۴ رفتار سلامت بخش برای داشتن عمری طولانی

رفتارهای سلامت بخش که باعث افزایش طول عمر و زندگی سالم می شوند، دقیقاً کدامند؟

“۴ رفتار سلامت بخش” که برای داشتن عمری طولانی مفیدند

اتخاذ این ۴ رفتار به میزان قابل توجهی باعث کاهش احتمال مرگ می‌شود. بنابر یک مقایسۀ صورت گرفته، افرادی که هیچ یک از این ۴ رفتار را رعایت نکرده اند، در مقایسه با افرادی که رعایت کرده اند، طول عمرشان ۱۵ سال کمتر بوده است. “رفتارهای سلامت بخش” که باعث افزایش طول عمر و زندگی سالم می شوند، دقیقاً کدامند؟

مطالعه ای ۱۱ ساله بر روی ۲۰۰۰ نفر از افراد بین ۴۵ تا ۷۹ سال که کاملاً سالم و بدون هیچ بیماری قلبی عروقی و یا سرطان بودند، انجام شد. بعد از تعریف دقیق ۴ رفتار سلامت بخش، درمی‌یابیم افرادی که هیچ یک از این ۴ رفتار را رعایت نکرده‌اند، در مقایسه با افرادی که این رفتارها را در زندگی انتخاب کرده‌ اند، احتمال مرگ شان ۴ برابر بیشتر بوده‌است. همچنین، می‌توان گفت خطر مرگ بین افرادی که این رفتارها را رعایت نمی کنند، برابر با اشخاص ۱۴ سال بزرگتر از خودشان است.

“۴ رفتار سلامت بخش” کدامند؟

خبری خوش؛ این رفتارها که در ذیل تشریح می شوند، یک سری قواعد بهداشتی هستند که هر فردی، در هر شرایطی می‌تواند از آنها بهره ببرد.

مصرف ۵ واحد میوه و سبزی در روز (در این تحقیق میزان کافی ویتامین C بررسی شده‌است).

داشتن فعالیت جسمی متناسب و کافی. این معیار فقط شامل فعالیت‌های ورزشی نمی‌شود، بلکه به معنی فعال بودن در تمام بخش‌های زندگی است. انجام ندادن کاری ساکن و بی‌تحرک، نگذراندن تمام زمان کار در حال نشسته در دفتر و.. نیز عواملی هستند که مهم اند و در داشتن فعالیت‌های جسمی مؤثراند. بااین حال تمام فعالیت‌های جسمی مفید هستند. بنابراین، اشخاصی که این رفتار را اتخاذ نکرده اند، در واقع افرادی هستند که شغل شان بدون تحرک است و در روز کمتر از نیم ساعت فعالیت جسمی دارند.

۳) مصرف متعادل الکل.

در این مطالعه نوشیدن یک واحد الکل در هفته یا بیشتر، البته کمتر از ۱۴ واحد، به عنوان یک مصرف متعادل توصیه شده است. یک واحد به معنی یک بطری مشروب، ۲۵cl آب جو، الکل با دز بالا و… یا مقداری است که در یک بار به عنوان الکل سرو می‌شود.

۴) سیگار نکشیدن.

آنچه که در آخرین مرحله از این ۴ قاعده می‌آید، بهترین روشی است که تا به امروز شناخته شده و می‌تواند امید به زندگی را تا ۱۴ سال افزایش دهد، یعنی سیگار نکشیدن و عدم استعمال دخانیات!

تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ

www.seemorgh.com/health

توسط یاسر حمزه لوی

متخصص در تولید محتوای مفید، کاربردی و موثر هستم. سال‌هاست به دلیل علاقه شخصی، در حوزه تندرستی، پزشکی و سلامت نیز به تولید محتوا بر اساس منابع معتبر خارجی می‌پردازم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *