مقالات

کپسایسین و ۶ خاصیت مهمی که این ماده برای بدن ما به ارمغان می آورد
خواص خوراکی ها, زندگی سالم

کپسایسین و ۶ خاصیت مهمی که این ماده برای بدن ما به ارمغان می آورد 

آیا عطر و طعمی که فلفل دارد را دوست دارید؟ اگر این چنین است باید به شما تبریک گفت. زیرا کپسایسین موجود در فلفل ممکن است به شما برای جلوگیری از سرطان، مبارزه با دیابت و حتی از بین بردن درد کمک کند.

کپسایسین به عنوان عامل تند کننده در فلفل شناخته می شود و در سبزیجاتی که طعم تند دارند وجود دارد. به استثنای فلفل دلمه ای، کپسایسین به طور کلی مترادف با کلمه فلفل است. این ماده یکی از ویژگی های فلفل کایین است و آن را به ماده ای بسیار مفید تبدیل کرده است.

با وجود تحقیقات گسترده ای که در مورد این ماده شده است، شکی نیست که استفاده از کپسایسین یک روش سنتی درمانی در جامعه پزشکی است. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت به بررسی نحوه عملکرد این ترکیب و خواص باور نکردنی آن می پردازیم.

کپسایسین چیست؟

کپسایسین به عنوان یک ترکیب مولکولی در فلفل خوراکی یافت شده و حاوی کالری یا مواد مغذی نیست. این ماده در هر بخشی از فلفل به جز بذر آن یافت می شود. گرچه بالاترین غلظت کپسایسین در دیواره داخلی این سبزی درست در جایی که در آن دانه ها پیوند می خورند، یافت می شود.

ثابت شده است که این ماده برای کاهش وزن، مبارزه با سرطان و حتی کاهش درد مزمن مفید می باشد. این به این دلیل است که کپسایسین به گیرنده وانیلیوئید شناخته شده به نام TRPV1 متصل شده و به وسیله گرما خود سیگنال های بدن را در زمانی که سلولی در بدن آسیب می بیند دریافت می کند.

هنگامی که مولکول کپسایسین به گیرنده TRPV1 متصل می شود به مغز می گوید که سوختگی رخ داده است. این پیام به نوبه خود موجب واکنش التهابی خفیف به منظور ترمیم سلول های آسیب دیده می شود. بنابراین این ماده بدن را وادار می کند تا سلول آسیب دیده را ترمیم کند.

۶ خاصیت مهم کپسایسین برای بدن

ممکن است در درمان سرطان مفید باشد

برخی از مطالعات نشان داده اند که این ماده اثر قوی روی سرطان دارد. مطالعات مختلفی نشان داده اند که کپسایسین می تواند به طور موثر با سرطان پروستات مبارزه کند. به عنوان مثال مطالعه ای که در سال ۲۰۰۶ در دانشکده پزشکی UCLA انجام شد، اعلام کرد که این ماده “اثر ضد تکثیری عمیق” در سرطان پروستات دارد. محققان دریافتند که مصرف کپسایسین به میزان قابل توجهی سبب توقف گسترش سلول های سرطانی پروستات و همچنین ایجاد آپوپتوز (مرگ سلولی) در بیش از یک نوع سلول سرطانی پروستات می شود.

دانشمندان همچنین در یک تحقیق کشف کردند که کپسایسین در برابر گاستریت ناشی از H. pylori مؤثر است و از عفونت بافت معده ایجاد شده توسط این باکتری و نفوذ آن به لایه مخاطی داخلی جلوگیری می کند. این بیماری بیشتر در کشورهای در حال توسعه که در آن شرایط زندگی غیر بهداشتی است، مشاهده می شود. در این مطالعه مشخص شد که کپسایسین همراه با پیپریرین موجب کاهش التهاب ناشی از ویروس شده و به همین ترتیب، یک راه مفید برای جلوگیری از ایجاد عوارض ناشی از این عفونت باکتریایی مثل سرطان معده می باشد.

