هفته اول بارداری ؛ آیا این هفته علائمی در بدن ایجاد می کند؟

هفته اول بارداری
هفته اول بارداری

پزشکان حاملگی را بر اساس یک تقویم واحد، به ۴۰ هفته تقسیم می کنند. به این ترتیب بارداری از اولین روز آخرین قاعدگی شروع می شود. بنابراین اولین روز رسمی بارداری اولین روز آخر دوره قاعدگی شماست. هر ماه بدن زنان تخمکی را بین پایان هفته دوم و شروع هفته سوم قاعدگی آزاد می کند. از این زمان به بعد است که بارداری رخ می دهد. انتشار تخمک؛ تخمک گذاری نامیده می شود. تخمک گذاری به معنی این است که شما بارور هستید و آمادگی حاملگی را دارید. بنابراین گاهی ممکن است قبل از این که متوجه حاملگی خود شوید باردار باشید. اگر می خواهید زودتر از موعد بدانید باردار هستید یا خیر ادامه این مطلب مجله پیام سلامت که در مورد هفته اول بارداری است را بخوانید.

هفته اول بارداری شبیه چیست؟

پاسخ کوتاه به این سوال این است که هفته اول بارداری دقیقا مثل هفته اول چرخه قاعدگی است. هر آنچه که انظار دارید قبل از قاعدگی به سراغتان بیاید در این هفته شاهد خواهید بود.

علائم شایع در این مدت عبارتند از:

 • نفخ شکم
 • آکنه
 • اضطراب و نوسانات خلقی
 • تغییر در دفع مدفوع (ابتلا به یبوست یا اسهال)
 • تغییر در میل جنسی
 • افسردگی
 • خستگی
 • میل به غذا و افزایش اشتها
 • سردرد
 • عدم تحمل الکل در بدن
 • درد مفصلی و عضلانی
 • درد معده (گاهی اوقات به نام گرفتگی عضلات معده نیز شناخته می شود)
 • حساس شدن پستان ها
 • افزایش وزن به دلیل احتباس مایعات در بدن

بدن چگونه خود را برای بارداری آماده می کند؟

همان طور که گفتیم هفته اول بارداری دقیقا هفته اول آخرین دوره قاعدگی است. بنابراین ممکن است در این زمان هنوز حامله نشده باشید. اما ناامید نشوید زیرا روش هایی وجود دارد که می توانید به کمک آنها شانستان را بالا ببرید. در این هفته بدن شما آمادگی برای بارداری را دارد اما ممکن است حاملگی به سهولت رخ ندهد.

در طول دوره قاعدگی بدن سعی می کند که با تغییر هورمون ها خود را آماده کند، در این حالت پوشش رحم ضخیم می شود. اما زمانی که تخمک منتشر می شود و بارداری رخ نمی دهد، دیگر نیازی به این پوشش ضخیم نیست. در این حالت بدن با خونریزی این بافت را دفع می کند.

به طور متوسط طول مدت خونریزی بین ۵ تا ۷ روز و فاصله بین دو قاعدگی ۲۸ روز است. اما در بدن برخی از زنان این چرخه از ۲۱ روز تا ۳۵ روز و مدت خونریزی نیز از ۲ تا ۱۰ روز متغییر است.

زمانی که دوره ۲۸ روزه قاعدگی تمام می شود، بدن خود را برای دوره بعدی آماده می کند. تخمک گذاری بین ۱۳ تا ۲۰ روز بعد از خونریزی رخ می دهد. در این روز خاص بدن حداکثر آمادگی را برای بارداری دارد.

روش های افزایش شانس باروری

در طول هفته اول بارداری می توانید به کمک اقدامات زیر شانس خود را برای باردار شدن افزایش دهید.

از دوره ای که بدنتان آمادگی بارداری را دارد اطلاع کسب کنید

تخمک می تواند بین ۱۲ تا ۲۴ ساعت در بدن زنده بماند. در این حالت اگر اسپرم بتواند خود را به تخمک برساند و آن را بارور کند، بارداری رخ می دهد. در غیر این صورت تخمک می میرد. اما اگر می خواهید باردار شوید، خبر خوبی برایتان داریم. اسپرم عمر بیشتری نسبت به تخمک دارد. در واقع اسپرم می تواند تا ۷ روز در داخل بدن زنان زنده بماند.

بنابراین، اگر قبل از تخمک گذاری نیز رابطه جنسی داشته باشید، می توانید باردار شوید. اما برای این که بفهمید بدنتان چه زماین آمادگی بیشتری دارد می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

 • از اپلیکیشن های مخصوص برای ثبت دوره قاعدگی استفاده کنید.
 • ترشحات دهانه رحم را چک کنید.
 • دمای بدن خود را اندازه گیری کنید.
 • از کیت تخمک گذاری استفاده کنید.
هفته اول بارداری
هفته اول بارداری

مصرف ویتامین های مخصوص دوران بارداری را شروع کنید

مصرف ویتامین های مخصوص بارداری نکته ای است که پزشکان زیاد آن را توصیه می کنند. کارشناسان معتقدند که اسید فولیک احتمالا ارزشمند ترین ماده مغذی برای بارداری است. مصرف ویتامین های پیش از بارداری می تواند به جلوگیری از ایجاد نقص های مادرزادی در نوزاد کمک کند.

طبق استاندارهای جهانی زنان بارور باید هر روز ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک مصرف کنند. مکمل های مخصوص بارداری معمولا شامل اسید فولیک، و سایر مواد مغذی مانند آهن، کلسیم و ویتامین D هستند.

مقدار زیادی آب بنوشید

در طول هفته اول بارداری سعی کنید عادت های سالم را تمرین کنید. در این مدت علاوه بر نوشیدن آب کافی باید از مصرف الکل و نوشیدنی های شیرین نیز اجتناب کنید. هر زن بارداری باید روزانه ۸ لیوان مایعات بدون کافئین و شیرین نشده استفاده کند.

غذاهای سالم مصرف کنید

این افسانه که زنان باردار باید به اندازه دو نفر غذا بخورند را دور بیاندازید. زنان حامله بسته به سن بارداریشان تنها باید بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ کالری بیشتر از زمان عادی غذا بخورند. سعی کنید بیشتر از میوه ها، سبزیجات، پروتئین های بدون چربی، چربی های سالم و دانه های فیبری استفاده کنید.

فعالیت بدنی منظم داشته باشید

بیشتر زنان هنگامی که پریود می شوند، به آخرین چیزی که فکر می کنند ورزش کردن است. اما تحقیقات نشان داده اند که علائم دوران قاعدگی مانند گرفتگی های عضلانی، ممکن است در حین ورزش کردن سریعتر از بین بروند. بیشتر پزشکان به زنان باردار توصیه می کنند که حداقل نیم ساعت در روز فعالیت بدنی داشته باشند.

هفته اول بارداری زمانی خوبی برای شروع ورزش است. فعال بودن در حین بارداری نیز باعث افزایش سلامت جسمی و روانی شما می شود و باعث می شود که زایمان آسان تری داشته باشید.

از دود سیگار و دخانیات دور بمانید

سیگار کشیدن و مصرف دارو یکی از خطرناکترین اقداماتی است که می توانید در طول دوره بارداری انجام دهید. افراد سیگاری نسبت به افراد غیر سیگاری معمولا سخت تر باردار می شوند و خطر سقط جنین در آن ها بیشتر است.

اگر در حین بارداری سیگار بکشید، کودک به مواد شیمیایی سمی موجود در این سیگار دسترسی دارد. این روند باعث افزایش خطر کمبود شدید وزن در نوزاد و زایمان زودرس می شود. دود سیگار خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزادان (SIDS) را نیز افزایش می دهد. اگر خودتان سیگاری نیستید ولی یکی از اعضای خانواده در خانه سیگار می کشد از او بخواهید که در محیط خانه دخانیات استفاده نکند.

استرس خود را کاهش دهید

حتی فکر کردن به این که قرار است موجود جدیدی وارد زندگی شما شود استرس زا است. اما کنترل استرس در هفته اول بارداری بسیار مهم است. در این دوران شما باید احساس خوشحالی داشته باشید. این حس بخش مهمی از مراقبت از خود است.

آیا هفته اول بارداری علائم دارد؟

هفته اول بارداری نشانه ای ندارد. اما حدود دو هفته پس از حاملگی، اکثر زنان شروع به تجربه برخی از علائم اولیه و ظاهری بارداری می کنند. برخی از این علائم عبارتند از:

 • نفخ
 • یبوست
 • گرفتگی عضلات شکم
 • احساس خستگی بیش از حد
 • افزایش اشتها
 • لکه بینی که نشانه ای از قاعدگی نیست
 • نوسانات خلقی
 • تکرر ادرار
 • حالت تهوع همراه با استفراغ یا بدون آن
 • قطع شدن دوره قاعدگی
 • حساسیت و تورم پستان ها

هنگامی که حامله می شوید، بدنتان شروع به ساختن هورمونی به نام hCG خواهد کرد. پنج روز قبل از شروع قعدگی بعدی، برخی از آزمایش های اولیه حاملگی ممکن است بتوانند اندازه hCG را در خون تشخیص دهند. اما در بدن همه زنان ترشح این هورمون به اندازه ای نیست که بتوان حاملگی را بر اساس آن در هفته اول تشخیص داد.

در این شرایط تست بارداری خانگی معمولا دقیق تر هستند. منتها برای انجام این تست ها باید حدود ۲ روز صبر کنید. آزمایش خون دقیق ترین راه برای تشخصی حاملگی است.

خلاصه

همان طور که گفتیم بارداری از روز اول آخرین دوره قاعدگی شما شروع می شود. بنابراین هفته اول بارداری هفته ای است که هنوز قاعدگی شما عقب نیافتاده و اصلا خبر ندارید که باردار هستید. بنابراین اگر قصد باردار شدن را دارید سعی کنید نکات ذکر شده در این مطلب را رعایت کنید تا بتوانید جنین سالمی را در بدن پرورش دهید.

منابع:

 1. The timing of the “fertile window” in the menstrual cycle: day specific estimates from a prospective study
 2. Trying to get pregnant
 3. Physical activity and your menstrual cycle
 4. Folic Acid Helps Prevent Some Birth Defects
 5. Exercise and primary dysmenorrhoea : a comprehensive and critical review of the literature

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *