علت، نشانه ها و درمان پسوریازیس معکوس

علت، نشانه ها و درمان پسوریازیس معکوس

پسوریازیس معکوس یک بیماری پوستی است که باعث ایجاد ضایعات قرمز و ملتهب بر روی پوست بدن می شود. محل و ظاهر این ضایعات در مجموع متفاوت از دیگر انواع پسوریازیس می باشد. در این نوع پسوریازیس، ضایعات قرمز، صاف و براق هستند و در چین های پوست بدن آشکار می شوند. محل هایی از بدن که بیشتر به این بیماری پوستی مبتلا می شوند عبارتند از:

 • زیر بغل
 • کشاله ران
 • زیر سینه

افرادی که اضافه وزن دارند یا کسانی که دارای چین های عمیق پوستی هستند بیشتر احتمال ابتلا به پسوریازیس معکوس را دارند. افراد مبتلا به پسوریازیس معکوس، به احتمال زیا به انواع دیگر پسوریازیس در جای دیگری در بدن نیز مبتلا هستند.

در محتویات این مقاله مجله پیام سلامت، موضوعات زیر را پیرو این بیماری پوستی خواهید خواند:

 • علت ایجاد پسوریازیس معکوس چیست؟
 • علایم آن کدامند؟
 • چه هنگامی باید برای این بیماری پوستی به پزشک مراجعه کنیم؟
 • درمان پسوریازیس معکوس چه می باشد؟

علت ایجاد پسوریازیس معکوس چیست؟

به طور کلی علت پسوریازیس پیچیده است. پزشکان بر این باورند که افراد، ژن مورد نیاز برای ایجاد پسوریازیس را به ارث می برند. با این حال، داشتن ژن مشکوک، برای ابتلا به این بیماری، کافی نیست. اعتقاد بر این است که کسی که دارای ژن پسوریازیس می باشد باید به یک محرک خاص به منظور ابتلا به این بیماری، دسترسی داشته باشد.

محرک پسوریازیس می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. یعنی چیزی که در یک فرد باعث شعله ور شدن علائم بیماری می شود ممکن است در فرد دیگر تاثیر گذار نباشد.

برخی از رویدادها، احتمال ابتلای افراد به این بیماری را بیشتر می کنند. این رویدادها عبارتند از:

 • استرس شدید
 • صدمات، مانند تزریق، آفتاب سوختگی و یا خاراندن ( به این پدیده، پدیده کوبنر گفته می شود.)
 • برخی از داروها: داروهایی که به پسوریازیس مرتبط هستند عبارتند از:
 1. لیتیوم
 2. داروهای ضد مالاریا
 3. ایندرال
 4. کینیدین
 5. ایندومتاسین
 • عفونتی که بر روی سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارد، به خصوص عفونت های استرپتوکوکی یا دیگر عفونت های تنفسی شایع
 • عوامل دیگر که از طریق تحقیق اثرشان بر روی ابتلا به این بیماری ثابت نشده مانند:
 1. آلرژی ها
 2. رژیم غذایی
 3. و یا حتی آب و هوا

این عوامل می توانند برای جلوگیری از شیوع بیماری برای افرادی که دارای ژن بیماری هستند، مفید باشد. دور بودن از این محرک ها می تواند شانس ظهور ضایعات را کاهش دهد. ضمن این که پیشنهاد می شود که افرادی که سابقه ابتلا به یکی از انواع پسوریازیس را دارند، باید متخصص پوست خود را از تمام داروهای مصرفی مطلع کند.

علائم پسوریازیس معکوس

پسوریازیس خود را با پوسته پوسته شدن و ملتهب شدن پوست نشان می دهد و موجب ایجاد تکه های قرمزی نیز در مناطق خاص بدن، مانند مناطقی که در بالا به آن اشاره کردیم می شود.

با این حال، ضایعات مرتبط با پسوریازیس معکوس اغلب صاف و براق هستند و بافت فلس دار آن ها هیچ ارتباطی به انواع دیگر پسوریازیس ندارد. دلیل این موضوع نیز این است که ضایعات آن ها بیشتر در چین های پوست ایجاد می شود.  این ضایعات در برابر عوامل زیر تغییر پیدا می کنند:

 • گرما
 • رطوبت
 • اصطکاک
علت، نشانه ها و درمان پسوریازیس معکوس
علت، نشانه ها و درمان پسوریازیس معکوس

عوارض

ضایعات ایجاد شده توسط این بیماری بیشتر تمایل دارند که در نقاط حساس که دارای پوست نازک هستند، ایجاد شود. این مناطق بیشتر در معرض خطر عفونت قرار دارند. همان طور که می دانید چین های پوست به گرما و  رطوبت بیشتر تمایل داشته بنابراین مستعد ابتلا به مخمر یا عفونت های باکتریایی می باشد.

اگر پوستی که به این بیماری مبتلا است دچار زخم باز شود می تواند آلوده شده و عفونت به وجود آورد. علاوه بر این، داروهایی که برای درمان پسوریازیس معکوس استفاده می شود می تواند پوست را نازک تر کرده و این خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد. استفاده طولانی مدت از این داروها نیز می تواند موجب ترک خوردن پوست شود.

چه هنگامی باید برای این بیماری پوستی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر سابقه پسوریازیس را دارید، هر تغییری پوستی که ایجاد می شود، به منظور کاهش خطر ابتلا به عفونت یا سایر عوارض آن، باید توسط پزشک بررسی شود. علائم پسوریازیس اغلب شبیه علائم عفونت است. اگر پوست در معرض خطر عفونت است، باید توسط پزشک معاینه شده و حتما درمان شود.

برای تشخیص پسوریازیس معکوس توضیحات بیمار از علائم خود، معاینه فیزیکی، و بازرسی ضایعات کافی است.

درمان پسوریازیس معکوس

درمان پسوریازیس معکوس، به دلیل آن که ضایعات آن بیشتر در مناطقی که پوست نازک و حساس دارد ایجاد می شود، ممکن است کمی مشکل باشد.

کرم استروئید معمولا برای درمان پسوریازیس موثر است. اما همان طور که در بالا اشاره کردیم، یکی از عوارض استفاده از این داروها، نازک تر شدن پوست است. این نازک تر شدن، هر روز جذب استروئید را افزایش می دهد. ضمن این که علاوه بر نازک شدن پوست ممکن است ترک های پوستی نیز به وجود آید.

با توجه به خطر بالای ابتلای این افراد به عفونت های باکتریایی، قارچی یا مخمر، برخی از پزشکان با وجود این بیماری، عفونت را نیز تست می کنند. در این صورت اگر عفونتی نیز وجود داشته باشد، نیاز به درمان دارد.

علاوه بر استروئید های موضعی، برخی پزشکان از تاکرولیموس یا پیمکرولیموس برای درمان استفاده می کنند. این داروها برای درمان اگزما استفاده می شود. اما در مدیریت پسوریازیس در برخی از بیماران نیز موفق عمل می کنند.

در برخی موارد شدید، می توان از درمان نور ماوراء بنفش B با کرم های موضعی، به منظور مدیریت علائم استفاده کرد.

مراقبت در منزل

مراقبت از پوست و رعایت بهداشت شخصی می تواند به کنترل علائم این بیماری کمک کنند. ضمن این که این اقدامات می توانند ظهور ضایعات پوستی را نیز به حداقل برسانند. برای بهبود پسوریازیس معکوس بهتر است اقدامات زیر را انجام دهید:

 • حمام کردن به طور منظم با آب گرم و صابون های ملایم
 • اجتناب از استفاده از صابون های تند و آب گرم
 • اضافه کردن روغن، سولفات دومنیزی، یا بلغور جو دوسر کلوئیدی به وان حمام برای افزایش رطوبت پوست
 • استفاده از یک مرطوب کننده در طول روز به خصوص در آب و هوای خشک و سرد
 • مدیریت منظم استرس
 • اجتناب از مصرف الکل، به دلیل آن که اثر برخی از داروها را کاهش می دهد
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید چند دقیقه در طول روز
 • در صورت لزوم کاهش وزن

خارش یک مشکل بزرگ برای افراد مبتلا به پسوریازیس معکوس است. استفاده از لوسیون های ضد خارش و خنک کننده برای از بین بردن این علائم مفید است. داروهای آنتی هیستامین هم می تواند علامت خارش را کاهش دهد.

افراد مبتلا به این مشکل پوستی باید محرک ها را بشناسند و از قرار گرفتن در معرض آن ها اجتناب کنند.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *