گرما درمانی یا کمپرس آب گرم

گرما درمانی یا کمپرس آب گرم
گرما درمانی

گرما درمانی یکی از انواع بسیار رایج درمان های خانگی برای تسکین دردها است، حتما شما هم زمانی که درد دارید به فکرتان می رسد که حوله داغ کرده و بر روی محل درد قرار دهید. در واقع این یک درمان سنتی است. البته برخی اعتقاد دارند گرما درمانی نمی تواند موثر باشد اما ما در ادامه به شما خواهیم گفت که چطور گرما درمانی موجب تسکین شده و در چه زمانی باید از این درمان استفاده کنید.

گرما درمانی چیست؟

هدف از گرما درمانی (حرارت) این است که جریان خون و اکسیژن و مواد مغذی به منطقه که در آن کمپرس یا جسم گرم استفاده شده است، افزایش یابد گرما درد مفاصل و درد عضلات را آرام می کند و برای اسپاسم عضله بسیار مفید است. حرکت محدود و انعطاف پذیری تاندون ها و رباط های را نیز می تواند توسط گرما درمانی افزایش داد.

هنگامی که عضلات ما کار می کنند و تحت استرس قرار دارند، از اکسیژن محروم شده و این می تواند باعث تجمع اسید لاکتیک در عضله شده و درد ایجاد کند. اسید لاکتیک عامل ایجاد درد عضلانی است. گرما درمانی می تواند به تحریک جریان خون منجر شده و در از بین رفتن اسید لاکتیک در عضلات کمک کند.

انواع مختلف گرما درمانی

این درمان می تواند خشک و یا مرطوب باشد، و می تواند به صورت محلی بر روی یک منطقه خاص در بدن اعمال شود. به عنوان مثال شما می توانید از کمپرس گرم، حوله مرطوب و یا بطری آب گرم برای حرارت به صورت منطقه ای استفاده کنید.

گرما درمانی یا کمپرس آب گرم
گرما درمانی

در این مورد منبع حرارت باید گرم باشد و در درجه حرارت ثابتی داشته باشد. شما همچنین نیاز به محافظت از پوست خود در برابر تماس مستقیم با منبع حرارت برای جلوگیری از سوختگی دارید. توصیه می شود از گرما درمانی بیش از ۲۰ دقیقه استفاده نکنید مگر به توصیه پزشک.

چه زمانی از گرما درمانی استفاده می شود؟

قاعده اصلی این است که گرما برای درمان درد عضلانی مزمن، درد مفاصل و سفتی آن ها یا جراحت های که یک روز قبل اتفاق افتاده و یا قدیمی تر هستند بهتر است. به عنوان مثال، شما می توانید این درمان را در شرایط مزمن مانند درد کمر، درد گردن و آرتروز استفاده کنید.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *