مقالات

تفاوت بین VLDL و LDL چیست؟
پیشگیری و بیماریها, درد و درمان

تفاوت بین VLDL و LDL چیست؟ 

لیپوپروتئین های کم چگالی (LDL) و لیپوپروتئین های بسیار کم چگالی (VLDL) دو نوع متفاوت از لیپوپروتئین های موجود در خون شما هستند. لیپوپروتئین ها ترکیبی از پروتئین ها و انواع مختلفی از چربی هستند. آنها کلسترول و تری گلیسیرید را در جریان خون حمل می کنند. کلسترول یک ماده چرب است که برای ساخت سلول ها ضروری است. این ماده در بدن، معمولا از طریق یک مسیر پیچیده در کبد تولید می شود. تری گلیسرید نوع دیگری از چربی است که برای ذخیره انرژی اضافی در سلول های شما استفاده می شود. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت ما را همراهی کنید تا بیشتر در مورد تفاوت بین VLDL و LDL اطلاع کسب کنید.

تفاوت اصلی بین VLDL و LDL این است که آنها درصد متفاوتی از کلسترول، پروتئین و تری گلیسیرید را در خود جای می دهند. همان طور که گفتیم این مواد در هر لیپوپروتئینی وجود دارد. VLDL حاوی تری گلیسیرید بیشتری است اما LDL کلسترول بیشتری دارد.

VLDL و LDL هر دو از انواع کلسترول بد شناخته می شود. در حالی که بدن شما نیاز به عملکرد کلسترول و تری گلیسیرید دارد، اما وجود بیش از حد آنها می تواند موجب تنگ شدن شریان ها شود. این تنگی می تواند خطر بیماری های قلبی و سکته را افزایش دهد.

سطح طبیعی کلسترول در بدن

متخصصان انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که تمام بزرگسالان از سن ۲۰ سالگی به بعد سطح کلسترول خود را هر چهار تا شش سال یک بار بررسی کنند. همانطور که سن ما افزایش پیدا می کند، سطح کلسترول نیز افزایش می یابد.

مردان عموما در معرض خطر بیشتری نسبت به زنان هستند. با این حال، زنان پس از اینکه در معرض یائسگی قرار گرفتند، خطر ابتلا به این بیماری در آن ها افزایش می یابد. برای کسانی که دارای کلسترول بالا و عوامل خطر دیگر از جمله موارد زیر هستند، آزمایش های مکرر توصیه می شود:

 • افزایش فشار خون
 • سابقه خانوادگی نارسایی قلبی
 • دیابت
 • سیگار کشیدن

نمودار سطح کلسترول برای بزرگسالان

با توجه به گزارش National Heart, Lung, and Blood Institute، جدول زیر اندازه قابل قبول، مرزی، و بالا را برای کلسترول و تری گلیسیرید در بزرگسالان نشان می دهد. تمام مقادیر بر اساس میلی گرم در دسی لیتر (mg / dL) است.

کلسترول تام کلسترول HDL کلسترول LDL تری گلیسیرید
خوب کمتر از ۲۰۰ ۴۰ یا بالاتر کمتر از ۱۰۰ کمتر از ۱۴۹
مرزی ۲۰۰-۲۳۹ n / a ۱۳۰-۱۵۹ ۱۵۰-۱۹۹
بالا ۲۴۰ یا بالاتر n / a ۱۶۰ یا بالاتر ۲۰۰ یا بالاتر
کم n / a کمتر از ۴۰ n / a n / a

کلسترول در کودکان

کودکانی که فعالیت جسمی کافی و رژیم غذایی سالم داشته و اضافه وزن و سابقه خانوادگی کلسترول بالا را ندارند، با کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی مواجه اند. در دستورالعمل های کنونی توصیه می شود که تمام کودکان کلسترول خود را بین سن ۹ تا ۱۱ سالگی و سپس بین ۱۷ تا ۲۱ سالگی بررسی کنند.

بچه هایی که دارای عوامل خطر زیر هستند باید بین سنین ۲ تا ۸ سالگی و دوباره بین ۱۲ تا ۱۶ سالگی کلسترول خون خود را بررسی کنند:

 • دیابت
 • سابقه خانوادگی ابتلا به کلسترول بالا

نمودار سطح کلسترول برای کودکان

در زیر سطح کلسترول توصیه شده برای کودکان بر اساس گزارش محققان مؤسسات ملی بهداشت (NIH) ارائه شده است. تمام مقادیر با واحد میلی گرم در دسی لیتر (mg / dL) ذکر شده است.

کلسترول تام کلسترول HDL کلسترول LDL تری گلیسیرید
خوب ۱۷۰ یا کمتر ۴۵ یا بالاتر کمتر از ۱۱۰ کمتر از ۷۵ در کودکان ۰- ۹ ساله و کمتر از ۹۰ در کودکان ۱۰-۱۹ ساله
مرزی ۱۷۰-۱۹۹ ۴۰-۴۵ ۱۱۰۱۲۹ ۷۵-۹۹ در کودکان ۰-۹ ساله و ۹۰-۱۲۹ در کودکان ۱۰-۱۹ ساله
بالا ۲۰۰ یا بالاتر n / a بیش از ۱۳۰ ۱۰۰ یا بیشتر در کودکان ۰-۹ ساله و ۱۳۰ یا بیشتر در کودکان ۱۰ تا ۱۹ ساله
کم n / a کمتر از ۴۰ n / a n / a

تفاوت بین VLDL و LDL

تعریف VLDL

VLDL در کبد شما برای انتقال تری گلیسیرید در بدن تولید می شود. وزن این ماده از اجزای زیر تشکیل شده است:

اجزای اصلی VLDL درصد
کلسترول ۱۰%
پروتئین ۷۰%
تری گلیسیرید ۱۰%
سایر چربی ها ۱۰%

تری گلیسیرید های VLDL توسط سلول های بدن برای انرژی استفاده می شوند. مصرف کربوهیدرات ها یا قندها، بیشتر از آن چه می سوزانید ممکن است منجر به افزایش بیش از حد تری گلیسیرید و افزایش سطح VLDL در خون شود. تری گلیسیرید اضافی در سلول های چربی ذخیره می شود و زمانی که نیاز به انرژی است، آزاد می شود.

افزایش سطح تری گلیسیرید به شکل گیری ذخایر سفتی در شریان ها شما بستگی دارد. این رسوب ها پلاک نامیده می شوند. انباشت پلاک باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی می شود. کارشناسان معتقدند که این امر به دلایل زیر رخ می دهد:

 • افزایش التهاب
 • فشار خون بالا
 • تغییر در پوشش رگ های خونی
 • سطح پایین لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) یا همان کلسترول خوب

تری گلیسیرید بالا همچنین با سندرم متابولیک و بیماری کبد چرب غیرالکلی نیز مرتبط است.

تعریف LDL

تفاوت بین VLDL و LDL چیست؟
تفاوت بین VLDL و LDL چیست؟

برخی از VLDL موجود در جریان خون حذف می شود. بقیه آن به واسطه آنزیم های خون به LDL تبدیل می شوند. LDL دارای تری گلیسیرید کمتر و درصد بالاتری از کلسترول نسبت به VLDL است. LDL عمدتا از اجزای زیر تشکیل شده است:

اجزای اصلی LDL درصد
کلسترول ۲۶%
پروتئین ۱۰%
تری گلیسیرید ۲۵%
سایر چربی ها ۱۵%

LDL کلسترول را در سراسر بدن شما حمل می کند. وجود کلسترول بیش از حد در بدن شما باعث بالا رفتن سطح LDL می شود. افزایش سطح LDL با ایجاد پلاک در شریان ها نیز همراه است. این ذخایر در نهایت منجر به آترواسکلروز می شود. بیماری آترواسکلروز هنگامی رخ می دهد که رسوبات پلاک سفت شده و رگ ها را تنگ می کند. این تنگی باعث افزایش خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی می شود.

دستورالعمل های اخیر متخصصان انجمن قلب آمریکا در حال حاضر بر روی خطر کلی بیماری های قلبی، به جای نتایج فردی کلسترول تمرکز می کنند. سطح کلسترول تام، LDL و HDL همراه با عوامل مختلف دیگر، گزینه های درمانی مناسب را برای تعیین می کند.

با پزشک خود در مورد کلسترول خون خود صحبت کنید و در صورت لزوم، چگونگی کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی را با رژیم غذایی، ورزش، تغییر سبک زندگی و دارو را از او بپرسید.

تست VLDL و LDL

اکثر افراد سطح LDL خود را در طول آزمایش معمولی خون اندازه گیری می کند. LDL معمولا به عنوان بخشی از آزمون کلسترول مورد آزمایش قرار می گیرد. متخصصان انجمن قلب آمریکا توصیه می کنند که همه افراد بالای ۲۰ سال هر چهار تا شش سال یک بار کلسترول خود را بررسی کنند. اگر خطر ابتلا به بیماری قلبی بالا باشد یا برای نظارت بر هر گونه درمان، ممکن است سطح کلسترول بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.

هیچ آزمایش خاصی برای کلسترول VLDL وجود ندارد. VLDL معمولا بر اساس میزان تری گلیسرید شما تخمین زلیده می شود. تری گسرید نیز معمولا با آزمایش کلسترول آزمایش می شود. بسیاری از پزشکان محاسباتی را انجام نمی دهند تا سطح VLDL تخمینی خود را پیدا کنند. مگر اینکه بیماری به طور خاص شرایط زیر را داشته باشد:

 • دیگر عوامل خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی
 • شرایط خاصی که منجر به غیر طبیعی شدن کلسترول می شود
 • شروع زودرس بیماری های قلبی

عوامل خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی عبارتند از:

 • افزایش سن
 • افزایش وزن
 • ابتلا به دیابت یا فشار خون بالا
 • داشتن سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری های قلبی عروقی
 • سیگار کشیدن
 • فقدان فعالیت بدنی منظم
 • رژیم ناسالم (مصرف زیاد چربی های حیوانی و قند و مصرف کم میوه ها، سبزیجات و فیبر)

چگونه سطح VLDL و LDL را پایین بیاوریم؟

استراتژی های کاهش سطح VLDL و LDL در بدن یکسان هستند. این استراتژی ها عبارتند از:

 • افزایش تمرینات ورزشی
 • خوردن غذاهای متنوع  و سالم
 • ترک سیگار

کاهش مصرف الکل نیز می تواند مفید باشد. دکتر شما بهترین فرد برای شروع توصیه هایی در مورد تغییرات شیوه زندگی برای بهبود سلامت قلب است.

نکات مهم در مورد کاهش VLDL و LDL

 • از مواد غذایی زیر بیشتر استفاده کنید:
 1. آجیل
 2. آووکادو
 3. بلغور جو دو سر غنی شده با فولات
 4. ماهی های غنی از اسیدهای چرب امگا ۳، مانند ماهی قزل آلا و ماهی سالمون
 • از مصرف چربی اشباع شده، که در غذاهایی مانند گوشت گاو، کره و پنیر یافت می شود، اجتناب کنید.
 • حداقل ۳۰ دقیقه در روز ورزش کنید.
به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. زمستان 1397