا

نکات مهم در مورد بارداری و ویروس زیکا
نکات مهم در مورد بارداری و ویروس زیکا

زنان باردار و یا زنانی که به فکر باردار شدن هستند ممکن است در مورد ویروس زیکا نگرانی هایی را داشته باشند. این ویروس می تواند به یک نقص مادرزادی جدی به نام میکروسفالی، منجر شود که در آن مغز و سر کودک بیش از حد کوچک است. این ویروس یک تهدید خاص در امریکا لاتین و کارائیب است. در این مناطق در چند وقت اخیر چند هزار نوزاد با میکروسفالی متولد شده اند. هیچ واکسنی و یا درمانی برای ویروس Zika یا میکروسفالی وجود ندارد. بسیاری از افرادی که با Zika آلوده شده اند در تمام دوران بیماری تصور می کنند بیمار نیستند و حتی گاهی نمی دانند که آلوده شده اند. کسانی که به مریضی زیکا مبتلا می شوند معمولا علائمی مانند تب، درد مفاصل و قرمزی چشم ها را دارند. از طرفی باید بدانید این بیماری می تواند از مادر به جنین نیز منتقل شود پس مادران باردار باید در مقابل این ویروس بیشتر بدانند. در این مطلب ۵ نکته مهم در مورد بارداری و ویروس زیکا را به شما خواهیم گفت.

نکات مهم در مورد بارداری و ویروس زیکا

در صورت امکان از سفر به کشورهایی که این بیماری در آن ها شایع است مانند کشورهای آمریکای لاتین و کشورهای حوزه دریایی کارائیب خودداری کنید. لازم به ذکر است که این بیماری در ایالات متحده نیز مشاهده شده که تصور می شود از طریق مسافرت افراد مبتلا منتشر شده باشد.

نکات مهم در مورد بارداری و ویروس زیکا
نکات مهم در مورد بارداری و ویروس زیکا

اگر در فکر باردار شدن هستید و می خواهید به این کشورها سفر کنید بارداری خود را به تعویق بیاندازید. لازم به توضیح است که این بیماری از طریق تماس جنسی نیز منتقل می شود پس در زمان نزدیکی از کاندوم استفاده کنید.

سعی کنید تا جای ممکن از گزش پشه خود را محفوظ بدارید برای این کار باید:

  • پیراهن آستین بلند و شلوار بپوشید.
  • درب و پنجره خانه را با توری بپوشانید.
  • هنگام خواب از پشه بند استفاده کنید.
  • آب استخر و آبی که در زیر گلدانی ها جمع می شود را برای جلوگیری از تجمع پشه ها زود به زود عوض کنید.

اگر آزمایش خونتان مثبت بود و شما بارداری بودید برای اطمینان از رشد کودک به طور متعادل می توانید از سونوگرافی نیز استفاده کنید.

به محض تغییر وضعیت جسمانی خود پزشک را مطلع کرده و علائم را برای وی شرح دهید.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *