عملکرد و وظیفه کیسه بیضه در تولید مثل چیست؟

عملکرد و وظیفه کیسه بیضه در تولید مثل چیست؟
عملکرد و وظیفه کیسه بیضه در تولید مثل چیست؟

بیضه ها بخشی از سیستم تناسلی مردان هستند که با یک کیسه نازک از پوست که به نام اسکروتوم یا کیسه بیضه شناخته می شود پوشیده شده اند. در بدن مردان دو بیضه وجود دارد که درست پشت آلت تناسلی جای گرفته اند. پوست اسکروتوم دارای رنگدانه بیشتری نسبت به مناطق اطراف خود است و همچنین شامل غدد عرق و چربی بسیاری است. نقش و وظیفه کیسه بیضه در تولید مثل چیست؟ چه ساختاری این عملکرد را ممکن می سازد؟ با ما تا انتهای این مطلب مجله پیام سلامت همراه شوید تا پاسخ این سوالات را دریابید.

وظیفه کیسه بیضه در تولید مثل

داخل بیضه ها علاوه بر عروق خونی بسیاری که وجود دارد، اعصابی نیز نهفته است. وجود کیسه بیضه در بدن راهی برای کنترل آب و دما در بیضه ها است. شاید بتوان گفت که مهمترین کارکرد و وظیفه کیسه بیضه در تولید مثل به شرح زیر می باشد:

کنترل دما برای محافظت از اسپرم

زیست شناسان بر این باورند که عملکرد اولیه اسکروتوم، حفظ دمای مورد نظر برای اسپرم است. اسپرم ها باید به طور مداوم در دمای پایین تر از بدن قرار بگیرند. این دما باید نسبت به بقیه بدن کمی خنک تر باشد. دمای ایده آل برای کیسه بیضه انسان حدود ۳۵ تا ۳۶ درجه سانتیگراد یا معادل ۹۵ تا ۹۶٫۸ درجه فارنهایت است. هنگامی که این درجه حرارت با دمای طبیعی بدن، ۳۷ درجه سانتیگراد که معادل ۹۸٫۶ درجه فارنهایت است مقایسه می شود، تفاوت اندک آن ها آشکار می شود. این کاهش حرارت لازم است. زیرا هر چه حرارت بیضه ها بالاتر بود تعداد اسپرم ها در بیضه ها کمتر خواهد شد.

کیسه بیضه می تواند با تغییر فاصله بین بیضه ها و شکم، دمای داخلی خود را کنترل کند. هنگامی که دمای اتاق گرم است، کیسه بیضه ها شل تر شده تا بیضه ها دور تر از شکم قرار بگیرند. این موضوع باعث جلوگیری از افزایش سطح دمای بیضه ها می شود و از مرگ زودرس اسپرم ها جلوگیری می کند. هنگامی که درجه حرارت محیط سرد است، کیسه بیضه ها خود را سفت کرده تا به شکم نزدیک تر شود. در این حالت می تواند از گرمای شکم استفاده کرده و دمای دورن خود و اطراف بیضه ها را کنترل کند.

به همین دلیل است که بیضه ها در دمای بالا شل تر و در دمای پایین سفت تر به نظر می رسند.

محافظت از بیضه و گارانتی بلوغ اسپرم قبل از خارج شدن از بدن

یکی دیگر از کارکردها و وظیفه کیسه بیضه در تولید مثل کمک به محافظت از بیضه ها است. حضور این کیسه دور بیضه ها موجب می شود که اسپرم ها قبل از خروج از بدن، زمان کافی برای بالغ شدن داشته باشند. بعضی از بیولوژیست ها اشاره کرده اند که اگر بیضه ها به جای قرار گیری در جای اصلی خود در حفره شکی می بودند، تغییرات منظمی از نظر فشار داخل شکم، بر روی بیضه ها رخ می داد. این تغییرات در فشار ناشی از انقباض و شل شدن عضلات شکم است. مشکل این است که اگر این اتفاق بیافتد، بیضه ها بسیار سریع تر خالی می شوند و اسپرم بالغ کمتری در آن ها وجود دارد.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *