کهیر کولینرژیک چیست؟

کهیر کولینرژیک چیست و چه زمانی ایجاد می شود؟
کهیر کولینرژیک چیست و چه زمانی ایجاد می شود؟

کهیر کولینرژیک (CU) یک نوع کهیر فیزیکی است که به طور معنی داری بعد از عرق کردن بدن ظاهر می شود. گرچه محرک این عارضه پوستی گرما است اما علت اصلی آن عرق کردن است.

کهیر کولینرژیک یک اختلال شایع است که بر روی سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارد و اغلب با واکنش پوستی در زمان ورزش کردن، قرار گرفتن در معرض گرما و یا استرس عاطفی به وجود می آید. علائم اولیه کهیر کولینرژیک جوش های کوچکی است که در نگاه اول شبیه به کهیر ساده می باشند.

مرزهای این ضایعات به خوبی مشخص هستند و معمولا یک مرکز کم رنگ یا نامنظم دارند. ضایعه گاهی اوقات توسط تکه های قرمز احاطه شده و موجب خارش شدید می شود. این عارضه به ندرت با برخی از علائم مانند تب یا تنفس سنگین پدیدار می شود.

علائم این نوع از کهیر معمولا به علت واکنش های سیستم ایمنی بدن و آزاد شدن آنتی بادی (مانند IgE) در زمانی که بدن تحت تاثیر آنتی ژن خاص قرار می گیرد، مشاهده می شود.

علل ایجاد کهیر کولینرژیک

در صورتی که پس از ورزش کردن و یا خوردن غذای خاص و تند و یا قرار گرفتن در هوای گرم دچار بثورات پوست و خارش در مناطق خاصی از بدن شدید، بهتر است به متخصص پوست مراجعه کنید. زیرا شما علائم کهیر حرارتی یا کهیر کولینرژیک را دارید. در واقع این کهیر همان ضایعاتی است که پس از قرار گرفتن در گرما ایجاد می شود. گاهی اوقات این ضایعات با ضایعات ایجاد شده بر اثر عرق سوز شدن، اشتباه گرفته می شود.

هر فردی می تواند با انجام فعالیت بدنی شدید در معرض این بیماری پوستی قرار گیرد. چند نمونه از فعالیت هایی که می تواند کولینرژیک کهیر را ایجاد کنند عبارتند از:

 • اضطراب یا استرس
 • حمام کردن با آب داغ
 • مصرف غذاهای ادویه دار و تند
 • افراط کردن در فعالیت های فیزیکی
 • استرس عاطفی و پاسخ های مرتبط با آن
 • تغییر آب و هوای محیط اطراف (رفتن از محیط سرد به محیط گرم)

عوامل خطر برای ابتلا به کولینرژیک کهیر

افراد زیر برای ابتلا به این بیماری شانس بیشتری دارند:

 • کسانی که زیاد کهیر می زنند.
 • کسانی که بیماری های مختلفی مانند رینیت، درماتیت آتوپیک و آسم دارند.
 • این بیماری می تواند هم در زنان و هم در مردان به وجود آید. اما مردان در خطر بیشتری برای ابتلا قرار دارند.
 • این بیماری پوستی بین افراد در سنین ۱۰ تا ۳۰ سال بیشتر شیوع دارد.

علائم و نشانه های کولینرژیک کهیر

افرادی که به این اختلال مبتلا می شوند تا زمانی که در معرض حرارت قرار نگیرند، کاملا سالم به نظر می رسد و هیچ نشانه ای از بیماری در آن ها مشهود نیست. اما به محض قرار دادن بدن در معرض گرما؛ علائم ابتدا با خارش شروع می شود. خارش ابتدایی، در نقاط کوچکی از بدن شکل می گیرد و به تدریج در سراسر بدن احساس می شود. ظاهر بخش هایی از بدن مثل پا، صورت، کمر و قفسه سینه بیشتر تحت تاثیر این بیماری است. در واقع نشانه های ظاهری کهیر ابتدا در این قسمت ها نمایان می شود.

خارش تا زمانی که بدن فرد خنک نشود ادامه دارد. سایر علائم همراه به شرح زیر است:

 • خارش شدید و احساس سوزش در پوست ممکن است دیده شود. این حالت ها الگوی خاصی دارند و مانند علائم نیش زنبود به نظر می رسند.
 • گرگرفتگی و قرمزی پوست
 • بثورات قرمز که شبیه به آفتاب سوختگی است
 • علائم ظاهری پوست با قرار گرفتن در معرض هوای خنک کمتر می شود.
 • فرد مبتلا کمتر عرق می کند.

درمان کهیر کولینرژیک

درمان دقیقی برای این عارضه پوستی وجود ندارد زیرا پزشکان هنوز به طور دقیق نمی دانند که مکانیزم این بیماری چیست؟ بنابراین درمان هایی که در حال حاضر وجود دارد بر روی مدیریت علائم آن تمرکز دارند.

دارو درمانی

آنتی هیستامین ها:

آنتی هیستامین ها یکی از انوع داروهایی هستند که برای مهار و یا جلوگیری از انتشار هیستامین در بدن استفاده می شوند. زمانی که بدن هیستامین منتشر می کند کهیر کولینرژیک و بعد از آن خارش ایجاد می شود.

معمولا از آنتی هیستامین های زیر برای درمان این نوع کهیر استفاده می شود:

 • دس لوراتادین
 • هیدروکسی
 • آلگرا (فکسوفنادین)
 • ستیریزین
 • Xyzal
 • لوراتادین
 • بنادریل
 • پپسید و رانیتیدین

این داروها برای کاهش علائم استفاده می شوند و نتایج آن ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. گاهی نیز ممکن است بدن برخی از افراد به این داروها پاسخ ندهد و نتیجه ای از مصرف آن ها حاصل نشود.

کورتیکواستروئید ها:

دانازول: گاه به گاهی نیز ممکن است درمان کهیر کولینرژیک با استفاده از استروئیدها انجام شود. این داروها معمولا زمانی استفاده می شوند که علایم شدید باشند. برخی نتایج نشان می دهد که ترکیبی از استروئیدهای آنابولیک در چنین شرایطی نتایج موثری دارد. پس از مصرف طولانی مدت داروهای ذکر شده، در بعضی از افراد علائم موقتا و در برخی دیگر دائما ناپدید می شوند.

پردنیزون: این دارو هم نوعی کورتیکواستروئید است که برای درمان بیماری های مربوط به سیستم ایمنی بدن استفاده می شود. این دارو باعث می شود پاسخ سیستم ایمنی بدن که باعث ایجاد کهیر می شود، سرکوب شود.

نور درمانی UVB یا درمان با نور خورشید

کهیر کولینرژیک گاهی اوقات با استفاده از نور درمانی UVB درمان می شود. برخی از بیماران با استفاده از این درمان بهبود می یابند اما اندکی بعد مجددا ظهور علائم را گزارش خواهند داد. استفاده از این درمان مشکلاتی را نیز در پی دارد. به عنوان مثال افزایش خطر سرطان پوست و پیری زودرس با قرار گرفتن در معرض اشعه  UVB افزایش می یابد.

درمان با استفاده از ایجاد تغییرات در سبک زندگی

این بیماری پوستی را می توانید با ایجاد چند تغییر ساده در شیوه زندگی کنترل کنید. این تغییرات عبارتند از:

 • استرس خود را با استفاده از تکنینک های تمدد اعصاب مثل مدیتیشن کنترل کنید. کاهش استرش می تواند تا حدود زیادی ظهور علائم کهیر ار کم کند.
 • به محض مشاهده علائم از کمپرس یخ به طور غیر مستقیم روی پوست استفاده کنید. همان طور که گفتیم خنک کردن بدن یکی از بهترین راه ها برای مبازره با ایجاد ظاهری کهیرها است.
 • ار مصرف داروهایی که ایجاد کننده آلرژی هستند خودداری کنید.
 • سعی کنید بدن را از قرار گرفتن در محیط ها گرم دور نگه دارید.
 • در فصل تابستان و زمانی که می خواهید به محیط گرمی وارد شوید از لباس هایی استفاده کنید که تهویه مناسب دارند.
 • غذاهایی که ادویه زیادی دارند را برای مدتی مصرف نکنید.

درمان جایگزین

در این روش افراد سعی می کنند با فعالیت بیشتر؛ بدن را مجبور به عرق کردن کنند. زمانی که عرق بدن زیاد می شود میزان هیستامین تولید شده در بدن افزایش یافته و همین افراط در تولید هیستامین باعث می شود علائم ظاهری کهیر بهتر شود. نتایج تحقیقات نشان می دهد افرادی که کهیر کولینرژیک خفیف دارند با این روش بهتر بهبود پیدا خواهند کرد.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

8 دیدگاه

 1. سلام
  امیدوارم درمان قطعی هر چه زود تر کشف شود. اگر راه های کنترل کننده و درمانی دیگری نیز هست خواهشا اطلاع بدهید.
  با سپاس فروان

 2. سلام من همین بیماریو دارم.خیلی اذیتم .۴ ساله همه دکتری رفتم.طب سنتی و گیاه دارویی و واکسنو هزارتا چیز دیگ ولی خوب نشدم.خیلی عرق میکنم .خیلی اذیتم
  الان هم بتازگی رفتم پیش یه دکتر دیگ بهم قرص تل فست رو داده.تازمانی ک استفاده میکنم خوبم ولی زمانی ک تمام میشه سریع حالم بد میشه.
  استرس عامل خیلی مهمیه تو بوجود اومدن این بیماری .من دوران بچگیم خیلی استرس داشتم همیشه و مطمئنم هرچی بدبختی میکشم واسه همون استرس هست
  زمانی هم ک گرمم میشه و کهیر میزنم خیلی بدخلق میشم و بی اعصاب
  واقعا موندم باید چکار کنم

 3. سلام من همین بیماریو دارم.خیلی اذیتم .۴ ساله همه دکتری رفتم.طب سنتی و گیاه دارویی و واکسنو هزارتا چیز دیگ ولی خوب نشدم.خیلی عرق میکنم .خیلی اذیتم
  الان هم بتازگی رفتم پیش یه دکتر دیگ بهم قرص تل فست رو داده.تازمانی ک استفاده میکنم خوبم ولی زمانی ک تمام میشه سریع حالم بد میشه.
  استرس عامل خیلی مهمیه تو بوجود اومدن این بیماری .من دوران بچگیم خیلی استرس داشتم همیشه و مطمئنم هرچی بدبختی میکشم واسه همون استرس هست
  زمانی هم ک گرمم میشه و کهیر میزنم خیلی بدخلق میشم و بی اعصاب
  واقعا موندم باید چکار کنم
  مرسی

 4. سلام من هم همین بیماریو دارم ولی تقریبا برای خودم به یه درمان رسیدم اونم اینه که روی تردمیل بدنمو مجبور به عرق کردن زیاد میکنم تا یه دیقه تمام بدنم به شدت میخاره ولی تحمل میکنم پنج یا شیش بار پشت سر هم این کارو که انجام میدم تا حدود دو یا سه ماه از شرش خلاص میشم

 5. مدت زیادی از تاریخ این مطلب گذشته، اما شاید کمک کنه. نمیتونم بگم بیماری اما میتونم بگم واکنش بدنم همینه وقتی با سگ یا پرنده در ارتباطم با این حال که آسم و آلرژی دارم بعد ارتباط وقتی قطعه آهنی بهم میخوره از گردن، روی قلب، از بازو تا مچ، قوزک پا و ران ابتدا دچار برآمدگی هایی مثل جوش زیر پوستی سفید می‌کنه سپس خارش و سوزش شروع در عرض ۵ دقیقه لکه های قرمز برجسته.

Average
5 Based On 8

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *