مقالات

پروتئین نخود سبز ؛ ارزش غذایی و خواص این مکمل برای بدن
داروها, ویتامین ها و مکمل ها

پروتئین نخود سبز ؛ ارزش غذایی و خواص این مکمل برای بدن 

پودر پروتئین نخود در حال تبدیل شدن به یک مکمل محبوب برای سالمندان و افراد سالم می باشد. این ماده نه تنها فاقد گلوتن است بلکه جزء پروتئین های لبنی نیز محسوب نمی شود. پروتئین نخود سبز برای کلیه ها و قلب شما خواص چشمگیری دارد.

درست است که با داشتن رژیم غذایی متعادل می توانید به اندازه کافی پروتئین کسب کنید. اما در حال حاضر و با سبک زندگی فعلی که رواج دارد، این کار تقریبا پر زحمت است و شما باید مدام حواستان به پروتئین مواد غذایی که مصرف می کنید باشد. به همین دلیل است که پودرهای پروتئینی یک گزینه عالی برای افزایش مصرف پروتئین، در حداقل زمان ممکن هستند.

یکی دیگر از دلایل اصلی استفاده از پودر پروتئین این است که بدن شما یک پنجره منحصر به فرد زمانی برای جذب سریع اسید آمینه ها دارد. این زمان حدود ۳۰ دقیقه پس از ورزش کردن است. در این زمان محدود، تهیه و مصرف یک وعده غذایی غنی از پروتئین نه تنها دشوار است، بلکه برای ورود اسید آمینه های ضروری شما را ملزم می کند که حجم زیادی غذا مصرف کنید. این در حالی است که مصرف چند پیمانه پودر پروتئین می تواند شما را به خواسته تان برساند.

اگر اهل استفاده از پودرهای پروتئین هستید، پیشنهاد می کنیم چرخه ای از این مکمل ها را استفاده کنید تا مطمئن شوید که همه اسید آمینه های ضروری بدنتان را تامین کرده اید. برای آشنایی هر چه بیشتر شما با این مکمل ها، در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت به معرفی خواص و ارزش غذایی پروتئین نخود پرداخته ایم.

پروتئین نخود چیست؟

پودرهای پروتئینی در فرم های مختلفی در بازار وجود دارند. ممکن است نام هایی مانند پروتئین آب پنیر، پروتئین برنج قهوه ای و پروتئین سویا را بیشتر شنیده باشید. پروتئین برنج و آب پنیر حاوی مزایای باور نکردنی هستند و هر دو به طور خاص برای بدن مفید می باشند. از سوی دیگر، مصرف پروتئین سویا به دلیل غلظت بالای فیتواستروژن ها و این واقعیت که تقریبا تمام سویاهای موجود در ایالات متحده مهندسی ژنتیکی شده اند توصیه نمی شود.

در مقابل پودر پورتئین نخود در حال حاضر و در طی دو سال گذشته محبوبیت زیادی پیدا کرده است و یکی از مکمل های مودر علاقه برای افرادی است که از رژیم غذایی گیاه خواری تبعیت می کنند. این پودر یکی از بهترین پروتئین های ضد حساسیت است. زیرا مانند دیگر انواع مکمل های پروتئین حاوی گلوتن نبوده و غیر لبنی هستند. از این رو هضم آن آسان است و باعث نفخ، که عارضه جانبی رایج بسیاری از پودرهای پروتئینی دیگر است نمی شود.

پس اگر آلرژی دارید و به دنبال پودر پروتئینی می گردید که بتوانید با خیال راحت از آن استفاده کنید، ما به شما پودر پروتئین نخود سبز را پیشنهاد می کنیم.

۵ مزیت پروتئین نخود

پروتئین نخود دارای مجموعه ای از اسید آمینه های اساسی است. این ماده بسیاری از آمینو اسید های دارای زنجیره شاخه ای که برای کاهش تحلیل عضلانی پس از ورزش مفید هستند، را در خود جای داده است. اما عضلات تنها بخشی از بدن شما نیستند که از خواص پروتئین نخود بهره مند می شوند. در ادامه به مزایای استفاده از پودر پروتئین نخود اشاره خواهیم کرد.

کمک به کاهش وزن

پروتئین نخود مانند سایر پروتئین های خوب یک ابزار مفید برای کاهش وزن است. به خصوص اگر به دنبال کاهش سریع وزن هستید.

افرادی که سعی در کاهش وزن دارند، اکثرا از مصرف پروتئین غفلت می کنند. این موضوع باعث می شود که آن ها وزن زیادی را از دست ندهند. با این حال، مصرف بین ۰٫۷ تا ۱ گرم پروتئین به ازای هر پوند وزن بدن، باعث می شود بدنتان عضله بسازد و سریع تر چربی را بسوزاند. بنابراین، اگر مثلا وزنتان ۱۴۰ پوند است، شما باید هر روز در حدود ۹۸ الی ۱۴۰ گرم پروتئین مصرف کنید.

یکی دیگر از ویژگی های مهم پروتئین نخود، توانایی آن در کاهش سطح هورمون ایجاد گرسنگی، یعنی گرلین است. زمانی که گرسنه هستید، معده این هورمون را ترشح کرده و به مغز اعلام می کند که خالی بوده و بدن گرسنه است. پروتئین نخود پپتیدهایی که تخلیه معده را به تاخیر انداخته و از تشرح گرلین جلوگیری می کنند را تولید می کند. در واقع، پروتئین نخود مانند پروتئین های پایه ای لبنی، توانایی ایجاد سیری طولانی مدت را دارد.

پشتیبانی از سلامت قلب

پروتئین نخود نه تنها برای وزن شما مناسب است، بلکه ثابت شده است که از سلامت قلب نیز حمایت می کند. در سال ۲۰۰۹، دانشمندان کانادایی دریافتند که پروتئین نخود باعث کاهش فشار خون می شود. در این مطالعه موش ها توانستند در طول هشت هفته درمان با پروتئین نخود، شاهد ۲۰ درصد کاهش فشار خون باشند.

محققان در مطالعه دیگری که در مجله American Journal of Epidemiology منتشر شده است، دریافتند که مصرف پروتئین های گیاهی، به جای پروتئین های حیوانی، به مرور زمان خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهند. اگر شما در معرض خطر ابتلا به مشکلات قلب هستید، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که مصرف غذاهایی که التهاب را کاهش می دهند و از انقباض جلوگیری می کنند را در دستور کار خود قرار دهید. التهاب تقریبا باعث ایجاد همه بیماری های مهم قلبی می شود.

کاهش خطر ابتلا به بیماری های کلیوی

مطالعه ای در کانادا  اثبات کرد که پروتئین نخود می تواند فشار خون بالا را کاهش دهد. در کنار این نتیجه گیری، این تحقیق سعی کرد تا اثر پروتئین نخود را بر روی بیماری مزمن کلیوی (CKD) تعیین کند. محققان اظهار داشتند که مصرف پروتئین نخود باعث به تاخیر انداختن و جلوگیری از ابتلا به CKD می شود. همچنین این ماده توانایی چشمگیری را برای تنظیم فشار خون در بیمارانی که مبتلا به این بیماری بودند، از خود نشان داد. بسیاری از مرگ و میر های ناشی از CKD بر اثر ابتلا به عوارض قلبی و عروقی رخ می دهد. زیرا CKD با افزایش فشار خون مرتبط است.

آنچه در مورد این مطالعه خاص جذاب است این است که کشف شد که نخود به تنهایی نمی تواند این مزایا را برای بدن ایجاد کند و تنها پروتئین استخراج شده و فعال شده با آنزیم های خاص است که برای بدن بسیار مفید است.

افزایش ضخامت عضلات

یک فرضیه اشتباه در مورد پروتئین های گیاهی این است که مصرف آنها پس از ورزش، مانند پروتئین های مبتنی بر لبنیات اثر مشابهی بر روی رشد ماهیچه ها و بهبود عضلات ندارند. اما این فرضیه درست نیست. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۵ در مجله International Society of Sports Nutrition منتشر شد نشان داد که پروتئین نخود می تواند حجم و ضخامت عضلات را افزایش دهد.

منبعی که باعث رشد این عضله می شود احتمالا به مقادیر زیاد ال آرژینین در پروتئین نخود باز می گردد. حجم زیادی از این ماده، در سایر محصولات پروتئینی نیز یافت می شود. آرژنین و L-آرژینین اسید آمینه های شرطی هستند که به شما کمک می کنند تا عضله بسازید. آمینو اسید های شرطی، آمینو اسیدهایی هستند که بدن شما آن ها را تولید نمی کند، اما در زمان استرس یا بیماری وجود آن ها در بدن ضروری است.

تنظیم قند خون

برخی از مواد غذایی بر روی سطح قند خون شما تاثیر گذاشته و آن را افزایش می دهند. تحقیقات انجام شده توسط محققان دانشگاه علوم و آموزش و پرورش دانشگاه تورنتو اثرات پروتئین نخود بر میزان مصرف غذا، سطح گلوکز و اشتها را در مردان جوان سالم مورد آزمایش قرار داد. در این آزمایش مشخص شد که افزودن پروتئین نخود باعث تغییر در مصرف غذا یا اشتها نمی شود، اما میزان قند خون افراد را کمتر از حد معمول می کند. این موضوع نشان می دهد پروتئین نخود را می توان به عنوان یک عنصر ارزشمند برای کنترل گلیسمی استفاده کرد.

مشخصات اسید آمینه های موجود در پروتئین نخود

از آنجا که انواع مختلفی از پودرهای پروتئینی در بازار وجود دارد، نظرات مختلفی نیز در مورد مجموعه ای از اسیدهای آمینه هایی که در انواع مختلف پروتئین یافت می شود ارائه می شود. بسیاری از افراد فکر می کنند که پروتئین سویا تنها پروتئین گیاهی حاوی اسید آمینه است. این در حالی است که این طور نیست. پروتئین برنج قهوه ای مجموعه ای کامل از اسیدهای آمینه را در خود جای داده است اما در مقایسه با پروتئین آب پنیر کمی کمتر لیزین دارد. پروتئین کازئین دارای سطح پایین تری از آمینو اسیدهای زنجیره ای شاخه ای است.

در این بین می توان گفت که پروتئین نخود، پروتئینی تقریبا کاملی است. یک دلیل عالی برای قرار دادن پروتئین نخود در رژیم غذایی تان این است که این ماده در هر وعده حاوی حدود پنج گرم پروتئین بیشتر نسبت به پروتئین آب پنیر است. بنابراین می تواند برای ساخت عضله، سوختن چربی و افزایش سلامت قلب مفید باشد.

ارزش غذایی پروتئین نخود

هر وعده از این پودر که معادل یک اونس یا ۲۳ گرم است، حاوی مواد زیر می باشد:

  • ۹۰ الی ۱۰۳ کالری
  • ۷ گرم کربوهیدرات
  • ۱۷ الی ۲۳٫۹ گرم پروتئین
  • ۰٫۳ گرم چربی
  • ۶ گرم فیبر
  • ۴۰۰ واحد بین المللی ویتامین D (حدود ۱۰۰ درصد از نیاز روزانه بدن)
  • ۵ واحد بین المللی ویتامین E (حدود ۱۸ درصد از نیاز روزانه بدن)
  • ۵ میکروگرم ویتامین K (حدود ۶ درصد از نیاز روزانه بدن)
  • ۲۰۰ واحد بین المللی ویتامین A (حدود ۴ درصد از نیاز روزانه بدن)

اثرات جانبی احتمالی ناشی از مصرف پروتئین نخود

تا کنون اثرات جانبی کوتاه مدت و طولانی مدتی در اثر استفاده از پودر پروتئین نخود مشاهده نشده است. اما مانند تمام مکمل های پروتئینی، فقط به اندازه ای که نیاز دارید از این ماده مصرف کنید. زیرا مصرف بیش از حد آن ممکن است به ایجاد اسهال کمک کند. هرچند که این عارضه نیز تاکنون رسما اثبات نشده است.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. زمستان 1397