یک سوال مهم در مورد خطر زایمان های پشت سر هم

یک سوال مهم در مورد خطر زایمان های پشت سر هم
یک سوال مهم در مورد خطر زایمان های پشت سر هم

یکی از نگرانی های خانم های باردار و مادرانی که با فاصله کم زایمان می کنند این است که در مورد خطر زایمان های پشت سر هم اطلاعات کمی داشته و دائما نگران این موضوع هستند. ما تصمیم گرفته ایم در مورد سوالی مهم در این مطلب صحبت کرده و به شما بگوییم که آیا زایمان های متوالی و با فاصله زمانی کم برای مادر و نوزاد خطرناک است یا خیر؟ با ما همراه شوید.

خطر زایمان های متوالی

 زایمان های پشت سر هم ضرورتا خطری ندارد اما بدن شما برای بهبود یافتن از استرس آخرین بارداری خود و برای به دست آوردن دوباره مواد مغذی نیازمند زمان می باشد. با این حال، مشکل است که به طور قطع به این سوال پاسخ دهیم که آیا یک فاصله کوتاه بین بارداری، در مقایسه با نوزادانی که ۱۸ ماه تا ۲۳ ماه پس از بارداری قبلی شما به دنیا آمده اند، برای شما و کودک شما خطرناک است یا خیر؟ منظور ما از فاصله زمانی بین حاملگی ها، زمانی کمتر از ۱۸ ماه از تولد نوازد اول تا بارداری نوزاد دوم است. تحقیقات نشان می دهد که یک فاصله کوتاه بین بارداری ها ممکن است سبب مشکلات زیر برای کودکان شما شود:

  • تولد زودرس نوزاد
  • وزن کم در هنگام تولد
  • داشتن جسه ای کوچکتر نسبت به سن
یک سوال مهم در مورد خطر زایمان های پشت سر هم
یک سوال مهم در مورد خطر زایمان های پشت سر هم

این خطرات به ویژه اگر شما یک فاصله شش ماه یا کمتر بین دو بارداری خود داشته باشید افزایش می یابد. با این حال، ممکن است که خطرات یافت شده در این تحقیق مربوط به عوامل دیگر، مانند سن نیز باشند. مادران جوان تمایل دارند که نوزادان خود را نزدیک به هم به دنیا بیاورند. شواهد به دست آمده قطعی نمی باشد بنابراین نگرانی نداشته باشید. اگر کودک قبلی خود را با عمل سزارین به دنیا آورده اید، پزشکان توصیه می کنند که شما حداقل یک سال تا بارداری مجدد، صبر کنید. این امر به ویژه زمانی که می خواهید زایمان طبیعی داشته باشید مهم است. در حالی که پزشکان خطر بسیار کمی برای پاره شدن زخم سزارین در طول زایمان طبیعی تخمین می زنند اما اگر فاصله بین بارداری ها کمتر از شش ماه باشد این خطر افزایش می یابد. با نگاه عملی، فاصله کوتاه مدت بین بارداری ها ممکن است از این نظر که این فرزندان در مقایسه با فرزندانی که فاصله سنی بیشتری از هم دارند، رابطه نزدیک تری با هم دارند و به خوبی با هم بازی می کنند، بهتر باشد. از طرفی این اقدام می تواند بر هزینه های زندگی شما نیز تاثیر داشته باشد. اگر شما شاغل هستید، ممکن است در هزینه های مربوط به مراقبت از کودکان مانند هزینه استخدام پرستار بچه صرفه جویی شود. شما هم چنین ممکن است نیاز به خرید دو یا سه بار تجهیزات نوزاد، مانند صندلی ماشین، بطری و تختخواب تاشو داشته باشید. با این حال، داشتن بیش از یک بچه کوچک، به یک باره، در کوتاه مدت می تواند طاقت فرسا باشد. اگر فکر می کنید آمادگی داشتن چند فرزند با فواصل سنی کم را دارید یک روز آن را امتحان کنید تا مطمئن شوید انتظار سر و صدا و هرج و مرج را داشته و زمان کمتری برای کارهای خانه می گذارید. اما پیشنهاد می شود تا زمانی که شما و شریک زندگی تان احساس آمادگی در این مورد نمی کنید این کار را نکنید.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *