مقالات

ویتامین های مفید برای درمان یبوست
پیشگیری و بیماریها, داروها, درد و درمان, ویتامین ها و مکمل ها

ویتامین های مفید برای درمان یبوست 

یبوست زمانی اتفاق می افتد که یا مدفوع بیش از حد خشک شده یا دفع آن دشوار می شود. اگر کمتر از ۳ بار هر هفته دفع مدفوع دارید، احتمالا به یبوست مبتلا هستید. در اغلب موارد می توانید یبوست گاه به گاه را با تغییر در سبک زندگی یا مصرف داروهای خارج از نسخه (OTC) درمان کنید. به عنوان مثال، ممکن است نوشیدن آب بیشتر، مصرف فیبر و انجام فعالیت بدنی بتواند به درمان این عارضه به شما کمک کند. مسهل های خارج از نسخه یا نرم کننده های مدفوع نیز ممکن است این بیماری را درمان کنند. بعضی از ویتامین ها نیز ممکن است بتوانند یبوست را کاهش دهند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد ویتامین های مفید برای درمان یبوست صحبت می کنیم.

بسیاری از ویتامین ها به عنوان نرم کننده های طبیعی مدفوع عمل می کنند. بنابراین اگر روزانه آن ها را مصرف کنید، ممکن است بتوانید فرآیند دفع مدفوع را برای خودتان راحت تر کنید. با این حال، اضافه کردن ویتامین های مفید برای درمان یبوست به رژیم غذایی روزانه ممکن است برای همه مفید نباشد.

ویتامین های مفید برای درمان یبوست

مصرف این ویتامین ها ممکن است به درمان یبوست کمک کند:

ویتامین C

ویتامین C یک نوع ویتامین محلول در آب است. جذب ویتامین C دارای اثر اسمزی بر روی دستگاه گوارش است. این جمله به این معنی است که این ویتامین، به دلیل محلول بودن در آب، می تواند آب را به سمت روده بکشد و از خشک شدن مدفوع جلوگیری کند.

با این حال مصرف بیش از حد ویتامین C می تواند برای بدن مضر باشد و باعث اسهال، حالت تهوع و گرفتگی عضلات معده شود. همچنین می تواند جذب آهن موجود در مواد غذایی را افزایش دهد. در بین همه عوارض جانبی که برای مصرف بیش از حد این ویتامین وجود دارد، جذب بیش از حد آهن ممکن است بیشتر بر روی یبوست تاثیر بگذارد.

بر طبق گزارش محققان مؤسسه ملی بهداشت (NIH) در آمریکا، ویتامین C که اکثر بزرگسالان می توانند آن را در بدن تحمل کنند، ۲۰۰۰ میلی گرم است. حد بالا مصرف این ویتامین برای کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال بسته به سن آن ها بین ۴۰۰ تا ۱۸۰۰ میلی گرم است.

دوز توصیه شده روزانه بسیار پایین تر از این اعداد است.

ویتامین B-5

ویتامین های مفید برای درمان یبوست
ویتامین های مفید برای درمان یبوست

ویتامین B-5 که به عنوان اسید پانتوتنیک نیز شناخته می شود یکی از ویتامین های مفید برای درمان یبوست می باشد. تحقیق انجام شده در سال ۱۹۸۲ نشان داده است که مصرف یکی از مشتقات ویتامین B-5 به نام دکسپانتنول، ممکن است یبوست را کاهش دهد. این ویتامین ممکن است انقباض ماهیچه ها را در سیستم گوارش تحریک کند و به این ترتیب به شما کمک کند تا بهتر بتوانید مدفوع را از روده خارج کنید.

با این حال، هیچ تحقیق جدیدی در این زمینه وجود ندارد. شواهد کنونی برای تایید ارتباط بین مصرف ویتامین B-5 و تسکین یبوست کافی نیست. تقریبا تمام مواد غذایی گیاهی و حیوانی حاوی پانتووتنیک اسید هستند، بنابراین مصرف مکمل این ویتامین ضرورتی ندارد.

با این حال، مصرف توصیه شده از این ویتامین برای اکثر بزرگسالان ۵ میلی گرم در روز است. افراد باردار می توانند مصرف خود را تا ۶ میلی گرم افزایش دهند. این در حالی است که بیشتر زنان شیرده باید ۷ میلی گرم در روز از این ویتامین دریافت کنند.

کودکان زیر ۱۸ سال باید به طور متوسط روزانه ​​بین ۱٫۷ تا ۵ میلی گرم از این ویتامین، بسته به سن خود، مصرف کنند.

اسید فولیک

اسید فولیک با نام های دیگری مانند فولات یا ویتامین B-9 نیز شناخته می شود. این ویتامین، از طریق تحریک تشکیل اسیدهای گوارشی، به کاهش یبوست کمک می کند. اگر سطح اسید گوارشی در بدن شما کم باشد، افزایش تولید آن ممکن است سرعت هضم را افزایش دهد و باعث شود که مدفوع زودتر از بدن خارج شود.

در صورت امکان، به جای مصرف مکمل اسید فولیک، غذاهای غنی از فولات مصرف کنید. غذاهای غنی از فولات اغلب غنی از فیبر هستند. همان طور که می دانید فیبر نیز می تواند راه حلی برای درمان یبوست باشد.

غذاهای غنی از فولات عبارتند از:

 • اسفناج
 • لوبیا چشم بلبلی
 • غلات صبحانه غنی شده با فولات
 • برنج غنی شده با فولات

اکثر افرادی که رژیم غذایی متعادل دارند، به اندازه کافی این ویتامین را دریافت می کنند. حد بالای این ویتامین که اکثر بزرگسالان می توانند حضور آن را در بدن تحمل کنند ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک در روز است. تنها ممکن است برای برخی از زنان باردار مصرف بیشتر این ویتامین توصیه شود.

اکثر کودکان بین ۱ تا ۱۸ ساله، بسته به سنشان می توانند ۱۵۰ تا ۴۰۰ میکروگرم در روز از این ویتامین دریافت کنند.

ویتامین B-12

کمبود ویتامین ب ۱۲ می تواند باعث یبوست شود. اگر یبوست به علت کمبود ویتامین B-12 رخ دهد، افزایش مصرف روزانه این ماده مغذی ممکن است باعث کاهش علائم شود. مانند سایر ویتامین ها، سعی کنید به جای مکمل از مواد غذایی غنی از ویتامین ب ۱۲ استفاده کنید. برخی از مواد غذایی غنی از ویتامین B-12 عبارتند از:

 • جگر گاو
 • ماهی قزل آلا
 • ماهی سالمون
 • ماهی تن

توصیه می شود که اکثر بزرگسالان ۲٫۴ میکروگرم ویتامین B-12 در روز دریافت کنند. کودکان زیر ۱۸ سال بسته به سنشان می توانند بین ۰٫۴ تا ۲٫۴ میکروگرم ویتامین B12 مصرف کنند.

ویتامین B-1

ویتامین های مفید برای درمان یبوست
ویتامین های مفید برای درمان یبوست

ویتامین B-1 و یا تیامین، به هضم غذا کمک می کند. هنگامی که سطح تیامین بدن کم می شود، هضم غذا آهسته تر خواهد شد. این کندی می تواند منجر به یبوست شود. اکثر زنان باید روزانه ۱،۱ میلی گرم تیامین مصرف کنند. اکثر مردان نیز باید روزانه ۱٫۲ میلی گرم ویتامین B1 استفاده کنند. کودکان ۱ تا ۱۸ ساله باید بسته به سنشان ۰٫۵ تا ۱ میلی گرم در روز از این ویتامین دریافت کنند.

مکمل هایی که می توانند یبوست را بدتر کنند

برخی از مکمل های ویتامینی شامل مواد معدنی مانند کلسیم و آهن هستند که می توانند احتمال ابتلا به یبوست را افزایش دهند. برخی از مواد تشکیل دهنده قرص های ویتامینی، مانند لاکتوز یا تالک، ممکن است باعث یبوست شوند.

اگر تصور می کنید که مکمل مصرفی تان باعث ایجاد یبوست در شما شده است، این موضوع را با پزشک مطرح کنید. گاهی ممکن است قطع مصرف مکمل تجویز شود یا مکمل دیگری برای جبران کمبودهای بدن توصیه شود. اگر به دلیل بیماری خاصی مکمل ویتامینی استفاده می کنید، هرگز بدون مشورت با پزشک مصرف خود را متوقف نکنید.

عوارض جانبی مکمل ها

بعضی از ویتامین ها می توانند عوارض ناخواسته ای ایجاد کنند، به ویژه هنگامی که با سایر ویتامین ها، مکمل ها و یا داروها مصرف شوند. برخی از ویتامین ها نیز می توانند بیماری های زمینه ای را تشدید کنند. قبل از مصرف ویتامین های مفید برای درمان یبوست با پزشک مشورت کنید.

افرادی که ممکن است مصرف مکمل ویتامین برایشان مضر باشد

مصرف مکمل ویتامینی در حد متوسط برای اکثر افراد ایمن است و مشکلی ایجاد نمی کند. اما بعضی از مردم ممکن است نیاز به اجتناب از مصرف برخی از ویتامین ها داشته باشند. برخی از ویتامین ها نیز می توانند یبوست را بدتر کنند.

نوزادان و کودکان

قبل از استفاده از هر روشی برای درمان یبوست در کودکان و نوزادان، از جمله به کار بردن ویتامین های مفید برای درمان یبوست یا مکمل های دیگر، با متخصص اطفال مشورت کنید.

افراد مبتلا به بیماری های دستگاه گوارش

اگر سابقه مشکلات گوارشی دارید، مصرف مکمل ویتامینی و سایر درمان های خارج از نسخه ممکن است برای شما مضر باشد.

افراد مبتلا به بیماری های مزمن

اگر بیماری مزمنی دارید و به یبوست مبتلا شده اید، درمان آن را به پزشک بسپارید. این نوع یبوست ممکن است عارضه جانبی داروهایی باشد که در حال حاضر مصرف می کنید. در برخی موارد مصرف بعضی از ویتامین ها ممکن است بیماری شما را بدتر کند. بعضی از ویتامین ها نیز می توانند با برخی از داروها و مکمل هایی که برای بیماری شما تجویز شده اند تداخل داشته باشند.

روش های جلوگیری از یبوست

برای جلوگیری از یبوست، این نکات را رعایت کنید:

فیبر خوراکی بیشتری استفاده کنید

مصرف مواد غذایی غنی از فیبر مانند موارد زیر می تواند به درمان یبوست کمک کند:

 • لوبیا
 • غلات سبوس دار
 • میوه ها
 • سبزیجات

فیبر حجم مدفوع را اضافه کرده و دفع آن را ساده تر می کند.

مایعات بیشتری بنوشید

نوشیدن مقدار زیادی مایعات، به ویژه آب نیز راه ساده دیگری برای درمان یبوست است. هنگامی که بدن به اندازه کافی مایعات برای هضم مواد غذایی دارد، روند هضم تسهیل شده و یبوست کاهش پیدا می کند.

ورزش کنید

ورزش کردن به صورت منظم برای تحریک سیستم گوارش و بهبود توانایی بدن برای دفع مدفوع مفید است. حتی یک پیاده روی ساده نیز می تواند هضم را تحریک کند.

استرس خود را کاهش دهید

انجام اقداماتی برای کاهش استرس، می تواند هضم غذا را تسهیل کند. برای مثال، جهت از بین بردن استرس های روزانه، تکنیک های آرامش بخش مانند مدیتیشن و یوگا را امتحان کنید.

رعایت سبک زندگی سالم می تواند به شما در پیشگیری و درمان یبوست کمک کند. اگر بیش از یک هفته است که به یبوست مبتلا شده اید و از طریق تغییر در شیوه زندگی یا درمان های خراج از نسخه نتوانسته اید مشکل خود را حل کنید، باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید.

[quote font_size=”18″ color=”#37a02b”]

پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات بیشتر، این مطالب را نیز بخوانید:

مواد غذایی مفید برای درمان یبوست

درد شکم و یبوست ؛ علل و روش های درمان

نحوه استفاده از نمک اپسوم برای درمان یبوست

مهمترین علل یبوست کدامند؟

[/quote]

خلاصه

یبوست عارضه همه گیری است. در بیشتر موارد، این حالت پس از چند روز از بین خواهد رفت. اگر از ویتامین های مفید برای درمان یبوست استفاده می کنید، ممکن است بدنتان به ۳ الی ۵ روز زمان نیاز داشته باشد. اگر پس از این مدت هنوز هم یبوست دارید باید به پزشک مراجعه کنید. در موارد نادر، یبوست مزمن می تواند به عوارضی مانند پارگی بافت رکتال یا هموروئید منجر شود.

منابع:

 1. DL-Pantothenic acid
 2. Folate
 3. Dexpanthenol (Ro 01-4709) in the treatment of constipation
 4. Pantothenic Acid
 5. Constipation

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. تابستان 1398