ورزش درمان میگرن

ورزش درمان میگرن
ورزش درمان میگرن

آیا ورزش درمان میگرن است؟ در واقع درمان میگرن به هنگام شروع حملات بلافاصله با ترکیبات ارگوتامین بخصوص داروی تارتارات ارگوتامین و کافئین (ترکیب یک میلی گرم ارگوتامین و صد میلی گرم کافئین یعنی داروی Cafergot) و تمرین خواب (خواب در جای تاریک، بدون صدا و خنک) انجام می شود و البته به دلیل اینکه میگرن ریشه عصبی دارد، درمان پایدار و درازمدت آن، روان درمانی (Psychotherapy) است. اما ورزش نیز می تواند در کاهش حملات میگرن تاثیر محسوسی داشته باشد.

آیا ورزش درمان میگرن است؟

میگرن نوعی سردرد است که برخی افراد را گرفتار می کند. سردرد به صورت عود کننده و شدید بوده و اغلب موارد، فرد را آزار می دهد و فعالیت های معمول را مختل می سازد. با ورزش و فعالیت مناسب می توان این وضعیت را بهتر کرد.

یک برنامۀ ایروبیک ملایم، می تواند تناوب حملات و شدت حمله های سردرد را کاهش دهد. در واقع، ورزش مداوم و شدید می تواند منجر به تسریع روی دادن سردرد میگرنی شود؛ به همین دلیل باید در انجام فعالیت ها دقت و احتیاط کنید. همچنین نوع فعالیتی که می کنید باید سنجیده و دقیق باشد تا فعالیت منجر به تشدید سردرد نگردد.

ورزش روزانه به عنون یک عامل پیشگیری کننده محسوب می شود. البته این عامل در زمان بروز حملۀ میگرن نمی تواند با درد رقابت کند و در این زمان مؤثر نیسیت.

ورزش و فعالیت، تنش ها و فشارهایی را که بر بدن وارد می شود، از بین می برد. همچنین گردش خون در بدن را تسهیل می کند. هر دوی اینها تغییرات فیزیولوژیکی هستند که احتمال حمله های میگرن را کاهش می دهند.

افرادی که از این بیماری رنج می برند و یک برنامۀ ایروبیک ملایم و منظم دارند، کاهش در تناوب حملات را ذکر می کنند. به گفتۀ این افراد تکرار حملات به نصف کاهش می یابد. البته وضعیت افراد مختلف با هم متفاوت است و چنانچه در انجام ورزش ها با مشکلی مواجه شدید، باید ورزش را قطع کرده و از پزشک خود راهنمایی بخواهید.

در اینجا چند نوع ورزش برای بهبود میگرن پیشنهاد می کنیم:

  • قدم زدن یا دویدن به مدت ۳۰ دقیقه در روز و حداقل سه بار در هفته. هنگامی که بدن شما طی چند ماه در این وضعیت قرار بگیرد، با افزایش اکسیژن، مواد مغذی و افزایش توانایی فیزیکی، می توانید کاهش در حملات میگرن را تجربه کنید.
  • به ورزشی که به آن علاقه دارید بپردازید، از جمله تنیس، بسکتبال، والیبال، بیسبال و یا فوتبال.
  • می توانید به میزان پنج بار در هفته دوچرخه سواری کنید.

توسط یاسر حمزه لوی

متخصص در تولید محتوای مفید، کاربردی و موثر هستم. سال‌هاست به دلیل علاقه شخصی، در حوزه تندرستی، پزشکی و سلامت نیز به تولید محتوا بر اساس منابع معتبر خارجی می‌پردازم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *