هپاتیت E ؛ انواع، عوارض، نشانه ها، علل، تشخیص و روش های درمان و پیشگیری

هپاتیت E ؛ انواع، عوارض، نشانه ها، علل، تشخیص و روش های درمان و پیشگیری
هپاتیت E ؛ انواع، عوارض، نشانه ها، علل، تشخیص و روش های درمان و پیشگیری

هپاتیت E یک نوع عفونت ویروسی است که باعث التهاب و آسیب کبدی می شود. التهاب به معنی تورم است و زمانی که بافت های بدن مجروح و یا آلوده می شوند رخ می دهد. التهاب می تواند به اندام ها آسیب برساند.

ویروس ها سلول های طبیعی بدن شما را تحریک می کنند. ویروس هپاتیت E انواع مختلفی دارد که به شیوه های مختلف گسترش می یابند.

برخی از انواع آن از طریق آب آشامیدنی پخش می شوند. این نوع ویروس هپاتیت E در کشورهای در حال توسعه، از جمله مناطقی از آفریقا، آسیا، آمریکای مرکزی و خاورمیانه رایج هستند.

انواع دیگر این ویروس از طریق خوردن گوشت خوک و یا گوشت حیوانات غیر اهلی، مانند گوزن، گسترش می یابند. این گونه ها در کشورهای پیشرفته مانند ایالات متحده، استرالیا، ژاپن و بخش هایی از اروپا و شرق آسیا رایج هستند.

هپاتیت E به طور معمول باعث عفونت حاد یا کوتاه مدت می شود. با ما تا انتهای این مطلب مجله پیام سلامت همراه شوید تا با نشانه ها، انواع، علل، عوارض، روش های تشخیص و درمان هپاتیت E آشنا شوید.

انواع هپاتیت E

هپاتیت ای حاد

هپاتیت E حاد یک عفونت کوتاه مدت است. در اکثر موارد، بدن انسان قادر به بهبود و مبارزه با این عفونت می باشد و به خودی خود ویروس را از بین می برد. افراد مبتلا به این نوع هپاتیت معمولا پس از چند هفته بدون انجام درمانی خاص بهبود می یابند.

هپاتیت ای مزمن

هپاتیت E مزمن یک عفونت طولانی مدت است و زمانی که بدن شما قادر به مبارزه با ویروس نیست و نمی تواند ویروس را از بین ببرد، رخ می دهد. هپاتیت E مزمن نادر است و تنها در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند اتفاق می افتد. برای مثال، این نوع هپاتیت ممکن است در افرادی که از داروهایی استفاده می کنند که سیستم ایمنی بدن آنها را پس از پیوند عضو ضعیف می کند یا افرادی که HIV یا ایدز دارند، رخ دهد.

این نوع هپاتیت چقدر رایج است؟

هپاتیت E در کشورهای در حال توسعه بیشتر رایج است. زیرا در برخی مناطق در این کشورها بهداشت و درمان ضعیف است و دسترسی به آب تمیز نیز محدود می باشد.

اگر چه کارشناسان معتقدند هپاتیت E در ایالات متحده کمیاب است. اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که حدود ۲۰ درصد از جمعیت این کشور هپاتیت E دارند.

هپاتیت E چقدر جدی است؟

انواع هپاتیت E که در کشورهای در حال توسعه رایج هستند، به احتمال زیاد باعث عفونت شدید، به ویژه در زنان باردار می شود.

اما انواع این هپاتیت که در کشورهای پیشرفته رایج می باشند، اغلب خفیف و بدون علائم هستند. به طوری که بسیاری از افراد نمی دانند که این نوع هپاتیت را در بدن دارند. به همین خاطر است که آمارها نشان می دهد، ۲۰ درصد جمعیت ایالات متحده آلوده به این نوع ویروس هستند.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر این ویروس هستند؟

انواع مختلف هپاتیت E بر روی گروه های مختلفی تأثیر می گذارد. انواع هپاتیت E که در کشورهای در حال توسعه شایع می باشند بیشتر بر روی نوجوانان و بزرگسالان جوان تاثیر می گذارند.

در مقابل، انواع هپاتیت E که بیشتر در کشورهای توسعه یافته رایج هستند، اغلب بر روی مردان مسن تاثیر می گذارند.

عوارض این نوع هپاتیت برای بدن چیست؟

عوارض هپاتیت E حاد

اکثر افراد مبتلا به هپاتیت حاد بدون ایجاد عوارض بهبود پیدا می کنند. در برخی موارد، هپاتیت حاد ممکن است باعث نارسایی حاد کبدی شود. نارسایی حاد کبدی وضعیتی است که درآن کبد ناگهان عملکرد خود را از دست می دهد. نارسایی حاد کبدی ناشی از هپاتیت E، بیشتر در گروه ها زیر شایع است:

 • زنان حامله
 • افرادی که بیماری های کبدی دارند

در زنان باردار، هپاتیت ای می تواند عوارض دیگری برای مادر و نوزاد ایجاد کند. این عوارض عبارتند از:

 • مرده زایی
 • زایمان زودرس
 • وزن کم نوزاد هنگام تولد

عوارض هپاتیت E مزمن

هپاتیت ای مزمن که به ندرت اتفاق می افتد و فقط در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند رخ می دهد ممکن است منجر به عوارضی چون سیروز یا نارسایی کبدی شود.

علائم هپاتیت E چیست؟

بسیاری از افراد مبتلا به این نوع هپاتیت هیچ علائمی ندارند. بعضی از افراد علائمی را ۱۵ تا ۶۰ روز پس از آلوده شدن به ویروس تجربه می کنند. این علائم ممکن است شامل موارد زیر شود:

 • احساس خستگی
 • تهوع و استفراغ
 • کاهش اشتها
 • درد کبد که بیشتر در قسمت فوقانی شکم احساس می شود
 • تیره شدن رنگ ادرار
 • روشن شدن رنگ مدفوع
 • زرد رنگ شدن سفیدی چشم و پوست (به این بیماری زردی گفته می شود)

افراد مبتلا به هپاتیت E، معمولا پس از چند هفته بدون درمان بهبود می یابند.

چه چیزی باعث ایجاد این بیماری می شود؟

ویروس هپاتیت E باعث ایجاد این نوع هپاتیت می شود. در کشورهای در حال توسعه، هپاتیت E به طور معمول از طریق آب آشامیدنی پخش می شود. در کشورهای توسعه یافته مانند ایالات متحده، هپاتیت E به طور معمول از حیوانات به انسان سرایت می کند. این اتفاق زمانی می افتد که افراد گوشت خوک آلوده یا دام ها وحشی شکار شده مانند گوشت گوزن را مصرف می کنند.

تحقیقات نشان می دهد که هپاتیت E همچنین می تواند از طریق انتقال خون نیز گسترش یابد. اما این روش انتقال بسیار نادر است.

پزشکان چگونه این نوع هپاتیت را تشخیص می دهند؟

پزشکان بر اساس علائم و آزمایش خون هپاتیت E را تشخیص می دهند. ابتدا از بیمار نمونه خون گرفته شده و سپس نمونه به آزمایشگاه ارسال می شود. آزمایش خون می تواند آنتی بادی های ویروسی هپاتیت E را تشخیص دهد و نشان دهد که آیا شما دارای هپاتیت E هستید یا خیر. ویروس را می توان در خون و نمونه مدفوعی که در طی عفونت هپاتیت E حاد از بیمار گرفته شده است نیز دید.

پزشکان چگونه هپاتیت E را درمان می کنند؟

درمان نوع حاد این بیماری شامل استراحت، نوشیدن مقدار زیادی مایعات و خوردن غذاهای سالم برای کمک به کاهش علائم است.

ضمن این که در صورت آلوده شدن باید قبل از مصرف داروهای تجویزی یا داروهایی که نیاز به نسخه ندارند، ویتامین ها یا مکمل های غذایی دیگر، با پزشک خود صحبت کنید. هر یک از این داروها و مکمل ها ممکن است به کبد آسیب برسانند. شما باید تا زمانی که پزشک تایید کند که ویروس از بدن شما کاملا خارج شده است، از مصرف الکل نیز خودداری کنید.

ضمن این که پزشکان ممکن است هپاتیت E مزمن را با ریباویرین یا peginterferon alfa-2a درمان کنند.

چگونه می توانم بدنم را از ابتلا به عفونت هپاتیت E محافظت کنم؟

هنگام مسافرت به کشورهای در حال توسعه، از آب های بهداشتی بسته بندی شده استفاده کنید. ضمن این که هرگز یخ های باز را خریداری نکنید و میوه و سبزیجات را قبل از مصرف خوب بشویید.

ضمن این که فرقی نمی کند در کجا زندگی می کنید و به کجا قصد سفر دارید، شما باید همواره گوشت ها بهداشتی و تایید شده را استفاده کنید.

این بیماری از چه طرقی به دیگران منتقل می شود؟

تحقیقات نشان می دهد که شیوع بیماری از افراد مبتلا به هپاتیت E، به طور مستقیم به افراد سالم نادر است. اگر هپاتیت E ندارید، می توانید احتمال ابتلا به عفونت را با شستن دست ها با آب گرم و صابون پس از استفاده از توالت و قبل از آماده کردن غذا کاهش دهید.

آیا برای این بیماری واکسن وجود دارد؟

واکسن این نوع هپاتیت در ایالات متحده وجود ندارد. واکسن های این بیماری در چین کشف شده و مورد استفاده قرار می گیرند.

اگر هپاتیت E داشته باشم چه باید بکنم؟

اگر هپاتیت ای دارید، باید رژیم غذایی متعادل و سالمی داشته باشید. با خوردن غذاهای سالم و همچنین اجتناب از مصرف الکل می توانید کمک زیادی به بدنتان بکنید. مصرف الکل در زمان بیماری ممکن است باعث آسیب کبدی بیشتر شود.

به طور منظم به پزشک خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که بدن شما به طور کامل در حال بهبودی است.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *