پنوموتوراکس در سگ ها ؛ نشانه ها، علل و روش های درمان

پنوموتوراکس در سگ ها
پنوموتوراکس در سگ ها

پنوموتوراکس واژه پزشکی برای توصیف انباشت هوا در فضایی پلور (ناحیه بین دیواره قفسه سینه و ریه) است. این بیماری به ۴ دسته تروماتیک، خود به خودی، بسته و یا باز تقسیم می شود. هم سگ ها و هم گربه ها حساس به پنوموتوراکس هستند. اعتقاد بر این است که سگ های بزرگ و کثیف مانند سگ های هندی، بیشتر به پنوموتوراکس خود به خودی حساس هستند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد علائم، علل و روش های درمان پنوموتوراکس در سگ ها صحبت می کنیم.

انواع و علائم پنوموتوراکس در سگ ها

چهار نوع اصلی پنوموتوراکس وجود دارد:

 • تروماتیک
 • خود به خودی
 • بسته
 • باز

علائم مربوط به این بیماری با نوع پنوموتوراکس متفاوت است، هر چند برخی از علائم رایج عبارتند از:

 • تنفس سریع
 • اشکال در تنفس (تنگی نفس)
 • تنفس سریع و کم عمق از شکم
 • سریع شدن ضربان قلب (تاکی کاردی)

پنوموتوراکس تروماتیک، که به علت نوعی آسیب، مانند تصادف کردن با اتومبیل رخ می دهد، ممکن است با علائم شوک آشکار شود.

از سوی دیگر، سگ هایی که پنوموتوراکس خودبه خودی دارند، ممکن است بیماری های ریوی داشته باشند. پنوموتوراکس خودبه خودی که دلیل غیر تروماتیک دارد، یا در غیاب بیماری های ریوی یا با برخی از انواع بیماری های ریوی رخ می دهد.

پنوموتوراکس باز زمانی رخ می دهد که یک نقص در سیستم تنفسی مانند یک سوراخ در دیواره قفسه سینه، وجود دارد که باعث ایجاد این بیماری شده است. در ضمن، پنوموتوراکس بسته شده بدون هیچ گونه عیوب تنفسی رخ می دهد.

پنوموتوراکس تروماتیک معمولا باز است، در حالی که پنوموتوراکس خود به خودی همیشه بسته است.

علل ایجاد پنوموتوراکس در سگ ها

پنوموتوراکس در سگ ها
پنوموتوراکس در سگ ها

علل این بیماری بستگی به نوع پنوموتوراکس دارد. پنوموتوراکس تروماتیک ممکن است به علت یک حادثه تهاجمی مانند تصادف با اتومبیل رخ دهد. برش جراحی روی قفسه سینه یا سوراخ شدن ریه در حین جراحی ممکن است منجر به پنوموتوراکس تروماتیک شود.

پنوموتوراکس خود به خودی ممکن است به علل زیر ایجاد شود:

 • وجود جسم خارجی در ریه
 • سرطان ریه و یا آبسه
 • بیماری های ریوی ناشی از انگل
 • ایجاد ساختارها تاول مانند در ریه

روش های درمان پنوموتوراکس در سگ ها

سگ های مبتلا به پنوموتوراکس باید در بیمارستان بمانند تا انباشت هوا در حفره پلورال متوقف یا تثبیت شود. همزمان با این که هوا باید از فضای پلور خارج شود، اکسیژن درمانی نیز باید انجام شود. حذف هوا از طریق توراکوسنتز انجام می شود. در این روش یک کاتتر داخل وریدی (IV) وارد حفره پلور می شود.

در موارد پنوموتوراکس باز تروماتیک، زخم های باز در سینه باید در اسرع وقت تمیز و پوشانده شود و بعد از عمل جراحی اصلاح شود. تجویز مایعات داخل وریدی (IV) نیز در موارد تروماتیک ضروری است.

پس از درمان اولیه، فعالیت سگ باید حداقل برای یک هفته محدود شود تا احتمال عود دوباره بیماری کاهش یابد. علائم حیاتی، از جمله میزان تنفس و ضربان قلب، باید برای کشف علائم عود مورد بررسی قرار گیرد. مراقبت های بیشتر بستگی به نوع پنوموتوراکس موثر بر روی سگ شما و میزان سلامت آن دارد. دامپزشک به شما در مورد نحوه مراقبت از سگتان تا زمان بهبودی کامل او مشاوره می دهد.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *