مقالات

خواص کلم بنفش و مواد مغذی موجود در آن
خواص خوراکی ها, زندگی سالم

خواص کلم بنفش و مواد مغذی موجود در آن 

کلم بنفش، که به عنوان کلم قرمز نیز شناخته می شود؛ یک نوع رنگارنگ از خانواده براسیکا است. خواص کلم بنفش نسبتا زیاد است؛ و مواد مغذی و ویتامین های آن به نسبت کالری و چربی بسیار بیشتر است و همین باعث می شود انتخاب ایده آل برای افراد رژیمی باشد. کلم بنفش در سالادها و ترشی معمولا مورد استفاده قرار می گیرد.

کلم بنفش در رژیم غذایی شما

وقتی کلم بنفش پخته می شود، بسیاری از مواد معدنی ارزشمند و ویتامین ها را از دست می دهد. با این حال، آنتی اکسیدان های موجود در کلم بنفش در حالت پخته نیز جذب می شوند. برای کسب بیشترین بهره از کلم، یک مخلوط کلم خالص و پخته شده بنفش را بخورید. هنگامی که کلم بنفش را می پزید، از جوشاندن آن اجتناب کنید؛ آب مواد مغذی آن را خارج می کند. اما بهترین روش تبخ کلم بنفش تفت دادن و سرخ کردن آن است. در مقایسه کلم های بنفش با انواع دیگر کلم، تفاوت قابل توجهی در سطح آنتی اکسیدان دارند.

همچنین رنگدانه بیشتر در کلم بننفش نشان دهنده وجود منبع غنی از آنتوسیانین ها است؛ که می تواند خطر ابتلا به سرطان، بیماری های قلبی، دژنراسیون ماکولا و بسیاری از بیماری های دیگر را کاهش دهد.

کالری

کلم بنفش چگالی کمتری نسبت به دیگر غذاها دارد. یک فنجان از کلم خرد شده بنفش خام حاوی تنها ۲۸ کالری است. حالا مقایسه کنید با مصرف کالری متعادل روزانه توصیه شده برای یک بالغ سالم که ۲۰۰۰ کالری است. پس مصرف یک فنجان کلم بنفش خام کمتر از ۱٫۵ درصد نیاز روزانه یک رژیم معمولی را تامین می کند.

دلیل اینکه کلم بنفش خام حاوی مقدار کمی کالری است، محتوای آب آن است. جرم کلم بنفش تشکیل شده از حدودا ۹۰ درصد آب است؛ که به بدن شما کالری نمی دهد. در واقع این گیاه از آب برای انتقال مواد مغذی از ریشه ها به برگ استفاده می کند.

کربوهیدرات و فیبر رژیمی

کلم بنفش حاوی مقادیر قابل توجهی از کربوهیدرات ها و فیبر های رژیمی است. یک فنجان کلم بنفش حدود ۶ گرم کربوهیدرات و ۲ گرم فیبر رژیمی را فراهم می کند. متوسط نیاز روزانه توصیه شده مصرف برای انسان ۲۲۵ گرم کربوهیدرات و ۲۸ گرم فیبر رژیمی است. یک فنجان کرفس بنفش حدود ۳ درصد از کربوهیدرات های روزانه و ۷ درصد فیبر رژیمی شما را تامین می کند. فراموش نکنید که این فیبر در کلم پخته شده ساده تر هضم می شود.

ویتامین ها و مواد معدنی

محتوای ویتامین و مواد معدنی کلم خالص بنفش مهمترین دلیل مصرف این سبزی است. یک فنجان از کلم خالص بنفش شامل حدود ۲۰ درصد از نیاز روزانه شما برای ویتامین A در ۹۹۳ واحد بین المللی است. همچنین حاوی حدود ۸۰ درصد از نیاز روزانه شما برای ویتامین C می باشد. دیگر ویتامین ها و مواد معدنی در یک فنجان کلم بنفش شامل میزان قابل توجهی از فولات و ویتامین K است. ۴۰ میلی گرم کلسیم؛ ۱۴ میلی گرم منیزیم؛ و ۲۱۶ میلی گرم پتاسیم.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. تابستان 1398