فواید مصرف نیاسینامید (نیاسین آمید) برای پوست به همراه عوارض جانبی آن و دوز مصرفش

فواید مصرف نیاسینامید (نیاسین آمید) برای پوست
فواید مصرف نیاسینامید (نیاسین آمید) برای پوست

اگر به مواد تشکیل دهنده روی بسته بندی مرطوب کننده خود نگاه کنید؛ حتما به کلمه نیاسینامید برخورد خواهید کرد. قبل از شروع بحث این نکته را در نظر داشته باشید که نباید نیاسینامید را با نیاسین اشتباه بگیرید. نیاسین آمید یک شکل متفاوت از ویتامین B3 است که به دلیل فواید بسیار زیادی که برای تقویت پوست دارد؛ در محصولات مراقبت از پوست زیاد از آن استفاده می شود. بهبود لکه های تیره پوست، کاهش علائم بارز پیری و درمان آکنه از جمله مهمترین فواید این ماده برای پوست هستند. به همین دلیل است که امروزه در بسیاری از محصولات موضعی مراقبت از پوست موجود در بازار از نیاسین آمید استفاده می شود.

در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت می خواهیم پیرو خواص نیاسینامید برای پوست و عوارض جانبی احتمالی آن صحبت کنیم. در ضمن به دوز استاندارد مصرف این ماده نیز اشاره می کنیم.

نیاسینامید چیست؟

نیاسینامید نوعی ویتامین B3 است که در مواد غذایی و همچنین مکمل ها یافت می شود. به این ماده گاهی نیکوتین آمید نیز گفته می شود. البته شما می توانید به طور طبیعی با خوردن مواد غذایی مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ، شیر، لوبیا، سبزیجات سبز و غلات نیز این ماده را وارد بدن کنید.

این شکل از ویتامین B3 همان نیاسین نیست. در واقع نیاسین شکل اصلی ویتامین B3 است و یکی از عوارض جانبی رایج ناشی از مصرف زیاد نیاسین، قرمزی پوست است. در حالی که نیاسین آمید مانند نیاسین باعث ایجاد گرگرفتگی و قرمزی پوست نمی شود. ضمن این که مانند نیاسین باعث پایین آمدن کلسترول نمی شود.

بدن انسان برای حفظ عملکرد سالم قندها و چربی ها، به این ماده نیاز دارد. نیاسین برای بهبود سلامت عمومی سلول ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

علاوه بر دریافت نیاسین آمید از طریق غذاها و مکمل ها، بدن می تواند نیاسین مصرفی را به نیاسین آمید تبدیل کند. اسید آمینه ضروری تریپتوفان نیز قالب تبدیل به نیاسین آمید است.

فواید نیاسین آمید

کاربردها و فواید نیاسین آمید بیشمارند. در ادامه به برخی از آنها که اختصاصا برای پوست هستند اشاره می کنیم.

ممکن است به بهبود آکنه کمک کند

تحقیقات نشان داده اند که فواید نیاسین آمید می تواند شامل بهبود آکنه باشد. به عنوان مثال یک بررسی علمی که در سال ۲۰۱۷ انجام شد و طی آن مطالعات متعددی بررسی گردید نشان داد که هم نیاسین آمید موضعی و هم مکمل خوراکی این ماده مغذی، بدون هیچ گونه عوارض جانبی مهمی، باعث کاهش آکنه می شوند.

به کاهش لکه های تیره پوست کمک می کند

یک مطالعه منتشر شده در British Journal of Dermatology نشان داد که استفاده موضعی از نیاسین آمید می تواند به کاهش لکه های تیره پوست کمک کند. البته سوال اصلی اینجاتس که چه مدت افراد مورد مطالعه از محصول موضعی حاوی نیاسینامید استفاده کرده اند؟ محققان در پاسخ به این سوال می گویند که پس از چهار هفته استفاده، اثرات روشن کننده این ماده بر روی پوست مشخص شد.

می تواند علائم روزاسه را بهبود بخشد

بهبود روزاسه یکی دیگر از ده ها فایده احتمالی نیاسین آمید است. در یک بررسی علمی، تاثیر استفاده از نیکوتین آمید (فرم آمید ویتامین B3)  بر روی پوست شرکت کنندگان میانسال بالای ۴۰ سال بررسی شد. محققان از این ماده برای درمان طیف متنوعی از بیماری های پوستی از جمله روزاسه و آکنه استفاده کردند.

نتایج نشان می دهند که روزاسه که یک بیماری التهابی پوستی است، با استفاده موضعی و خوراکی از نیاسین آمید با موفقیت بهبود یافت.

فواید مصرف نیاسینامید (نیاسین آمید) برای پوست
فواید مصرف نیاسینامید (نیاسین آمید) برای پوست

برای تولید انرژی و ترمیم DNA مورد نیاز است

بدن انسان از نیکوتین آمید برای ایجاد دو کوآنزیم بسیار مهم استفاده می کند. این دو کوآنزیم با نام های نیکوتین آمید آدنین دینوکلئوتید (NAD) و نیکوتین آمید آدنین دینوکلئوتید فسفات (NADP) شناخته می شوند. ما به NAD و NADP برای عملکردهای ضروری بدن از جمله تولید انرژی و ترمیم DNA نیاز داریم. بنابراین مصرف مکمل نیاسینامید ممکن است موجب افزایش انرژی و بهبود روند ترمیم DNA‌ها شود.

به محافظت از بدن در برابر سرطان پوست کمک می کند

برخی تحقیقات تا به امروز به توانایی این نوع ویتامین B3 در محافظت از بدن در برابر آسیب های پوستی ناشی از تماس با اشعه ماوراء بنفش و کاهش خطر ابتلا به سرطان های پوستی اشاره کرده اند. یک کارآزمایی تصادفی که در مجله New England Journal of Medicine منتشر شد؛ ۳۸۶ شرکت کننده‌ای را که در طی ۵ سال گذشته حداقل دو سرطان پوست غیرملانوموما داشتند تحت نظر گرفت. آنها به دو گروه تقسیم شدند. گروه اول مجبور بودند در طول مطالعه، ۵۰۰ میلی گرم نیکوتین آمید را دو بار در روز مصرف کنند. گروه دوم نیز همین مقدار دارونما را به مدت ۱۲ ماه مصرف کردند.

متخصصان پوست هر سه ماه یک بار و به مدت ۱۸ ماه شرکت کنندگان را ارزیابی کردند. محققان دریافتند که شرکت کنندگان پرخطر که یک سال مکمل این ماده را مصرف کرده بودند؛ با کاهش ۲۳ درصدی خطر ابتلا به سرطان های جدید پوستی غیر ملانوم (از جمله سرطان سلول بازال و سرطان سلول سنگفرشی) مواجه شدند.

این مطالعه همچنین نشان داد که مکمل نیاسین آمید در طول ۱۲ ماه موارد کراتوزیس اکتینیک را ۱۳ درصد کاهش می دهد. کراتوزیس اکتینیک شایعترین عارضه پیش سرطانی است که بر روی پوست های آسیب دیده بر اثر قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش نور خورشید و یا برنزه کردن بدن شکل می گیرد.

مصرف موضعی این ماده در مقایسه با غذاها و مکمل های حاوی آن

می توانید محصولات موضعی فراوانی مانند سرم های صورت، کرم های صورت، ماسک های صورت و کرم های دور چشم را در بازار پیدا کنید که حاوی نیاسین آمید هستند.

اگر به دنبال مصرف خوراکی این نوع ویتامین B3 هستید؛ می توانید خوراکی هایی که حاوی این ماده هستند مانند تخم مرغ محلی، سبزیجات سبز مانند مارچوبه، ماهی سالمون وحشی و قارچ را بیشتر استفاده کنید. همچنین می توانید مکمل خوراکی نیاسین آمید را پس از مشورت با پزشک از داروخانه های تهیه کرده و مصرف کنید.

نکته مهم

هنگام خرید محصولات حاوی نیاسین آمید اطمینان حاصل کنید که در لیست مواد تشکیل دهنده کلمه “نیاسین آمید” درج شده باشد نه نیاسین یا ویتامین B3. همیشه به دنبال محصولات مراقبت از پوستی باشید که عاری از مواد سمی مانند پارابن و عطرهای مصنوعی هستند.

بسته به اهدافی که دنبال می کنید و وضعیت سلامت فعلی پوستتان (زنان باردار و شیرده نمی توانند از محصولات حاوی رتینول استفاده کنند)؛ می توانید از محصولات موضعی که حاوی سایر ترکیبات فعال مانند نایسینامید و ویتامین C یا کرم و ماسک صورت حاوی نیاسین آمید و رتینول هستند؛ استفاده کنید.

نحوه استفاده از این محصولات

اگر هم از کرم نیاسین آمید و هم از سرم نیاسین آمید استفاده می کنید؛ سرم را باید قبل از کرم و برای تمیز کردن پوست مصرف کنید. تحقیقات علمی نشان داده اند که کاربرد موضعی ژل حاوی ۴ درصد نیاسین آمید دو بار در روز برای درمان آکنه مفید است. متخصص پوستتان ممکن است توصیه های خاصی را در مورد درمان آکنه با نیاسین آمید برای شما داشته باشد.

برای استفاده خوراکی، بهتر است در مورد داروها و مکمل های حاوی این ماده با پزشک معالج خود مشورت کنید. از مصرف مشروبات الکلی در هنگام مصرف مکمل های حاوی نیاسین آمید نیز خودداری کنید.

خطرات و عوارض جانبی

عوارض جانبی حاوی از مصرف خوراکی نیاسین آمید عبارتند از:

 • ناراحتی معده
 • نفخ شکم
 • سرگیجه
 • بثورات پوستی
 • خارش پوست

مصرف بیش از سه گرم از این ماده در روز می تواند باعث عوارض جانبی مانند افزایش قند خون و مشکلات کبدی شود.

در صورت استفاده موضعی ممکن است قرمزی خفیف پوست، خارش و یا سوزش را احساس کنید. اگر واکنش منفی به این ماده را تجربه کردید؛ مصرف خود را قطع کنید.

قبل از مصرف مکمل نیاسین آمید حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید. به خصوص اگر باردار هستید؛ نوزاد شیر می دهید یا هرگونه نگرانی در مورد آلرژی، بیماری کبد، بیماری کیسه صفرا، زخم های گوارشی، نقرس و دیابت دارید. همچنین دو هفته قبل از جراحی توصیه می شود به هیچ وجه از این مکمل استفاده نکنید.

منابع:

 1. The role of nicotinamide in acne treatment
 2. The effect of niacinamide on reducing cutaneous pigmentation and suppression of melanosome transfer
 3. Nicotinamide in dermatology and photoprotection
 4. Niacinamide
 5. A Phase 3 Randomized Trial of Nicotinamide for Skin-Cancer Chemoprevention
 6. ?WHAT ARE PARABENS, AND WHY DON’T THEY BELONG IN COSMETICS

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *