مقالات

بارداری و بیماری های قلبی ؛ هر آنچه که باید در مورد آن ها بدانید
بارداری, سلامت خانواده

بارداری و بیماری های قلبی ؛ هر آنچه که باید در مورد آن ها بدانید 

اگر تا انتهای این مطلب مجله پیام سلامت ما را همراهی کنید اطلاعات جالبی را در مورد بارداری و بیماری های قلبی به دست خواهید آورد.

بارداری و بیماری های قلبی

تغییرات ایجاد شده در قلب و عروق خونی در دوران بارداری

در طول بارداری تغییراتی در قلب و رگ های خونی رخ می دهد. این تغییرات استرس اضافی بر روی بدن ایجاد کرده و قلب را مجبور می کند که بیشتر کار کند. تغییرات زیر در دوران بارداری طبیعی هستند. آنها کمک می کنند تا اطمینان حاصل کنید که کودک شما اکسیژن و مواد مغذی کافی را دریافت می کند.

 • افزایش حجم خون در طول سه ماهه اول. میزان خون در بدن مادر ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش می یابد و همین مقدار تا پایان حاملگی باقی می ماند.
 • افزایش خروجی قلب. خروجی قلب به مقدار خونی که توسط قلب در هر دقیقه تزریق می شود، اشاره دارد. در دوران بارداری، به دلیل افزایش حجم خون، میزان خروجی قلب ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش می یابد.
 • افزایش ضربان قلب. ضربان قلب ۱۰ تا ۱۵ ضربه در دقیقه در دوران بارداری طبیعی است.
 • کاهش فشار خون. فشار خون ممکن است در طول بارداری تا ۱۰ میلی متر جیوه کاهش یابد. این افت می تواند به علت تغییرات هورمونی و یا به دلیل این که خون بیشتری به سمت رحم رانده می شود، رخ دهد. در بیشتر موارد کاهش فشار خون علائمی ایجاد نمی کند و درمانی نیاز ندارد.

این تغییرات باعث خستگی، تنگی نفس و سرگیجه می شوند. همه این علائم طبیعی هستند، اما اگر در مورد آن ها نگرانی و یا سوالی دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

اگر بیماری قلبی دارید، ممکن است قبل و بعد از بارداری نیاز به رعایت نکاتی داشته باشید. برخی از بیماری های قلبی می توانند خطر ابتلا به عوارض بارداری را افزایش دهند. علاوه بر این، برخی از زنان دارای بیماری های قلبی یا مشکلاتی عروقی هستند که تا زمان بارداری شناسایی نمی شوند. سلامت مادر حیاتی است، زیرا اگر اتفاقی برای او اتفاق بیفتد، نوزاد بعید است که زنده بماند.

برنامه ریزی برای حاملگی زمانی که بیماری قلبی دارید

بارداری و بیماری های قلبی
بارداری و بیماری های قلبی

اگر مبتلا به بیماری قلبی زیر هستید، قبل از بارداری باید تحت نظر متخصص قلب و متخصص زنان باشید.

 • فشار خون بالا یا کلسترول بالا.
 • هر نوع بیماری قلبی یا عروق خونی، از جمله بیماری آئورت، آریتمی، سوفل قلبی، کاردیومیوپاتی، نارسایی قلبی، سندرم مارفان یا تب روماتیسمی
 • سابقه حمله ایسکمیک گذرا یا سکته مغزی مرتبط با قلب
 • بیماری عملکردی نامناسب، به عنوان کلاس III یا IV NYHA تعریف شده است (ایجاد تنگی نفس با فعالیت بدنی بسیار کم)
 • غیر طبیعی شدن ریتم قلب (آریتمی)
 • تنگی شدید دریچه آئورت یا مجرای خروجی میترال یا آئورت (تشخیص با استفاده از اکوکاردیوگرافی انجام می شود).
 • کسر خروجی کمتر از ۴۰٪. کسر خروج مقدار خونی است که از بطن چپ در طول هر ضربان قلب خارجی می شود. کسری تخلیه نشان می دهد که قلب شما چگونه خون را پمپاژ می کند.  کسر خروجی طبیعی از ۵۰ تا ۷۰ درصد متغیر است.

متخصص قلب، سابقه بیماری های شما را بررسی می کند، معاینه فیزیکی انجام می دهد و آزمایش های تشخیصی را برای بررسی عملکرد قلب و شدت و میزان بیماری تجویز می کند. پس از بررسی نتایج آزمایش، متخصص قلب و عروق در مورد ایمنی باردار شدن شما و خطر ابتلا به عوارض دوران بارداری به شما مشاوره می دهد. متخصص قلب می تواند دارو یا سایر درمان هایی که ممکن است قبل از بارداری نیاز داشته باشد را نیز تجویز کند.

سابقه بیماری های قلبی و بارداری

بیماری های مادرزادی قلب و حاملگی

نقایص مادرزادی قلب رایج ترین مشکلات قلبی هستند که زنان در سن بارداری را تحت تاثیر قرار می دهند. این بیماری ها شامل ضایعات شانت، ضایعات انسدادی، ضایعات پیچیده و بیماری های قلبی سیانوتیک است.

بارداری و بیماری های قلبی
بارداری و بیماری های قلبی
بارداری و بیماری های قلبی ؛ ضایعات شانت

ضایعات شانت ساده ترین و رایج ترین نقص مادرزادی قلب است. این ضایعات شامل موارد زیر است:

 • نقص دیواره دهلیزی (ASD) که در آن یک سوراخ بین محفظه های فوقانی قلب ایجاد شده است.
 • نقص سپتوم بطنی (VSD) که به وجود یک سوراخ بین محفظه های پایینی قلب گفته می شود.
 • PDA که به معنی جریان غیرطبیعی خون بین آئورت و شریان ریوی اشاره دارد.

اگر سوراخ بزرگ باشد، مقدار خونی که از طرف چپ قلب به سمت راست قلب باز می گردد زیاد است. این بازگشت باعث می شود خون دوباره به ریه ها پمپ شود و فشار روی قلب افزایش یابد. این روند می تواند به افزایش ضربان قلب، غیر طبیعی شدن ریتم قلب و افزایش فشار در ریه ها منجر شود (فشار خون ریوی). پرفشاری خون ریوی هنگامی که شدید است، می تواند جریان خون در سراسر شانت را در معرض حرکت قرار دهد. این حرکت نیز می تواند باعث کاهش سطح اکسیژن خون (سیانوز) شود. در چنین مواردی به علت احتمال بالای مرگ مادر، حاملگی توصیه نمی شود.

بارداری و بیماری های قلبی ؛ ضایعات انسدادی

ضایعات انسدادی میزان جریان خونی که در قلب و رگ های خونی اصلی بدن وجود دارد را کاهش می دهد. یکی از این ضایعات، کوآرکتاسیون آئورت یا باریک شدن آئورت نزولی است که بزرگترین شریان در بدن است. کوآرکتاسیون آئورت می تواند باعث فشار خون بالا شود. این بیماری همچنین می تواند از رسیدن خون کافی به جفت (مجموعه ای از عروق خونی که خون مورد نیاز نوزاد را تامین می کند) جلوگیری کند. بسته به شدت محدود شدن رگ، ممکن است نیاز به درمان قبل یا در دوران بارداری داشته باشید.

بارداری و بیماری های قلبی ؛ ضایعات پیچیده

ضایعات پیچیده شامل جابجایی شریان های بزرگ است. در این بیماری آئورت و رگ های ریوی به بطن های اشتباه متصل می شوند. این مشکل می تواند باعث نارسایی قلبی و سوراخ شدن دریچه های قلب شود و شرایط را در دوران بارداری بدتر کند. اگر این بیماری را دارید، باید در دوران بارداری مراقب باشید.

بارداری و بیماری های قلبی ؛ بیماری های قلبی سیانوتیک

این بیماری شامل VSD، تنگی دریچه ریوی و پیکربندی غیر طبیعی آئورت است. درمان معمولا از تکرار این مشکلات جلوگیری می کند. با این حال، ترمیم این مشکل می تواند موجب نشت دریچه ریوی شده و منجر به نارسایی قلبی و اختلالات ریتمی قلب شود. اگر دریچه ریوی نشت داشته باشد، ممکن است نیاز باشد که قبل از بارداری آن را اصلاح کنید.

به طور کلی، اکثر زنان مبتلا به نقایص مادرزادی قلبی، به ویژه کسانی که جراحی اصلاحی انجام می دهند، می توانند با خیال راحت باردار شوند. با این حال، نتیجه حاملگی و خطر عوارض ناشی از آن بستگی به نوع نقص قلب، شدت علائم، اختلال عضلانی قلب، اختلالات ریتم قلب یا فشار خون ریوی همراه با بیماری ریه دارد. اگر نوع خاصی از جراحی قلب را انجام داده باشید، حاملگی می تواند برایتان پر خطر باشد.

ملاحظات ویژه قبل و در دوران بارداری

نقص مادرزادی قلب (در مادر و یا پدر) خطر ابتلا به بیماری قلبی را در کودک افزایش می دهد. در این شرایط متخصص قلب ممکن است شما را به متخصص ژنتیکارجاع دهد. ممکن است اکوکاردیوگرام جنینی تجویز شود. این آزمایش معمولا در هفته هشتم بارداری انجام می شود.

بیماری های دریچه قلب و حاملگی

تنگی دریچه آئورت به معنای محدود شدن دریچه بین بطن چپ و آئورت است. اگر باریک شدن شدید باشد، قلب باید بیشتر کار کند تا حجم خون افزایش یافته را با وجود تنگی دریچه، پمپ کند. این روند می تواند بطن چپ را نیز تحت تاثیر قرار دهد و یک بیماری به نام هیپرتروفی ایجاد کند. با گذشت زمان، علائم نارسایی قلبی می تواند رخ دهد یا بدتر شود و خطر عوارض طولانی مدت برای مادر افزایش یابد.

تنگی دریچه میترال به معنای محدود شدن دریچه بین دهانه سمت چپ و بطن چپ است. این بیماری اغلب ناشی از تب روماتیسمی است.

افزایش حجم خون و افزایش ضربان قلب که در دوران بارداری رخ می دهد می تواند نشانه های تنگی میترال را بدتر کند. دهلیز چپ می تواند بزرگتر شود و باعث ایجاد ریتم سریع و نامنظم در قلب شود. به این حالت فیبریلاسیون دهلیزی گفته می شود. علاوه بر این، این مشکل می تواند نشانه های نارسایی قلبی (تنگی نفس، نامنظم شدن ضربان قلب، خستگی و تورم) را بدتر کند.

پرولاپس دریچه میترال یک بیماری شایع است که معمولا علائمی ایجاد نمی کند یا نیازی به درمان ندارد. اکثر بیماران مبتلا به پرولاپس میترال، بارداری را خوب تحمل می کنند. اگر پرولاپس باعث نشت شدید شود، قبل از اینکه باردار شوید، ممکن است نیاز به درمان داشته باشید.

بارداری در زنان دارای دریچه مصنوعی

زنان دارای دریچه های مصنوعی ممکن است در دوران بارداری عوارضی را شاهد باشند زیرا:

 • زنان دارای دریچه های مصنوعی باید داروهای ضد انعقادی را مادام العمر مصرف کنند. بعضی از داروهای ضد انعقادی می توانند به نوزاد آسیب برسانند.
 • در طول بارداری، افزایش خطر لخته شدن خون وجود دارد.

استفاده از وارفارین، هپارین، آسپرین و ترکیبی از این داروهای ضد انعقادی پیشنهاد می شود. اخیرا متخصصان انجمن قلب اروپا استفاده از هپارین در سه ماهه اول و بعد از آن وارفارین تا هفته ی ۳۶ بارداری و بعد از آن جایگزینی با هپارین تا زایمان را توصیه می کنند. استفاده از وارفارین در صورتی که دوز کمتر از ۵ میلی گرم باشد کمتر زیان آور است.

اگر دریچه مصنوعی دارید و داروهای ضد انعقادی مصرف می کنید، قبل از برنامه ریزی برای حاملگی، مراجعه به متخصص قلب بسیار مهم است. علاوه بر این، از پزشک خود بپرسید که چه اقدامات احتیاطی را برای پیشگیری از اندوکاردیت باید انجام دهید.

بارداری و بیماری های قلبی
بارداری و بیماری های قلبی

آریتمی ها و حاملگی

غیر طبیعی بودن ضربان قلب (آریتمی) در دوران بارداری شایع است. زنانی که هرگز آریتمی نداشته اند، ممکن است برای اولین بار آریتمی را در دوران بارداری تجربه کنند. هنگامی که آریتمی در دوران بارداری ایجاد می شود، می تواند نشانه بیماری قلبی را به وجود اورد. در اغلب موارد آریتمی علائمی ایجاد نمی کند و نیاز به درمان ندارد. اگر علائم دارید، ممکن است پزشک آزمایش هایی برای تعیین نوع آریتمی انجام دهد تا علت آن را تعیین کند.

بیماری آئورت و حاملگی

زنان مبتلا به بیماری های آئورت، مانند آنوریسم آئورت، آئورت متسع شده، یا اختلالات بافت همبند مانند سندرم مارفان، در معرض خطر بیشتری در دوران بارداری هستند.

فشار در آئورت در دوران بارداری افزایش می یابد. این فشار اضافی باعث افزایش خطر دیسکسیون یا پارگی آئورت می شود که می تواند کشنده باشد. برای زنان مبتلا به بیماری آئورت بسیار مهم است قبل از برنامه ریزی برای بارداری توسط متخصص قلب معاینه شوند. همچنین لازم به ذکر است که برخی از بیماری ها مانند سندرم مارفان ژنتیکی هستند و می توانند به نوزاد منتقل شوند بنابراین در صورت داشتن این بیماری ها، انجام آزمایش های ژنتیکی توصیه می شود.

پس از بارداری

در دوران بارداری مهم است که:

 • رژیم غذایی مناسب قلب خود را دنبال کنید.
 • ورزش کنید.
 • سیگار را ترک کنید.

علاوه بر این به صورت منظم به متخصص زنان و زایمان و متخصص قلب مراجعه کرده و توصیه های آن ها را به دقت انجام دهید. متخصص قلب می تواند وضعیت قلب مادر را در طول حاملگی  ارزیابی کند تا علائم و یا عوارض بالقوه را به موقع تشخیص دهد.

بعضی از بیماری ها ممکن است نیاز به رویکرد تیمی داشته باشد که شامل متخصص زنان و زایمان، متخصص قلب، متخصص بیهوشی و متخصص اطفال می شود. بسته به وضعیت قلب  ممکن است تدابیر ویژه ای برای زایمان در نظر گرفته شود.

اختلالات قلبی عروقی که ممکن است در دوران بارداری ایجاد شود

بارداری و بیماری های قلبی ؛ کاردیومیوپاتی برق‌آسا

Cardiomyopathy Peripartum یک بیماری نادر است و زمانی رخ می دهد که نارسایی قلبی در ماه های بارداری یا در عرض پنج ماه پس از زایمان ایجاد می شود. علت کاردیومیوپاتی peripartum هنوز معلوم نیست. برخی از بیماران، از جمله کسانی که دارای حاملگی های چند قلویی هستند و زنان آفریقایی تبار، بیشترین شانس را برای ابتلا دارند.

زنان مبتلا به کاردیومیوپاتی برق‌آسا علائم نارسایی قلبی را دارند. بعد از بارداری، قلب معمولا به اندازه طبیعی و عملکرد قبلی خود باز می گردد. اما برخی از زنان همچنان عملکرد و علائم ضعف در بطن چپ را دارند. زنان مبتلا به این بیماری، در طول حاملگی های بعدی با افزایش خطر ابتلا به عوارض مواجه هستند. به خصوص اگر اختلال عملکرد قلبی ادامه یابد.

بارداری و بیماری های قلبی ؛ فشار خون بالا

حدود ۶ تا ۸ درصد از زنان در دوران بارداری، فشار خون بالا دارند. این پرفشاری ناشی از بارداری (PIH) نامیده می شود و به پره اکلامپسی، توکسمی یا توکسمی حاملگی مربوط می شود. علائم PIH عبارتند از:

 • فشار خون بالا
 • تورم به علت احتباس مایعات
 • وجود پروتئین در ادرار

پرفشاری خون ناشی از بارداری می تواند برای مادر و نوزاد مضر باشد.

بارداری و بیماری های قلبی
بارداری و بیماری های قلبی

بارداری و بیماری های قلبی ؛ انفارکتوس میوکارد

خوشبختانه حمله قلبی (انفارکتوس میوکارد) یک عارضه بسیار نادر اما بالقوه کشنده است که می تواند در طول بارداری یا چند هفته اول بعد از آن رخ دهد. حمله قلبی می تواند توسط بسیاری از موارد ایجاد شود. بیماران مبتلا به بیماری عروق کرونر (سفت شدن شریان ها) می توانند انفارکتوس میوکارد را در صورتی که پلاک درون شریان ها آنها شکسته شود، تجربه کنند. سایر علل حمله قلبی شامل لخته شدن خون در داخل عروق کرونر (زیرا حاملگی خطر لخته شدن خون را افزایش می دهد) و انسداد عروق کرونری (تضعیف دیواره رگ) است.

بارداری و بیماری های قلبی ؛ سوفل قلب

گاهی اوقات، افزایش حجم خون در دوران بارداری می تواند موجب سوفل قلبی شود. در اغلب موارد، سوفل بی ضرر است. اما در موارد نادر، این عارضه می تواند به معنای وجود یک مشکل در دریچه قلب باشد. پزشک می تواند وضعیت شما را بررسی کرده و علت سوفل را تعیین کند.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. تابستان 1398