ورم پا در طول سفر

درمان خشکی و ترک پا در خانه
درمان خشکی و ترک پا در خانه

ورم پا در اثر سفرهای طولانی و آویزان ماندن پا در آن مدت به وجود می آید. درحقیقت ورم پا بیماری نیست بلکه یک عارضه است که علل بسیاری دارد در زیر به برخی از این علل اشاره می کنیم.  ورم پا درطی مسافرت شایع بوده و بطور مشخص بی ضرر است. علت اصلی آن بی حرکتی در زمان مسافرت است. نشستن روی پاها برای مدت طولانی باعث جمع شدن خون درون وریدها می شود. وضعیت نشستن روی صندلی اتوبوس ،اتومبیل یا هواپیما باعث افزایش فشار در وریدهای پاهایتان می شود.این مسئله باعث خروج مایعات از درون ورید ها به بافتهای اطراف شده ودر نتیجه تورم پاها ایجاد می شود.

راه های جلوگیری از ورم پا در طول سفر

  • لباسهای تنگ نپوشید و برعکس لباسهایتان قدری جا دار باشد.
  • در صورت امکان در هر ساعت پیاده روی کوتاهی انجام دهید.
  • وقتی که روی صندلی نشسته اید ،مچ پاها وزانو ها را بطور مکرر خم وراست کنید هر بار آنها را برای ۶ ثانیه منقبض نگه دارید.
  • وضعیت خودتان را روی صندلی بطور مکرر تغییر دهید.
  • پاهایتان را روی هم نیندازید.
  • کشش پشت ساق را انجام دهید.
  • مقادیر زیادی مایعات بنوشید تا بدنتان دچار کم آبی نشود.
  • از خوردن داروهای آرام بخش خودداری کنید،این مواد شما را خواب الود کرده ونمیتوانید پیاده روی کنید.

ورم پاها اگر مدت کوتاهی طول بکشد ، مسئله مهمی نیست.اما ورم فزاینده ای که پس از چند ساعت فعالیت معمولی هنوز وجود دارد و اغلب همراه با درد است ، می تواند نشانه بیماری جدی مانند وجود لخته خون درون وریدها باشد(ترومبوز وریدهای عمقی) خصوصا اگر ورم فقط در یک پا بوده وهمراه ان درد وجود داشته باشد. در این صورت فورا باید به پزشک مراجعه کنید

اگر خطر ایجاد انعقاد غیر طبیعی خون وترومبوز در بدن شما افزایش یافته مثلا داروی ضد بارداری مصرف می کنید، یا باردار می باشید یا اخیرا جراحی بزرگی بر روی بدنتان انجام شده ،پیش از پرواز ومسافرت طولانی با پزشکتان مشورت کنید.ممکن پزشک توصیه کند که جورابهای فشاری واریس در طی مسافرت بپوشید. در برخی موارد ممکن پزشک داروی رقیق کننده خون تجویزکند.

توسط یاسر حمزه لوی

متخصص در تولید محتوای مفید، کاربردی و موثر هستم. سال‌هاست به دلیل علاقه شخصی، در حوزه تندرستی، پزشکی و سلامت نیز به تولید محتوا بر اساس منابع معتبر خارجی می‌پردازم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *