نکاتی که باید در مورد فواید و خطرات بالقوه دارو ها بدانید

خطرات بالقوه دارو
نکاتی که باید در مورد فواید و خطرات بالقوه دارو ها بدانید

دارو ها، ترکیبات قوی شیمیایی هستند که برای اهداف مختلفی مثل، کاهش علائم بیماری، تسکین درد، پیشگیری از بیماری ها و … تولید و توسط پزشک تجویز می شود. به یاد داشته باشید که دارو فقط برای دوره خاصی از بیماری است و باید توسط پزشک تجویز شود همچنین هر دارو دارای فواید درمانی و خطراتی است که باید برای تسریع فرایند بهبود فواید و خطرات بالقوه دارو ها را بشناسید. متاسفانه عدم توجه به این نکته باعث شده تا در ایران مصرف خود سرانه دارو بدون تجویز پزشک آما بسیار خیره کننده ای داشته باشد.

فواید دارو های امروزی

داروهای امروزی همگام با پیشرفت علم و تکنولوژی فواید بیشتری را نسبت به داروهای گذشته دارد. در صورتی که دارو را به درستی مصرف کنید می تواند فواید زیر را به همراه داشته باشد:

 • پیشگیری از بیماری ها : نظیر آنفولانزا، کزاز، هپاتیت، سل و ….
 • کنترل بیماری ها : نظیر فشار خون، قند خون و …
 • درمان مشکلات روانی : نظیر اضطراب، افسردگی، بی خوابی و …
 • تسریع بهبود : نظیر برطرف کردن آثار جراحی، زخم و …
 • درمان عفونت : نظیر ذات الریه، برونشیت و …
 • تسکین درد : نظیر سر درد، رماتیسم، آرتروز و …
 • کنترل اختلالات در کارکرد اعضای بدن : مانند اختلالات کبد، ریه، کلیه، ناراحتی های گوارشی و …
 • کاهش علائم بیماری : نظیر حساسیت، سرفه، سرماخوردگی و …
خطرات بالقوه دارو
نکاتی که باید در مورد فواید و خطرات بالقوه دارو ها بدانید

خطرات بالقوه دارو ها

مصرف دارو می تواند خطرات بالقوه زیر را به همراه داشته باشد:

عوارض جانبی : بعضی از داروها ممکن است عوارض جانبی برای افراد ایجاد کند. شدت عوارض جانبی بستگی به فرد و دارو مصرف شده دارد. این عوارض با توجه به فاکتورهای بالا می تواند تا حدی باشد که پزشک مجبور شود برای درمان بیماری از داروی دیگری استفاده کند.

واکنش های غیر منتظره : وقتی داروها همراه هم مصرف شوند می توانند واکنش های غیر منتظره ای را ایجاد کنند. ممکن است دارویی اثر داروی دیگر را خنثی کرده و یا حتی فعل و انفعالات شیمیایی آن را بیشتر کند. برخی مواقع ترکیب این داروها می تواند عوارض جانبی خطرناکی را ایجاد کند.

وابستگی دارویی : برخی از داروها اعتیاد آورند. این داروها گرچه فواید درمانی دارند ولی مصرف آنها در دراز مدت می تواند وابستگی به آن را درپی داشته باشد.

مصرف داروهای متعدد : برخی از افراد اختلالات و بیماری های متفاوتی دارند که باید دارو های متعددی را استفاده کنند. در صورتی که این داروها به درست و در زمان خود مصرف نشوند می تواند اختلالات دارویی را به وجود آورد.

خطرات بالقوه دارو
نکاتی که باید در مورد فواید و خطرات بالقوه دارو ها بدانید

برای جلوگیری از خطرات بالقوه دارو ها چه کنیم؟

 • برای اطلاع از عوارض جانبی داروها حتما بروشورهای داخل جعبه دارو را مطالعه کنید.
 • زمانی که به پزشک مراجعه می کنید قبل از تجویز دارو، تمامی داروهای که به تجویز پزشک قبلی یا به صورت آزاد مصرف می کنید را به اطلاع وی برسانید.
 • برای جلوگیری از اعتیاد دارویی، در مورد اعتیاد آور بودن دارو و مدت زمانی که باید آن را مصرف کنید از پزشک خود سوال کنید.
 • حتما به زمان مصرف دارو های تجویزی پزشک و داروهایی که به صورت آزاد مصرف می کنید مثل کرم ها و لوسیون ها دقت کنید. داروهای تجویزی باید سر ساعت مصرف شوند.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *