۷ فرمان به صاحبان ناخن‌های بلند!!

یک زن آمریکایی که از سال ۱۹۷۹ تا کنون ناخن‌های خود را کوتاه نکرده است، توانست نام خود را در کتاب رکوردهای گینس به عنوان دارنده بلند ترین ناخن‌های دنیا به ثبت برساند. رکورد خانم لی ردموند ۶۵ ساله از سوی مسوولان کتاب رکوردهای جهانی گینس مورد تایید قرار گرفته و در نسخه سال ۲۰۰۷ این کتاب منعکس شده است. طول ناخن‌های این خانم آمریکایی ۵/۷ متر است. او قرار است ناخن‌های خود را پس از تایید رکوردهای گینس توسط لیزر از بین ببرد. خانم ردموند هر روز ناخن‌های دستش را با استفاده از روغن زیتون چرب کرده و دور آنها را با سوهان صاف می‌کند. او می‌گوید داشتن این ناخن‌های بلند مانع از انجام کارهای خانه او نمی‌شود…

در این دنیای بزرگ ناخن بلند داشتن دردسرهای زیادی دارد که یکی از آنها مشکل در استفاده از تلفن همراه است. روزنامه آمریکایی «لس آنجلس تایمز» گزارش می‌دهد که مدل‌های جدید تلفن‌همراه هیچ کاری برای برطرف کردن نگرانی افرادی که ناخن‌های بلند دارند، صورت نداده‌اند. روزنامه لس آنجلس تایمز اظهار تاسف می‌کند که چرا این شرکت‌ها فکری برای افرادی که ناخن‌های بلند دارند و نمی‌توانند از تاچ اسکرین آن استفاده کنند، نکرده است. زنانی که ناخن‌های بلند دارند و مردان و زنانی که انگشتان پهن دارند با مشکل تایپ کردن در تلفن‌های همراه ‌مواجه هستند و خواستار این هستند که تلفن همراه‌شان دارای قلم باشد.

علم ارگونومیک (راحتى و سادگى استفاده از ماشین) و تحقیقات جدید همگی بر این تاکید دارند که مردان و زنان انگشتان و ناخن‌های خود را به طور متفاوت به کار می‌برند بنابراین لازم است در طراحی تلفن‌های همراه ناخن‌های بلند هم در نظر گرفته شوند. مشکل این است که صفحه تاچ اسکرین برخی از تلفن‌های همراه فقط به بارهای الکتریکی که از نوک انگشتان ساطع می‌شود، واکنش نشان می‌دهد در حالی که ناخن‌ها این بارهای الکتریسیته را ندارند. نیویورک تایمز به نقل از «نیلسن موبایل» گزارش داده است که تعداد زنانی که از تلفن‌های هوشمند استفاده می‌کنند در سال گذشته بیش از دو برابر افزایش یافته و به ۴/۱۰ میلیون نفر رسیده است.

ناخن‌های انگشت دست

رشد ناخن در افراد مختلف واز یک انگشت تا انگشت دیگر متفاوت است. ناخن‌های انگشتان میانی کمی‌ سریع‌تر از ناخن‌های شست و انگشت کوچک رشد می‌کنند. میزان متوسط رشد در حدود یک هشتم اینچ (حدود ۳/۰ سانتی متر) در ماه است. بنابراین وقتی ناخن در اثر آسیب دیدگی از دست برود،۵ تا ۶ ماه طول می‌کشد تا ناخن جدیدی رشد کند. ناخن‌های مردان به علت بستر ناخن بزرگ‌تر، سریع‌تر از ناخن‌های زنان رشد می‌کند.

هورمون‌ها نیز در رشد ناخن نقش دارند. به عنوان مثال میزان رشد ناخن هنگام بارداری ودر پر کاری تیرویید افزایش می‌یابد. هیچ ماده غذایی از جمله ژلاتین که اغلب مشتریان زیادی دارد، رشد ناخن را افزایش نمی‌دهد ولی سوءتغذیه به‌طور مسلم رشد آن را کند می‌کند و همچنین عواملی مانند هوای سرد، عمل جراحی بزرگ و بیماری شدید. بعد از یک بیماری وخیم، شیار کوچکی به نام خط بو( نام پزشک فرانسوی که اولین بار آن را توصیف کرد ) در عرض صفحه ناخن ایجاد می‌شود. موقعیت این شیار روی ناخن امکان برآورد زمان بروز بیماری را فراهم می‌کند، مثلا بیماری‌ که در ماه دی بروز کرده است، خود را در ماه مهر سال آینده نشان می‌دهد.

هفت فرمان به صاحبان ناخن‌های بلند

۱ ناخن را با برس ویژه تمیز کنید مخصوصا پس از کار با مواد کثیف.

۲ از ناخن‌ها استفاده ابزاری نکنید. مثلا از آنها برای بیرون آوردن منگنه استفاده نکنید.

۳ پیش از باغبانی ناخن‌های خود را در صابون فرو ببرید. این کار سبب می‌شود کثـافـات به زیر ناخن‌ها نفوذ نکنند.

۴ پس از سوهان کشیدن ناخن‌ها، آنهـا را برای چنـد دقیـقه درون آب گرم صابون دار ماساژ دهید تا چربی ناخن‌ها گرفته شود.

۵ یک تا سه ماه از سال به ناخن‌های خود استراحت دهید و هیچ گـونه لاک و یـا نـاخـن مصنوعی به‌کار نبرید تا ناخن‌ها مجددا سلامتی خود را بازیابند.

۶ براق کننده لب برای نرم کردن ناخن‌ها بسیار موثر می‌باشد.

۷ از لاک بر پیش از لاک زدن نیز استفاده کنید زیرا با زدودن چربی ناخن آن را برای قرار گرفتن بهتر لاک آماده می‌سازد

۶ نکته درباره سرعت رشد ناخن

سرعت رشد ناخن بستگی به عوامل بسیاری ازجمله سن، تغذیه، بیماری‌ها، هورمون‌ها و فصول سال دارد. توجه کنید:

۱ ناخن به طور طبیعی ۱/۰ میلی‌متر در روز و یا ? میلی‌متر در ماه رشد می‌کند.

۲سرعت رشد انگشتان دست از انگشتان پا بیشتر می‌باشد. (? تا ? برابر).

۳ سرعت رشد ناخن‌ها در تابستان بیشتر از زمستان می‌باشد.

۴ سرعت رشد ناخن‌ها در افراد راست دست در دست راست و افراد چپ دست در دست چپشان بیشتر است.

۵ سرعت رشد ناخن‌های مردان از زنان بیشتر است. (جز در زنان باردار و مسن)

۶ اگر ناخن به طور کامل از جایش کنده شود، برای ناخن‌های دست ? تا ? ماه طول می‌کشد تا مجددا ناخن به طور کامل رشد کند این زمان برای ناخن‌های پا ?? تا ?? ماه می‌باشد.

توسط یاسر حمزه لوی

متخصص در تولید محتوای مفید، کاربردی و موثر هستم. سال‌هاست به دلیل علاقه شخصی، در حوزه تندرستی، پزشکی و سلامت نیز به تولید محتوا بر اساس منابع معتبر خارجی می‌پردازم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *