پوسته پوسته شدن دست و انگشتان، علل و درمان موثر

پوسته پوسته شدن دست و انگشتان، علل و درمان موثر
پوسته پوسته شدن دست و انگشتان، علل و درمان موثر

پوسته پوسته شدن دست و انگشتان علل متعددی دارد. گاهی این عارضه بر اثر تاول های ناشی از سوختگی ایجاد می شود و گاهی نیز در آب و هوای سرد و به دلیل خشکی پوست رخ می دهد. گاهی اوقات نیز بیماری های پوستی مانند اگزما، پسوریازیس، یا عفونت های باکتریایی و قارچی موجب می شوند که به دست آسیب رسیده و تکه های پوست آن بریزد.

پوسته پوسته شدن دست و انگشتان موضوعی است که در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم. ضمن این که داروهای خانگی مفید برای تسکین این وضعیت و ترمیم لایه ها برداشته شده پوست را نیز معرفی می کنیم.

علل پوسته پوسته شدن دست و انگشتان

گاهی اوقات علل پوسته پوسته شدن دست و انگشتان، کاملا آشکار است. مثلا زمانی که زخمی بر روی دست ایجاد می شود، پوست انداختن زخم کاملا طبیعی است. لایه برداری و پوست اندازی بعد از آسیب های پوستی مانند سوختگی، روش بدن برای بهبود و بازسازی خود است. با این حال برخی از بیماری های پوستی مزمن نیز وجود دارند که موجب می شوند دست ها پوست یباندازند. در این وضعیت شما باید وارد عمل شده و با مراقبت از پوست باعث شوید که از این عارضه جلوگیری شود.

مهمترین عللی که باعث می شوند پوست بدن، به خصوص دست پوسته پوسته شود عبارتند از:

آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی یکی از علل شایع پوسته پوسته شدن دست و انگشتان است. دکتر Melissa Conrad Stöppler معتقد است که آفتاب سوختگی یکی از نمونه ها کلاسیک برای برداشته شدن لایه ای از پوست بدن است. به این ترتیب اگر از پوست دست در مقابل اشعه خورشید محافظت نشود، این اشعه می تواند باعث ایجاد آسیب شده و واکنش طبیعی بدن به این آسیب، یعنی پوست انداختن را تحریک کند.

اگر پوستتان آفتاب سوخته شده باشد، احتمالا رنگش قرمز شده و زمانی که آن را لمس می کنید احساسی داغی خواهید کرد. پس از چند روز از آفتاب سوختگی پوست شروع به ریختن می کند. این لایه برداری معمولا بدون درد است. چون پوستی که می ریزد بافت مرده است.

بسته به شدت و وسعت آسیب های نور خورشید، درمان آفتاب سوختگی ممکن است تا چند روز یا چند هفته ادامه داشته باشد. برای سرعت بخشیدن به بهبودی می توانید از یکی از روش های درمان آفتاب سوختگی استفاده کنید.

درمان خانگی:

برای کمک به بازسازی پوست که توسط آفتاب سوختگی دچار آسیب شده است، باید از ژل آلوئه ورا خالص استفاده کنید. مجله Phytomedicine گزارش داد که ژل آلوئه ورا می تواند پوست آسیب دیده از سوختگی را ترمیم کرده و موجب کاهش التهاب و سرعت بخشیدن به روند درمان شود. کافی است که مقداری ژل خارج شده از برگ این گیاه را در طول روز بر روی دست بمالید.

آب و هوای سرد و یا دیگر عوامل محیطی

از طرفی دیگر آب و هوای خشک نیز ممکن است باعث ایجاد پوسته پوسته شود. در اغلب موارد، عواملی مانند هوای سرد، استفاده از وسایل گرمایشی که هوای داخل خانه را خشک می کنند و شستن زیاد دست با آب گرم و صابون می تواند به خشک شدن پوست کمک کند.

 همچنین یک بیماری نادر به نام کراتولیتیک زمستانی اریتم، باعث می شود که پوست کف دست در طول فصول سرد و یا دوره های که آب و هوایی خشک است بریزد.

درمان خانگی:

بلغور جو دوسر یک درمان خانگی موثر برای کاهش علائم خشکی پوست دست است. یک مطالعه در سال ۲۰۰۷ منتشر شده که نشان می دهد استفاده از درمان بلغور جو دوسر به پوست کمک می کند تا رطوبت را در خود حفظ کرده و التهاب و تحریک کم شود. همه این عوامل موجب می شوند که خارش پوست تسکین یابد.

برای کمک به درمان پوسته پوسته شدن دست و انگشتان که بر اثر آب و هوای سرد ایجاد شده است، باید دست را در آب گرمی که کمی بلغوز جو دو سر در آن ریخته اید به مدت ۱۰ دقیقه خیس کنید. بهتر است هر چند دقیقه یک بار بلغور هایی که ته لگن ریخته شده را به دستانتان ماساژ دهید. این کار باعث می شود که پوست لایه برداری شده و بافت های مرده بریزند. این درمان کمک می کند که رطوبت در پوست حفظ شود.

سوختگی

هر نوع سوختگی بر روی دست ها می تواند باعث شود که لایه ای که از پوست آسیب دیده، طی روندی بریزد. علائم سوختگی نیز که کاملا مشخص است. وجود تاول و آبسه پر از مایع و احساس درد و سوزش از علائم سوختگی است. هرگز سعی نکنید که خودتان و به زور بافت مرده را از پوست جدا کنید. برای ترمیم و بازسازی پوست می توانید از روش زیر استفاده کنید.

درمان خانگی:

عسل از جمله درمان های خانگی موثر برای سوختگی است که باعث پوسته پوسته شدن دست و انگشتان شده است. محققان در مجله Annals of Burns and Fire Disasters گزارش داده اند که عسل یک درمان طبیعی برای سوختگی است. ضمن این که این ماده دارای خواص ضد میکروبی است و موجب کاهش التهاب می شود. بازسازی سلول های آسیب دیده پوست نیز از ویژگی های دیگر عسل است. کافی است که بعد از سوختگی کمی عسل خام را بر روی محل بمالید. ضمن این که می توانید به مقدار مساوی عسل، آلوئه ورا، و ماست ساده را مخلوط کرده و از آن به عنوان یک درمان طبیعی استفاده کنید.

واکنش های آلرژیک

برخی از افراد دارای پوست های بسیار حساسی هستند. به همین دلیل این عضو در بدنشان به محرک های خاص واکنش های آلرژیک یا درماتیت تماسی نشان می دهد. این واکنش ها باعث می شود که پوست لایه برداری شود. پزشکان کلینیک مایو می گویند که آلرژی اغلب باعث پوسته پوسته شدن همراه با خارش و بثورات جلدی می شود. در برخی موارد، مواد آلرژی زا می توانند موجب شیوع کهیر بر روی پوست شوند.

اگر به تازگی در تماس با ماده ای جدید بوده اید، سعی کنید محرک خود را شناسایی کنید. تنها راه درمان واکنش های آلرژیک اجتناب از تماس با آلرژن است.

مانیکور

گاهی اوقات پوست اطراف ناخن و کوتیکول می ریزد. دلایل مختلفی برای ایجاد این عارضه وجود دارد. یکی از این دلایل مانیکور است. پزشکان معتقدند که پوسته پوسته شدن، قرمزی و تحریک پوست دور ناخن اغلب به دلیل استفاده غیر اصولی از مانیکور است. معمولا هل دادن کوتیکول و یا کوتاه کردن زیاد آن موجب می شود چنین عوارضی ایجاد شود.

برای درمان این عارضه باید سعی کنید که پوست اطراف ناخن و کوتیکول را مرطوب نگه دارید. ضمن این که برای پیشگیری نیز کافی است که کوتیکول را زیاد کوتاه نکنید.

اگزمای دست

یکی از علائم اگزما دست ایجاد پوسته های خیلی خشک در دست است. انواع مختلفی از اگزما وجود دارد که می تواند بر روی بخش های مختلف بدن تاثیر بگذارد. از آن جا که ما برای انجام اکثر فعالیت هایمان از دست استفاده می کنیم، مواد حساسیت زا و محرک نیز بیشتر با این عضو بدن در تماس هستند.

به گزارش انجمن National Eczema، برخی از دیگر نشانه های اگزمای دست، ایجاد خارش، قرمزی، ترک و تاول است. مرطوب کردن پوست برای مدیریت علائم اگزما، متوقف کردن فرایند، جلوگیری از ترک خوردگی و پوسته پوسته شدن دست و انگشتان اهمیت زیادی دارد.

درمان خانگی:

روغن نارگیل یک مرطوب کننده طبیعی مفید برای اگزما است که می تواند دست ها و انگشتان را به منظور کاهش علائم این بیماری تغذیه کند. یک مطالعه که در مجله Dermatitis منتشر شده گزارش داد که اثرات ضد باکتری و نرم کنندگی روغن نارگیل برای درمان درماتیت موثر است. روغن نارگیل همچنین موجب کاهش عفونت های باکتریایی و قارچی پوست می شود.

برای استفاده از روغن نارگیل جهت تسکین ترک خوردگی و پوست انداختن دست ناشی از اگزما، باید روزانه به آرامی دست را چندین بار با این روغن ماساژ دهید. این کار به تسکین خارش، پوسته پوسته شدن، و کاهش قرمزی کمک خواهد کرد.

پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری مزمن پوستی است که موجب می شود تکه های پوست، پوسته پوسته و قرمز شود. علائم این بیماری به صورت دوره ای ظهور پیدا می کنند. پسوریازیس می تواند بر روی هر منطقه از بدن از جمله دست، انگشتان، و ناخن تاثیر بگذارد.

به گفته پزشکان کلینیک مایو، برخی از علایم پسوریازیس وجود تکه های قرمز مرده و نقره ای پوست همراه با فلس است. این بیماری ممکن است عامل شوره سر نیز باشد. علاوه بر پوسته پوسته شدن دست و انگشتان، ضایعات پوستی ممکن است خارش، درد و خونریزی داشته و در صورتی که پوست زیاد خشک شود، ترک نیز بخورد.

اگر پسوریازیس ناخن را تحت تاثیر قرار دهد، تغییر رنگ، پوسته شدن و شکننده شدن ناخن از علائم این بیماری است.

اگر چه هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد، اما می توانید علائم پسوریازیس را با داروهای خانگی طبیعی مدیریت کنید. این درمان های طبیعی به کاهش قرمزی، پوسته پوسته شدن و خارش کمک کرده و با مرطوب کردن پوست از ترک خوردگی جلوگیری می کنند.

درمان خانگی:

 سرکه سیب یک درمان خانگی مفید برای کمک به تسکین علائم پسوریازیس است. سطح pH بالای این ماده کمک می کند تا خارش از بین رفته و باکتری هایی که ممکن است عفونت ایجاد کنند از روی پوست مرده حذف شوند. کافی است که سرکه سیب و آب را به نسبت ۱ به ۳ مخلوط کنید. این محلول را چند بار در روز با استفاده از یک لیف حمام، بر روی پوستی که تحت تاثیر این بیماری است بمالید. بعد از شستشوی پوست برای مرطوب نگه داشتن دست و جلوگیری از التهاب و پوسته پوسته شدن از روغن نارگیل استفاده کنید.

عفونت قارچی پوست

عفونت قارچی دست معمولا در بین انگشتان شکل گرفته و موجب پوسته پوسته شدن دست و انگشتان می شود. به گفته دکتر William Blahd، علائم و نشانه های عفونت های قارچی پوست ایجاد تکه های مرده، قرمزی، خارش و به احتمال زیاد تاول است.

عفونت های قارچی پوست اغلب بین انگشتان پا رخ می دهد. در این حالت به آن بیماری پای ورزشکاران گفته می شود. اگر این نوع عفونت در کشاله ران ایجاد شود به آن خارش سوار کار ماهر می گویند. این عفونت ها معمولا در محل های گرم و مرطوب ایجاد می شوند. بین انگشتان دست نیز چنین ویژگی هایی را دارد.

درمان خانگی:

یکی از بهترین مواد طبیعی برای کشتن عفونت های قارچی پوست، روغن درخت چای است. هنگامی که این روغن با روغن نارگیل ترکیب شود، یک پماد مرطوب کننده قدرتمند برای درمان عفونت های قارچی پوست را ایجاد کرده که برای درمان هر نوع عفونت قارچی در هر جای بدن مفید است.

محققان در مجله Applied Microbiology گزارش دادند که روغن درخت چای دارای اثرات ضد قارچی در برابر طیف گسترده ای از قارچ ها می باشد.

برای کمک به عفونت های قارچی بین انگشتان دست، باید ۳ قطره روغن درخت چای را به یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل اضافه کنید. این محلول را ۲ الی ۳ بار در روز تا زمانی که نشانه هایی عفونت قارچی از بین برود روی پوست بمالید.

قارچ مانوم

عفونت قارچی مانوم عفونتی است که دست ها را تحت تاثیر قرار داده موجب پوسته پوسته شدن دست می شود. این عفونت بسیاری مسری است و ممکن است بعد از تماس با حیوانات خانگی و یا با به اشتراک گذاشتن حوله و لباس با دیگران ایجاد شود. شما می توانید این عفونت را نیز مانند سایر عفونت های قارچی با ترکیب روغن درخت چای و روغن نارگیل درمان کنید.

تب مخملک

تب مخملک یا تب اسکارلت، عفونتی است که توسط باکتری ایجاد می شود و می تواند موجب پوسته پوسته شدن کف دست شود. از دیگر علائم این بیماری می توان به گلو درد و التهاب پوست همراه با بثورات اشاره کرد. پزشکان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها آمریکا می گویند که تب مخملک می تواند بثورات جلدی بر روی دست ایجاد کند. هنگامی که بثورات در حال ناپدید شدن هستند، ممکن است پوست اطراف نوک انگشتان بریزد. سایر علائم این بیماری عبارتند از:

  • قرمزی زبان
  • گلو درد
  • بزرگ شدن غدد گردن
  • تب بالا که اغلب با لرز همراه است
  • تهوع یا استفراغ

این علائم نباید نادیده گرفته شود.

کراتولایزیس اکسفولیاتیو

یکی دیگر از بیماری های پوستی که موجب پوسته پوسته شدن دست می شود بیماری به نام کراتولایزیس اکسفولیاتیو است. در این بیماری پس از درمان اگزمای دست، پسوریازیس، و عفونت های قارچی پوست می ریزد. پزشکان هنوز علت این واکنش را نمی دانند. برای مدیریت علائم این بیماری توصیه می شود که از کرم های نرم کننده حاوی اوره یا اسید لاکتیک استفاده شود.

درمان خانگی:

یکی از راه های درمان علائم کراتولایزیس اکسفولیاتیو، استفاده از کرمی که حاوی مواد طبیعی است می باشد. به عنوان مثال اوره یک ماده طبیعی است و کرم های حاوی آن در درمان بیماری های پوستی بسیار موثر هستند. کرم اوره یک راه خوب و ارزان برای سرعت بخشیدن به تسکین و تحریک خارش پوست می باشد. برای مرطوب کردن دست نیز می توانید از روغن نارگیل استفاده کنید.

بیماری کاوازاکی

بیماری کاوازاکی یک بیماری نادر است که می تواند کودکان خردسال را تحت تاثیر قرار دهد. تورم غدد، بثورات جلدی، قرمزی انگشتان و ترک خوردگی لب از علائم این بیماری است. بر اساس نظر پزشکان اگر این بیماری در مراحل ابتدایی باشد ممکن است پوسته پوسته شدن دست را نیز تجربه کنید.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *