ورزش زانو

وقتی با درد زانو یا عالئمی که نشان از مشکلاتی زانو است به پزشک مراجعه می کنیم معمولا اولین اقدام پزشکان تجویر ورزش زانو است. در واقع پزشکان معتقدند که اولین چیزی که می تواند موجب ایجاد مشکلات و درد زانو شوند ضعیف بودن ماهیچه های اطراف آن و یا کم تحرکی است. گاهی نیز ما ورزش می کنیم و تحرک هم داریم اما باز درد زانو را احساس می کنیم. در این حالت دلیل انجام حرکات و ورزش ها به صورت غیر اصولی است. زانو عضو حساسی است چون مدام در حال حرکت است پس ما نباید با حرکات غیر استانداردمان از عمر مفید آن کاسته و باعث استهلاک زانو شویم. در ادامه به شما چند ورزش زانو را به کمک تصویر نشان می دهیم که می تواند دردهای ناشی از کم تحرکی را کاهش داده و عضلات اطراف زانو را تقویت کند.

ورزش زانو برای کاهش درد

 بر روی زمین دراز بکشید و پارچه ای را از کف پا عبور داده و با دو دست خود دو طرف پارچه را محک بگیرید سپس مانند تصویر زیر پا را بدون آن که خم شود تا ۴۵ درجه بالا بیاورید. در این حین باید پارچه را با دست محکم بکشید. در واقع باید توازن نیرو بین کف پا و دست ها را رعایت کنید.

ورزش زانو
ورزش زانو

در این حرکت دراز کشیده و یکی از پاها را حدود ۳۰ سانت از زمین بلند کنید سپس مچ پا را به داخل فشار دهید به طوری که ماهیچه های سر زانو تکان بخورند. این کار را برای پای دیگر تکرار کنید.

ورزش زانو
ورزش زانو

برای این حرکت به یک صندلی نیاز دارید. پشت صندلی باستید و یکی از پاها را به صورت عمودی حدودا ۱۰ سانت از زمین بلند کنید. به زاویه ی کف پا و بدن در عکس زیر نگاه کنید. این زاویه باید رعایت شود.

ورزش زانو برای کاهش درد
ورزش زانو

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *