هموتوراکس ؛ علل، نشانه ها، تشخیص، درمان و عوامل خطر ابتلا به آن

هموتوراکس ؛ علل، نشانه ها، تشخیص، درمان و عوامل خطر ابتلا به آن
هموتوراکس ؛ علل، نشانه ها، تشخیص، درمان و عوامل خطر ابتلا به آن

هماتوراکس یا وجود خون در قفسه سینه می تواند یک تشخیص ترسناک باشد. اغلب موارد هموتوراکس، به علت آسیب ها ایجاد می شود و بلافاصله مورد رسیدگی قرار می گیرند. چند علت و علائم متفاوت برای آن وجود دارد که پزشکان می توانند آن ها را به سرعت تشخیص داده و برای درمان هموتوراکس از آن استفاده کنند.

شایعترین علت این بیماری یک آسیب تروماتیک مانند زخم و سوراخ و یا آسیب های ناشی از تصادف خودرو به قفسه سینه است.

افراد ممکن است به علت پیشرفت این بیماری علائم مختلفی داشته باشند. تشخیص هموتراکس، معمولا به کمک معاینه فیزیکی و آزمایشات تصویربرداری انجام می شود.

درمان این بیماری جدی نیز شامل تثبیت وضعیت بیمار در صورت زخمی شدن، برداشتن تمام خون جمع شده در قفسه سینه و توقف منبع خونریزی است.

مطالب این مقاله مجله پیام سلامت در مورد موضوعات زیر است:

 • علل هموتوراکس چیست؟
 • علائم
 • این بیماری چگونه تشخیص داده می شود؟
 • درمان
 • عوامل خطر و عوارض
 • چشم انداز هموتوراکس چیست؟

علل هموتوراکس چیست؟

در هماتوراکس، خون در فضایی به نام حفره پلور، که بین دیواره قفسه سینه و ریه وجود دارد، جمع می شود. چندین دلیل ممکن از جمله موارد زیر برای ابتلا به این بیماری وجود دارد:

آسیب تروماتیک

هموتوراکس تروماتیک اغلب باعث می شود که پارگی به پوشش قفسه سینه یا ریه ها برسد. زمانی که این غشا پاره شود، خون به فضایی پلور ریخته شده و هیچ راهی برای تخلیه آن وجود ندارد. حتی کوچکترین آسیب به دیواره قفسه سینه یا ریه ها می تواند به هموتوراکس منجر شود. به همین دلیل است که اگر شخصی با آسیب های ورزشی یا آسیب های ناشی از حوادث رانندگی به بیمارستان مراجعه کند، اولین چیزی که در بدنش چک می شود، علائم و نشانه های هماتوراکس است.

علل دیگر

مسائل دیگری نیز وجود دارد که ممکن است به هموتوراکس منتهی شوند. برخی از افراد، با توجه به وجود بیماری زمینه ای در بدن، ممکن است بیشتر در معرض خطر هموتوراکس باشند. این افراد عبارتند از:

 • افراد مبتلا به عفونت ریه، مانند سل
 • افراد مبتلا به سرطان های خاص مانند سرطان ریه و پلور
 • افراد مبتلا به آمبولی ریه (در آمبولی، لخته خون در ریه ها جمع می شود)
 • افراد مبتلا به نقص در لخته شدن خون
 • افراد مبتلا به اختلال در عملکرد بافت ریه مانند انفارکتوس ریه
 • افراد مبتلا به عدم کارایی رگ های خونی در ریه که ممکن است باعث فشار خون شدید شود.

هموتوراکس همچنین می تواند به وسیله یک روش پزشکی مانند قرار دادن کاتتر وریدی یا داشتن عمل جراحی قلب نیز ایجاد شود. در موارد نادر، این عارضه خود به خود رخ می دهد.

علائم هموتوراکس

هموتاوراکس علائم منحصر به فردی را نشان می دهد که هم بیمار و هم پزشک را در تشخیص کمک می کنند. مهمترین علائم این بیماری عبارتند از:

 • درد قفسه سینه، به ویژه هنگامی که تنفس می کنید
 • سردی، رنگ پریدگی یا خیس شدن پوست
 • ضربان قلب سریع
 • فشار خون پایین
 • سختی تنفس یا تنفس سریع و یا کم عمق
 • تنگی نفس
 • احساس بی حسی
 • اضطراب

افراد مبتلا به علائم پنوموتوراکس یا سایر اختلالات مرتبط ممکن است علائم اضافی نیز داشته باشند.

این بیماری چگونه تشخیص داده می شود؟

در طول یک معاینه فیزیکی، پزشکان می تواند صداهای غیر طبیعی تنفسی را از طریق یک استتوسکوپ گوش بدهد. همچنین ممکن است روی قفسه سینه ضربه بزنند تا صدای مایع را در این ناحیه بشنود.

روش های دیگر تشخیص عبارتند از:

اشعه ایکس: تصویربرداری به کمک اشعه ایکس قفسه سینه به سرعت وجود مایع در قفسه سینه را نشان می دهد. در اشعه ایکس، ریه ها به رنگ سیاه در می آیند و جایی که مایع پلور و خون در حفره قفسه سینه به دام افتاده است را سفید نشان می دهد.

سی تی اسکن: سی تی اسکن می تواند تصویر کاملی از ریه ها و حفره پلور به پزشک ارائه دهد که ممکن است در موارد آسیب دیدگی بسیار کارآمد باشد. سی تی اکسن کامل از قفسه سینه اغلب می تواند علت هموتوراکس و بهترین درمان برای فرد را نشان دهد.

سونوگرافی: در شرایط اضطراری، تصاویر اولتراسوند، تصویر سریع و دقیقی از فضای پلور ناشی از آسیب های احتمالی و هموتوراکس را نشان می دهد.

پزشکان همچنین می توانند نمونه ای از مایع پلور را برای تشخیص بردارند. اگر مایع برداشته شده نشانه ای از خون داشته باشد یعنی هموتوراکس رخ داده است.

درمان هموتوراکس

چندین چیز وجود دارد که باید برای اطمینان از موفقیت آمیز بودن درمان انجام شود.

در مرحله اول، یک سوزن یا کاتتر از طریف دهان به داخل سینه فرستاده می شود. این کار برای حذف خون و هوایی که در حفره پلور وارد شده است استفاده می شود. به استثنای موارد اضطراری، پزشک قبل از قرار دادن کاتتر از یک ماده آرام بخش استفاده می کند.

پس از تخلیه قفسه سینه، پزشک ممکن است از همان لوله برای کمک به باز کردن ریه های آسیب دیده بهره ببرد.

این لوله در قفسه سینه قرار می گیرد و اجازه می دهد سیالات و هوا از آن خارج شده اما هوا بیش از حد به فضای پلور وارد نشود. این سیستم ممکن است به مکش نیز متصل شود.

برای درمان مناسب هموتوراکس، علت باید مورد توجه قرار گیرد. در افرادی که آسیب های جزئی دارند، تخلیه سینه ممکن است همه آن چیزی باشد که بیمار به آن نیاز دارد. اما در موارد شدید ممکن است نیاز به عمل جراحی برای متوقف کردن خونریزی و منبع آن باشد.

عوامل خطر و عوارض ناشی از هموتوراکس

هموتوراکس معمولا در نتیجه یک حادثه یا آسیب دیدگی مشابه رخ می دهد و اغلب تشخیص آن دشوار است. عوامل خطر اضافی که ممکن است ابتلا به این بیماری را تشدید کند عبارتند از:

جراحی: افرادی که جراحی های بزرگ مانند عمل جراحی قلب باز یا پیوند ریه انجام می دهند با احتمال بیشتری برای ابتلا به این بیماری دست و پنجه نرم می کنند. به همین خاطر پزشکان در طی و بعد از جراحی برای بررسی هر گونه نشانه از تجمع خون یا مایع در ریه ها مراقبت هایی را توصیه می کنند.

آسیب های تکراری: هنگامی که در فعالیت های ورزشی مانند فوتبال، ورزش های رزمی و بوکس شرکت می کنید، بر اثر ایجاد نیروی ناگهانی ممکن است این بیماری ایجاد شود. بنابراین پزشکان خطر بیشتری برای کسانی که در ورزش ها یا سایر فعالیت های این چنینی شرکت می کنند در نظر می گیرند. این فعالیت ها معمولا باعث ایجاد آسیب های تکرار و ناگهانی در قفسه سینه، شکم یا شانه می شوند.

عوارض ناشی از هموتوراکس نیز ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مشکلات ریوی: فشار خون در قفسه سینه می تواند موجب تنگ شدن سینه شود. اگر این عارضه پیشرفت کند، منجر به نارسایی تنفسی خواهد شد.
 • عفونت: هموتوراکس که بدون درمان رها می شود، ممکن است باعث ایجاد عفونت در ریه، پلورا یا مایع پلور در حفره قفسه سینه شود.
 • زخم شدن: غشای پلور و بافت ریه با وجود این بیماری بیشتر در معرض ابتلا به زخم قرار دارند. با گذشت زمان، این عارضه می تواند منجر به فیبروز و بی حرکتی دنده شود.

اگر عوارض ایجاد شده جدی باشد، ممکن است برای درمان آن ها نیاز به جراحی باشد. در موارد شدید، هموتوراکس می تواند بدن را به شوک انداخته و حتی کشنده باشد.

هموتوراکس ساکن

هموتوراکس ساکن عارضه ای است که وقتی خون در حفره قفسه سینه به مدت طولانی باقی می ماند رخ می دهد. در این شرایط خون ممکن است لخته شود و به کمک کاتتر از بین برود. خونی که زیاد در قفسه سینه باقی بماند می تواند به بافت های اطراف نیز وارد شده و منجر به عفونت شود. این عارضه به کمک قرار دادن لوله در قفسه سینه برای خارج کردن مایع و خون و همچنین روش جراحی با استفاده از ویدیو درمان می شود.

چشم انداز هموتوراکس چیست؟

هموتوراکس یک بیماری جدی است که اگر درمان نشود، می تواند کشنده باشد. در مواردی که بیمار در زمان مناسب مراقبت های پزشکی را دریافت کرده باشد، تشخیص و نتیجه درمان خوب است. بنابراین توصیه می شود برای همه افرادی که از ناحیه قفسه سینه دچار آسیب دیدگی شده اند، آزمایشات لازم برای چک کردن هموتوراکس تجویز شود. یادتان باشد که علائم هموتراکس به مراقبت های فوری پزشکی نیاز دارد. یک تیم پزشکی می تواند خطر عوارض جدی را با درمان اضطراری کاهش دهد.

ریکاوری بیماری نیز بستگی به این دارد که بدن فرد چگونه به درمان پاسخ می دهد و چه مدت طول می کشد تا خون از فضای پلور خارج شود.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

یک دیدگاه

 1. سلام خیلی ممنون ایکاش زودتر این مطالبو می خوندم من مادرم دیالیز میکرد اسفند سال گذشته به رحمت خدا رفت با این عارضه که ریه اش آب آورده بود و دربیمارستان رسیدگی خوبی صورت نگرفت. خدا منو ببخشه مادرم منو ببخشه

Average
5 Based On 1

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *