فواید نوشیدن چای با شیر چیست؟

فواید نوشیدن چای با شیر
فواید نوشیدن چای با شیر

چای یکی از محبوب ترین نوشیدنی های در جهان است و تصور می شود که نوشیدن آن خواص مختلفی را برای بدن ما به همراه دارد. در بریتانیا و برخی دیگر از مناطق جهان، چای را معمولاً با شیر مصرف می کنند. در برخی از نواحی جنوب ایران نیز چای با شیر یکی از نوشیدنی های محبوب و پر مصرف است. با این حال هنوز مشخص نیست که اضافه کردن شیر به چای چه خواصی را به این نوشیدنی اضافه می کند؟ آیا اضافه کردن این محصول لبنی به چای می تواند فعالیت ترکیبات موجود در چای را در بدن دچار اختلال کند؟

در این مقاله مجله پیام سلامت مروری بر اثرات افزودن شیر به چای ارائه شده است.

مصرف چای با شیر مزایایی برای بدن دارد

چندین نوع چای مختلف در جهان وجود دارد که هر کدام از آنها ممکن است مزایای برای بدن داشته باشند اما بیشترین تحقیقات در این زمینه بر روی چای سبز و چای سیاه صورت گرفته است. هم چای سیاه و هم چای سبز هر دو از برگ گیاه Camellia sinensis ساخته می شوند اما روش های مختلفی برای پردازش آنها وجود دارد.

چای سبز و سیاه سرشار از ترکیبات گیاهی به نام فلاونوئیدها هستند. این ترکیبات به عنوان آنتی اکسیدان در بدن عمل می کنند و در مبارزه با آسیب های سلولی که ناشی از تماس با مولکول های واکنشی به نام رادیکال های آزاد هستند؛ نقش دارند. افزایش سطح رادیکال های آزاد در بدن منجر به ایجاد بیماری های قلبی، سرطان و سایر بیماری های جدی می شود.

به طور خاص چای سبز سرشار از فلاونوئیدهایی به نام کاتچین بوده و چای سیاه تی‌فلاوین زیادی دارد. با توجه به حضور این ترکیبات، تحقیقات مختلف انسانی و حیوانی نشان داده اند که نوشیدن چای سبز و سیاه با کاهش فشار خون و کاهش سطح کلسترول ارتباط داشته و اثرات ضد سرطانی در بدن دارد.

از طرف دیگر شیر سرشار از مواد مغذی مانند پروتئین، کلسیم و پتاسیم است که برای رشد بهینه بدن، بهبود فرم و ترکیب بدن و سلامت استخوان ها بسیار حیاتی هستند. برخی از محققین به این نکته اشاره می کنند که پروتئین شیر ممکن است در عملکرد ترکیبات چای اختلال ایجاد کند. اما تحقیقات انجام شده در این زمینه نتایج متفاوتی را نشان می دهند.

تحقیقات انجام شده در مورد خواص نوشیدن چای با شیر

با توجه به اینکه هم چای و هم شیر حاوی ترکیبات و مواد مغذی مفیدی برای بدن هستند؛ ترکیب این دو نیز ممکن است مفید به نظر برسد.

در حقیقت یک مطالعه که بر روی بیش از ۱۸۰۰ بزرگسال در چین انجام شد نشان داد که مصرف چای با شیر به طور مستقل با کاهش خطر ابتلا به سرطان دهان مرتبط بوده و ممکن است هنگام مصرف با هم، تأثیر ویژه ای بر روی بدن داشته باشند.

با این حال برخی از مطالعات نشان داده اند که پروتئین موجود در شیر ممکن است در جذب ترکیبات و فعالیت آنتی اکسیدانی چای اختلال ایجاد کند.

یک مطالعه که بر روی ۱۶ زن بالغ انجام شد نشان داد که نوشیدن ۲ فنجان (۵۰۰ میلی لیتر) چای سیاه ساده، در مقایسه با نوشیدن آب آشامیدنی، باعث افزایش جریان خون می شود و می تواند به بهبود عملکرد قلب کمک کند. این در حالی است که نوشیدن چای سیاه با شیر بدون چربی این اثرات را بر روی بدن نداشت. محققان به این نتیجه رسیدند که کازئین (نوعی پروتئین موجود در شیر است) ممکن است به فلاونوئیدهای موجود در چای متصل شده و از فعالیت آنها را در بدن دچار اختلال کند.

با این حال یک مطالعه کوچک دیگر که بر روی ۹ بزرگسال انجام شد اظهار داشت که مصرف چای سیاه باعث افزایش سطح فلاونوئیدهای آنتی اکسیدانی در خون می شود و افزودن شیر به چای مانع این اثر نخواهد شد. جالب است که محققان معتقدند دم کردن طولانی تر چای ممکن است بدون در نظر گرفتن افزودن شیر به این نوشیدنی، باعث جذب بهتر آنتی اکسیدان ها موجود در چای شود.

فواید نوشیدن چای با شیر
فواید نوشیدن چای با شیر

نتیجه این تحقیقات چیست؟

بر اساس نتایج متناقض این مطالعات، شیر ممکن است تا حدودی در فعالیت آنتی اکسیدان های چای اختلال ایجاد کند، اما اعتقاد بر این است که اضافه کردن شیر به چای هایی که به مدت طولانی دم می کشند؛  اثر یکسانی ندارد. با این وجود می توان نتیجه گرفت که برای درک بهتر خواص نوشیدن چای با شیر و نکات جانبی احتمالی اضافه کردن شیر به این نوشیدنی باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

آیا نوع چای ممکن است در این خواص تغییری ایجاد کند؟

برخی از محققین بر این باورند که تأثیر افزودن شیر به چای ممکن است به نوع چای بستگی داشته باشد. اما مطالعات معدودی در مورد این موضوع انجام شده و بیشتر آنها مربوط به چای سیاه هستند. از آنجایی که چای سبز سرشار از فلاونوئیدها است، ممکن است از نظر تئوری شیر بر روی ترکیبات موجود در چای سبز تاثیر متفاوت تری نسبت به تاثیر این محصول لبنی بر روی چای سیاه داشته باشد.

در حقیقت یک مطالعه که بر روی ۱۸ بزرگسال انجام شد نشان داد که نوشیدن شیر با کپسول چای سبز باعث افزایش تعداد کالری سوخته شده در طول روز می شود. در حالی که این نتایج جالب است اما برای درک بهتر تأثیر ترکیب شیر با چای سبز به جای مکمل چای سبز، به تحقیقات بیشتری نیاز داریم.

از این گذشته هیچ مطالعه ای وجود ندارد که اثرات اضافه کردن شیر به چای های به غیر از چای سیاه و سبز را تجزیه و تحلیل کرده باشد.

نکته آخر

چای، به ویژه چای سیاه و چای سبز سرشار از ترکیباتی است که به عنوان آنتی اکسیدان در بدن عمل می کنند و از خواص آن می توان به کاهش فشار خون و کلسترول اشاره کرد. برخی مطالعات حاکی از آن هستند که اضافه کردن شیر به چای ممکن است فعالیت این ترکیبات را مهار کند. این در حالی است که برخی دیگر از مطالعات تأثیر متضادی را مشاهده کرده اند.

علاوه بر این بیشتر مطالعات مربوط به مصرف شیر و چای شامل نمونه های کوچکی هستند و بر روی شرکت کننده هایی انجام شده اند که به طور مرتب و طولانی مدت چای را با شیر مصرف نکردند.

بنابراین هنوز مشخص نیست که آیا ترکیب شیر با چای برای بدن مفید است یا خیر؟ اگر چه مصرف چای به تنهایی نسبت به مصرف چای با شیر به طور کلی فواید احتمالی آشکارتری بر روی بدن دارد.

منابع:

  1. Tea and Health: Studies in Humans
  2. Phenolic Profiles and Antioxidant Activities of 30 Tea Infusions from Green, Black, Oolong, White, Yellow and Dark Teas
  3. Effect of green tea consumption on blood pressure: A meta-analysis of 13 randomized controlled trials
  4. The Effect of Black Tea on Blood Pressure: A Systematic Review with Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials
  5. Mechanisms of cancer prevention by green and black tea polyphenols
  6. Milk and dairy products: good or bad for human health? An assessment of the totality of scientific evidence
  7. Independent and joint effects of tea and milk consumption on oral cancer among non-smokers and non-drinkers: a case-control study in China
  8. Addition of milk prevents vascular protective effects of tea
  9. Effects of infusion time and addition of milk on content and absorption of polyphenols from black tea
  10. Consumption of Milk-Protein Combined with Green Tea Modulates Diet-Induced Thermogenesis

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *