موثر ترین مواد غذایی برای پاکسازی ریه ها

موثر ترین مواد غذایی برای پاکسازی ریه ها
موثر ترین مواد غذایی برای پاکسازی ریه ها

ریه ها، نقش مهمی در سیستم تنفسی ما بازی می کنند. این اندام ها اکسیژن را از هوا می گیرند، سموم موجود در آن را فیلتر می کنند و سپس آن را وارد خون می کنند. ریه سالم به این معنی است که تمام بافت ها و سلول های بدن، توسط خون غنی از اکسیژن تغذیه می شوند. یکی از روش هایی که می توانید به کمک آن ها ریه های سالمی داشته باشید، پاکسازی ریه به کمک مواد غذایی است.

مواد غذایی زیادی وجود دارند که می توانند ریه ها را پاک کرده و به سلامت عمومی بدن و تقویت اندام های دیگر نیز کمک کنند. اگر به دنبال چنین مواد می گردید ادامه این مطلب مجله پیام سلامت را از دست ندهید.

البته که ورزش کردن، اجتناب از مصرف دخانیات و اجتناب از قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا، برای اطمینان از سلامت ریه مهم هستند. اما استفاده از برخی غذاها، با پاکسازی ریه موجب می شوند که خطر ابتلا به برخی از بیماری های ریوی مانند مواد زیر کاهش پیدا کند:

ضمن این که، این مواد غذایی موجب می شوند که عملکرد ریه تقویت شود. مواد غذایی مانند سبزیجات دارای برگ سبز، سیر، میوه های خانواده مرکبات، انواع توت ها، و زنجبیل غذاهای عالی برای حفظ سلامت و پاکسازی ریه ها هستند.

مزایای پاکسازی ریه ها

ریه ها، دو عضو بزرگ در قفسه سینه هستند. هوا از طریق نای و لوله های برونش به ریه منتقل می شود. در ریه ها، اکسیژن از هوا استنشاق شده استخراج شده و وارد جریان خون می شود. در همان زمان، دی اکسید کربن از خون حذف شده و از طریق بازدم در هنگام تنفس، از بدن خارج می شود.

از آنجا که ریه ها تامین کننده اکسیژن هستند، قوی و سالم نگه داشتن آن ها اهمیت زیادی دارد. به گفته دکتر Melinda Ratini متخصص وبسایت WebMD، ما در هر دقیقه بین ۱۲ تا ۲۰ بار تنفس می کنیم. شرایط ایده آل برای ریه های شما شرایطی است که در آن از التهاب، تورم و انسداد ناشی از خلط و موکوس اضافی در ریه ها خبری نباشد.

بسیاری از افراد که از بیماری های تنفسی رنج می برند، باید ریه های خود را پاکسازی کنند. غذاهایی که برای سلامت ریه ها مفید هستند می توانند موکوس اضافی ناشی از باکتری ها، ویروس ها، و آلرژی را از ریه حذف کنند. افرادی که سیگار می کشند، علاوه بر ترک سیگار، برای سم زدایی از ریه ها و سرعت بخشیدن به حذف سموم ایجاد شده بر اثر ورود نیکوتین، باید از رژیم غذایی خاصی نیز پیروی کنند.

بنابراین، برای سرعت بخشیدن به روند بهبود ریه و یا پیشگیری از ایجاد بیماری های مختلف تنفسی، استفاده از روش های پاکسازی ریه اهمیت زیادی دارد.

چگونه می توانیم ریه های تمیز و سالمی داشته باشیم؟

قبل از معرفی بهترین غذاها برای پاکسازی ریه ها، اجازه دهید به برخی از شیوه ها و عاداتی که می توانند سلامت ریه را تقویت کرده و به جلوگیری از بیماری های ریوی کمک کند اشاره کنیم.

اجتناب از مصرف دخانیات

اگر سیگاری هستید، ترک سیگار یکی از بهترین راه هایی است که می توانید برای بهبود سلامت ریه انجام دهید. به گزارش آژانس بهداشت عمومی کانادا (Public Health Agency of Canada)، سیگار کشیدن یکی از علل عمده بیماری های ریوی است و خطر ابتلا به سرطان ریه و بیماری های مزمن انسدادی ریه (COPD) را افزایش می دهد. محققان می گویند که برای ترک کردن سیگار هرگز دیر نیست.

اجتناب از قرار گرفتن در معرض دود سیگار

تنفس در دود سیگار نیزمی تواند برای ریه ها مضر باشد. محققان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) گزارش می دهند که دود سیگار حاوی مواد شیمیایی سرطان زا است و خطر ابتلا به بیماری های ریوی، بیماری های قلبی، و سایر مشکلات قلبی و عروقی را افزایش می دهد. حتی قرار گرفتن در معرض مقدار مختصری از دود سیگار می تواند به سلول ها ریه آسیب برساند.

عادات خوب

راه دیگر برای حفاظت از ریه ها در برابر عفونت و ارتقاء سطح سلامت آن ها داشن عادات بهداشتی مناسب است. متخصصان انجمن ریه آمریکا (The American Lung Association) می گویند که عفونت های باکتریایی یا ویروسی می تواند سلامت ریه را دچار اختلال کنند. بنابراین، برای جلوگیری از عفونت ریه ها باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • دست ها را به طور منظم بشویید.
 • حداقل ۲ بار در روز برای محافظت از بدن در برای میکروب های دهان که منجر به عفونت می شوند مسواک بزنید.
 • با تقویت سیستم ایمنی بدن، از ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزا جلوگیری کنید.
 • از ورود آلودگی هوا به داخل خانه جلوگیری کنید.

غذاهایی مفید برای پاکسازی ریه ها

سبزیجات دارای برگ سبز

سبزیجات برگ سبز حاوی ترکیبات بسیاری مفیدی برای سالم نگه داشتن ریه ها هستند. بیشتر سبزیجات برگ سبز و کلم ها، حاوی آنتی اکسیدان هستند که به دفع سموم از بدن کمک می کنند.

 • کلم
 • کلم پیچ
 • کلم بروکلی
 • کلم قمری
 • گل کلم

سبزیجاتی هستند که برای پاکسازی ریه ها مفید می باشند.

کلم ها همچنین برای کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه نیز مفید می باشند. مجله Nutrition گزارش داد که افزایش میزان مصرف کلم ها ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه در میان افراد غیر سیگاری کمک کند.

مواد غذایی حاوی کاروتنوئیدها

یکی دیگر از گروه های غذایی که به سم زدایی ریه ها کمک می کنند، مواد غذایی هستند که حاوی کاروتنوئیدها می باشند. کاروتنوئیدها، آنتی اکسیدان هایی هستند که اثر پشیگیرانه در برایر سرطان دارند. مواد غذایی زیر تمام منابع غنی از این آنتی اکسیدان که سلامت ریه را افزایش می دهد، را تامین می کنند:

 • گوجه فرنگی
 • هویج
 • کلم پیچ
 • فلفل قرمز
 • سیب زمینی شیرین

مطالعات مختلفی بر روی غذاهای غنی از کاروتنوئید و اثر آنها بر سلامت ریه انجام شده است. به عنوان مثال، مجله Frontiers in Bioscience گزارشی در مورد ارتباط بین کاروتنوئیدها و سرطان ریه منتشر کرده است. محققان در این تحقیق به این نتیجه رسیدند که استفاده از کاروتنوئید در پیشگیری از سرطان ریه ضروری است. مطالعات دیگر نشان داده اند که لیکوپن موجود در گوجه فرنگی برای افزایش سلامت ریه مفید است.

مجله The Proceedings of the Nutrition Society گزارش داد که مصرف بالای میوه و سبزیجات ممکن است در برابر سرطان ریه از بدن محافظت کند.