نوع دیگری از سرطان که کپسایسین ممکن است در مبارزه با آن مفید باشد، سرطان سینه، دومین سرطان کشنده در زنان است. در برخی از تحقیقات مشخص شد که کپسایسین توانایی ایجاد آپوپتوز در سلول های سرطانی خاص را دارد. اما تحقیقات دیگری در کره جنوبی در اواخر سال ۲۰۱۵ منتشر شد که نشان می دهد کپسایسین ممکن است باعث کشتن سلول های بنیادی سرطان پستان شود.

این کشف بسیار مهم است. زیرا سلول های بنیادی که بعد از مرگ سلول های سرطانی باقی می مانند مسئول ریشه ای این بیماری هستند. همچنین برخی تحقیقات نشان می دهند که کپسایسین می تواند به کاهش اندازه و فرکانس تومورهای خاص ریه کمک کند.

سایر خواص

به طور کلی، تحقیقات علمی معتقدند که ترکیب کردن درمان با کپسایسین، با سایر ابزارهای مفید مانند رژیم غذایی، یک درمان بالقوه برای بسیاری از سرطان ها است. اثرات مثبت آن بر کاهش تومورها، پیشگیری از متاستاز، ایجاد آپوپتوز در مدل های مختلف سرطان و حتی جلوگیری از ابتلا به سرطان مشهود است.

جالب توجه است که این ماده دارای مزایایی است که مربوط به سرطان در خارج از سلول های سرطانی است. این ماده در فرم کرم برای انواع بیماری ها مانند زخم های دهانی که از عوارض جانبی شیمی درمانی و پرتو درمانی است استفاده می شود.

موجب کاهش بروز سردرد خوشه ای می شود

استفاده از کپسایسین یک تکنیک تسکین درد است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد. این ماده یک درمان خاص ضد درد است که معمولا شامل فرم کرم می باشد و برای کاهش سردردهای خوشه ای مفید است. این سردرد های خاص و شدید، اغلب به عنوان بدترین دردی که تاکنون تجربه کرده اید توصیف می شوند. برخی از زنان حتی آن را با درد زایمان مقایسه می کنند.

سردردهای خوشه ای نادر هستند. اما به محض وقوع می توانند ۶ تا ۱۲ هفته طول بکشند. سبک زندگی و تغذیه در درمان این دردها مفید هستند. یکی از روش های معمول کاهش این درد استفاده از کرم های حاوی کپسایسین است. با استفاده از این کرم ها، افراد در معرض خطر ابتلا به سردرد، نتوانستند درد خود را تا ۶۰ روز پس از پایان این درمان کاهش دهند. این واقعیت در مطالعه انجام شده توسط Institute of Internal Medicine and Clinical Pharmacology در دانشگاه فلورانس ایتالیا اثبات شد.

درد را کاهش می دهد

کپسایسین یک عامل شناخته شده برای کاهش درد است. دلایل این خاصیت به طور گسترده ناشناخته است. اگرچه دانشمندان برخی از مکانیسم های این ماده را که برای کاهش درد استفاده می شوند، کشف کرده اند. به نظر می رسد که کپسایسین با فعال کردن گیرنده TRPV1، باعث کاهش درد می شود. این روند باعث می شود مغز یک انتقال دهنده عصبی به نام “ماده P” را آزاد کند.

این ماده به ویژه در شکل کرم، سال هاست که برای درمان درد ناشی از استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید و فیبرومیالژیا، و همچنین انواع خاصی از درد مفصلی استفاده می شود.

اخیرا محققان روش های تزریق کپسایسین بسیار خالص را به غضروف و تاندون های آسیب دیده مورد بررسی قرار داده اند. در حالی که این روند بهبودی مورد انتظار را ایجاد نکرد، اما به میزان قابل توجهی پاسخ های درد را تغییر داد. بنابراین این یافته ها، تزریق کپسایسین را به عنوان یک کاندید خوب برای درمان درد معرفی کرد.

کپسایسین و ۶ خاصیت مهمی که این ماده برای بدن ما به ارمغان می آورد
کپسایسین و ۶ خاصیت مهمی که این ماده برای بدن ما به ارمغان می آورد

پسوریازیس را درمان می کند

علاوه بر درمان درد، کپسایسین به دلیل توانایی که در درمان بیماری های مختلف پوستی، از جمله خشکی و خارش پوست دارد، می تواند پسوریازیس را درمان کند. به نظر می رسد ماده P ترشح شده پس از استفاده از کپسایسین، یک درمان مؤثر برای این بیماری است. تحقیقات نشان می دهند که استفاده مداوم از کپسایسین باعث کاهش شدت پسوریازیس پوست می شود. بیماران گزارش دادند که استفاده اولیه از کپسایسین با سوختگی های جزئی و خارش همراه بوده است که پس از استفاده از چندین برنامه کاربردی مختلف، از بین رفته اند.

به مدیریت دیابت کمک می کند

همانند بسیاری از ویژگی های غذاهای سالم، کپسایسین نیز برای جلوگیری و درمان دیابت بسیار مفید است. اثبات شده است که مصرف مداوم مواد غذایی حاوی این ماده، قند خون و واکنش های انسولین را در مردان و زنان و نیز در زنان مبتلا به دیابت حاملگی بهبود می بخشد.

یکی از بیماری های دردناکی که همراه با دیابت رخ می دهد، نوروپاتی دیابتی است. این بیماری نیز ممکن است با استفاده از کرم کپسایسین درمان شود و پاسخ درد کاهش یابد.

به کاهش وزن کمک می کند

اگر قصد کاهش وزن را دارید، احتمالا باید غذاهای غنی از کپسایسین مانند فلفل چیلی را در برنامه غذایی خود جای دهید. تحقیقات نشان داده اند که خوردن این غذاهای تند می تواند باعث کاهش وزن بدن، افزایش سوخت و ساز، چربی سوزی و کاهش اشتها در حیوانات شود.

این ماده ممکن است برای کسانی که از ورزش با رویکرد تغذیه ای برای کاهش وزن استفاده می کنند، مفید باشد. زیرا مصرف کپسایسین عملکرد ورزشی و استقامت فیزیکی بدن را بهبود می بخشد.

نحوه استفاده از کپسایسین

ساده ترین راه برای معرفی کپسایسین به بدنتان، خوردن غذاهایی است که حاوی این ماده است. همه انواع فلفل به جز فلفل دلمه ای، که به علت ویژگی های ژنتیکی حاوی کپسایسین نیست، برای وارد کردن این ماده به بدن مفید هستند. اگر تا به حال از غذاهای تند استفاده نکرده اید، بهتر است در ابتدا آن را با سایر مواد ترکیب کنید.

می توانید کپسایسین را در فرم مکمل، که اغلب به عنوان “قرص پودر کایین” شناخته می شود یا به صورت کرم نیز خریداری کنید. از کرم حاوی این ماده برای درمان پسوریازیس و همچنین برخی از درد ها، مانند سردرد خوشه ای و از بین بردن درد مفصلی و عضلانی استفاده می شود.

اقدامات احتیاطی در زمان استفاده از کپسایسین

به طور کلی مقدار کپسایسین موجود در غذاهای رایجی که استفاده می شود برای مصرف خوراکی ایمن است. اما گاهی اوقات مصرف آن با درد معده، حالت تهوع، اسهال و سایر مشکلات گوارشی همراه است. از طرفی توصیه می شود که بیش از ۳ گرم در روز از این ماده در فرم مکمل استفاده نکنید.

ممکن است کپسایسین باعث ایجاد ریفلاکس اسید در بعضی از افراد شود. بنابراین اگر بعد از خوردن غذاهای تند، این اختلال را به طور منظم تجربه می کنید، ممکن است نیاز باشد که از مصرف این غذاها اجتناب کنید.

فلفل همچنین بخشی از خانواده سبزیجات تاجریزی است که معمولا جزء غذاهای سالم هستند. اما در برخی افراد ممکن است واکنش های آلرژیک ایجاد کنند. کپسایسین به عنوان یک آلکالوئید عمل می کند، بنابراین اگر پس از مصرف آن علائمی از قبیل درد مفاصل، قرمزی پوست، مشکلات گوارشی یا هر واکنش قابل توجه التهابی دیگر را تجربه کردید، ممکن است به غذاهای حاوی کپسایسین آلرژی داشته باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط گیلیون. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. پاییز 1399