غذاهای حاوی اسیدهای چرب امگا ۳

خوردن غذاهای حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ می تواند  به پاکسازی ریه ها و سلامت سیستم تنفسی به طور موثر کمک کند. مواد غذایی غنی از امگا ۳ عبارتند از:

 • ماهی های روغنی مانند ماهی خال مخالی و قزل آلا
 • آجیل و دانه ها
 • تخم مرغ

مشخص شده است که غذاهای حاوی امگا ۳، به کاهش التهاب در بدن و افزایش قدرت شناختی آن کمک می کند.

مجله American College of Nutrition مطالعه ای را منتشر کرده است که ارتباط بین امگا ۳ و سلامت تنفسی را نشان می دهد. محققان در این پژوهش دریافته اند که رژیم غذایی غنی از امگا ۳، باعث می شود که جریان خون به طور موثرتری وارد ریه شده و از برخی از بیماری های التهابی و عفونی-تنفسی جلوگیری شود.

غذاهای حاوی فلاونوئیدها

بسیاری از میوه ها، انواع توت ها و میوه های خانواده مرکبات حاوی فلاونوئیدها هستند که برای پاکسازی ریه مفید می باشند. این ترکیبات به طور طبیعی دارای اثر آنتی اکسیدانی در بسیاری از اندام ها بدن، از جمله ریه ها هستند.

بعضی از مواد غذایی عالی حاوی فلاونوئیدها عبارتند از:

 • سیب
 • ذغال اخته
 • پرتقال
 • لیمو
 • گوجه فرنگی
 • کلم

برای درک چگونکی تاثیر مواد غذایی حاوی فلاونوئیدها برای سم زدایی ریه ها و جلوگیری از انواع مختلف بیماری های ریوی، مجله ۳ Biotech گزارش داد که فلاونوئیدها اثر درمانی و پیشگیرانه در برابر انواع سرطان از جمله سرطان ریه، سرطان پستان و سرطان پروستات دارند.

سیر

یکی از فواید بسیار استفاده از سیر به عنوان دارو، کمک به حفظ سلامت ریه ها می باشد. این مزایا با مصرف سیر از طریق ترکیبی به نام آلیسین ایجاد می شود. آلیسین به عنوان یک عامل آنتی بیوتیکی طبیعی قدرتمند در بدن عمل می کند و می تواند به از بین بردن عفونت های تنفسی که می توانند ریه ها را مسدود کنند، کمک کند.

یک مطالعه که در سال ۲۰۱۳ انجام شد نشان می دهد، مصرف سیر خام می تواند از سرطان ریه جلوگیری کند. محققان همچنین دریافتند که سیر می تواند صدمات وارد شده به ریه ناشی از آلودگی، مصرف سیگار، و کیفیت بد هوا را جبران کند.

نوشیدن چای سبز

یکی از راه های پاکسازی ریه ها و حذف موکوس اضافی از ریه مصرف منظم چای سبز است. عصاره چای سبز حاوی آنتی اکسیدان قدرتمندی است، که با توجه به گزارش محققان دانشگاه مریلند، قوی تر از ویتامین C عمل می کند. قبلا خواص مفید چای سبز برای افزایش سلامت قلب و عروق، محافظت در برابر سرطان های مختلف، بهبود عملکرد مغز و محافظت از بدن در برابر عفونت نیز اثبات شده بود.

همچنین مطالعات نشان داده اند که نوشیدن چای سبز دارای اثر پیشگیرانه در برابر سرطان ریه است. محققان چینی اثبات کردند که، درست مثل سیر، چای سبز برای بازسازی آسیب ریوی ناشی از سیگار کشیدن مفید است و می تواند اثر محافظتی در برابر سرطان ریه داشته باشد.

ویتامین C

ویتامین C آنتی اکسیدان دیگری که برای سلامتی سیستم تنفسی و ریه مفید است. مصرف منظم ویتامین C برای پاک کردن بدن از سموم و سلامت پوست ضروری است. برای تایید نقش این ویتامین در پاکسازی ریه ها، دکتر امیلی موم گزارش می دهد که ویتامین C به بدن در از بین بردن رادیکال های آزاد که به مرور زمان در ریه ها شکل گرفته اند کمک می کند. دکتر موم همچنین می گوید که ویتامین C به پیشگیری از برخی سرطان ها، بیماری های قلبی و آرتریت کمک می کند.

مطالعاتی نیز بر روی ارتباط ویتامین C و کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه انجام شده است. مجله Scientific Reports گزارش داده که تحقیقات اولیه نشان می دهد، افزایش مصرف ویتامین C می تواند به محافظت از بدن در برابر سرطان ریه منجر شود.

مواد غذایی غنی از ویتامین C عبارتند از:

 • کیوی
 • فلفل قرمز
 • مرکبات
 • پاپایا
 • توت فرنگی
 • کلم بروکلی
 • آناناس
 • انبه
 • خربزه
 • طالبی

زنجبیل

زنجبیل با پاکسازی ریه ها و تقویت سیستم ایمنی بدن می تواند مشکلات تنفسی ناشی از عفونت های سرماخوردگی یا آنفولانزا را کاهش دهد. زنجبیل یک غذای پاک کننده طبیعی است که دارای خواص ضد التهابی نیز می باشد. قدرت زنجبیل برای کاهش التهاب و سرعت بخشیدن به بهبود عفونت های تنفسی و کاهش میزان مخاط موجود در لوله های برونش کاربرد دارد.

مروری بر خواص دارویی زنجبیل نشان می دهد که این ماده برای کاهش علائم آسم و سایر بیماری های تنفسی مفید است. دیگر مطالعات بالینی به اثر بالقوه ضد التهابی زنجبیل در مهار سلول های سرطان ریه تاکید کرده اند.

زردچوبه

خواص زردچوبه نزدیک به خواص زنجبیل است. البته دلایل بسیاری برای افزایش مصرف زردچوبه وجود دارد که پاکسازی ریه تنها یکی از آن ها است. شما می توانید از ترکیب زدچوبه و زنجبیل به عنوان یک چای ضد التهابی سم زدا، برای کمک به تقویت سیستم تنفسی استفاده کنید.

زردچوبه یک پاک کننده طبیعی ریه است و می تواند اثرات مضر آلاینده های هوا، دود سیگار و دیگر مواد محرک ریه را جبران کند. به عنوان مثال، مجله Advances in Experiential Medicine and Biology گزارش داده است که کورکومین می تواند از بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)، آسم آلرژیک، و دیگر بیماری های تنفسی جلوگیری کند.

هنگام مصرف زردچوبه، به یاد داشته باشید که باید به آن فلفل سیاه نیز اضافه کنید. این دو ماده در کنار هم خواص بیشتری دارند.

غذاهای سرشار از منیزیم

غذاهای حاوی منیزیم می توانند عملکرد ریه را بهبود دهند. گزارش شده است که کمبود منیزیم می تواند بر روی عملکرد ریوی تاثیر گذاشته و به عوارض ریوی منجر شود. تحقیقات به نقش منیزیم در حفظ سلامت ریه ها اشاره کرده و نشان می دهد که منیزیم عضلات ریه را سالم نگه می دارد.

آب

مصرف آب کافی موجب می شود عملکرد ریه بهبود پیدا کند. کاهش آب بدن عوارض جانبی مانند موارد زیر دارد:

 • خستگی
 • تحریک پذیری
 • درد مفاصل
 • سطح غیر طبیعی کلسترول

محققان دریافته اند که یکی از نشانه های کم آبی افزایش احتمال ابتلا به برونشیت و آسم است. مصرف آب کافی به تنظیم التهاب در ریه ها و جلوگیری از اختلالات برونکوپنومونی ریوی کمک می کند. داشتن آب کافی در بدن برای سلامت ریه ضروری است. دلیل آن نیز تنظیم توزیع مناسب مواد معدنی و نمک در بدن می باشد.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *