عمل بستن دهانه رحم (سرکلاژ سرویکس) در بارداری چیست و چه کاربردی دارد؟

عمل بستن دهانه رحم (سرکلاژ سرویکس) در بارداری چیست و چه کاربردی دارد؟
عمل بستن دهانه رحم (سرکلاژ سرویکس) در بارداری چیست و چه کاربردی دارد؟

رحم محلی است که کودک در دوران بارداری در آن نگهداری می شود. این عضو در بخش انتهای خود و محلی که به واژن و کانال تولد وصل می شود بخشی به نام دهانه دارد. این دهانه باید در زمان بارداری به قدری قوی باشد که بتواند نوزاد را در رحم نگه دارد. هنگامی که دهانه رحم یک زن ضعیف است (گاهی اوقات به این حالت دهانه رحم بی کفایت گفته می شود)، احتمال این که نوزاد نارس به دنیا بیاید بیشتر می شود. در این زنان این بخش از رحم یا زیاد کوتاه است و یا خیلی زودتر از موعد زایمان باز می شود. در این شرایط معمولا پزشک زنان و زایمان عمل بستن دهانه رحم یا همان سرکلاژ سرویکس را توصیه می کند.

در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد عمل بستن دهانه رحم (سرکلاژ سرویکس) در بارداری و سوالات مهمی در این زمینه صحبت می کنیم.

عمل بستن دهانه رحم به طور کلی برای جلوگیری از این تغییرات زودهنگام در دهانه رحم ضعیف و همچنین جلوگیری از زایمان زود هنگام استفاده می شود. این عمل به جنین در حال رشد کمک می کند که تا هفته ۳۷ الی ۳۸ بارداری در رحم بماند و به رشد خود ادامه دهد.

عمل بستن دهانه رحم چیست؟

درمان ناتوانی سرویکس یک روش جراحی به نام سرکلاژ سرویکس دارد که در آن در دوران بارداری رحم بسته می شود. دهانه رحم پایین ترین بخش رحم است که به واژن متصل می شود.

چرا از عمل سرکلاژ سرویکس استفاده می شود؟

در زنانی که از دهانه رحم ضعیفی بر خوردار هستند به طوری که ممکن است این دهانه بر اثر فشار بارداری، زودتر از موعد زایمان باز شود این عمل انجام می شود. ضعف دهانه رحم ممکن است به یکی از دلایل زیر رخ دهد:

 • سابقه داشتن سقط جنین مکرر در سه ماهه دوم
 • انجام بیوپسی مخروطی یا روش LEEP در گذشته
 • آسیب دیدن دهانه رحم توسط سقط جنین

چه زمانی عمل بستن دهانه رحم استفاده می شود؟

بهترین زمان برای درمان سرکلاژ سرویکس در ماه اول یعنی هفته ۱۲ الی ۱۴ بارداری است. با این حال، برخی از زنان ممکن در اواخر حاملگی خود به عمل سرکلاژ نیاز داشته باشند. در این شرایط به این عمل، سرکلاژ اورژانسی گفته می شود و لازم است پس از تغییراتی مانند باز شدن و یا کوتاه شدن دهانه رحم که در ماه های آخر آغاز شده است، انجام شود.

اگر زنی در حاملگی اول خود به سرکلاژ اورژانسی نیاز داشته باشد، احتمالا در حاملگی های آینده نیز به سرکلاژ سرویکس نیاز دارد.

روش های جایگزین برای جراحی بستن دهانه رحم چیست؟

اگر تغییرات در دهانه رحم بسیار دیر تشخیص داده شود یعنی در ماه های آخر بارداری رخ داده باشد و دهانه رحم در حال حاضر به طور قابل توجهی باز نشده باشد، ممکن است بهترین حالت جایگزین برای این عمل، استراحت مطلق باشد.

مزایای استفاده از عمل بستن دهانه رحم چیست؟

سرکلاژ سرویکس کمک می کند تا از سقط جنین یا زایمان زودرس ناشی از بی کفایتی دهانه رحم جلوگیری شود. این روش در ۸۵ تا ۹۰ درصد از موارد موفق می شود که از زایمان زودرس یا سقط جلوگیری کند. سرکلاژ سرویکس برای زمانی که ناتوانی درست در دهانه رحم وجود دارد بسیار موثر است. اما متاسفانه تشخیص ناکارآمدی سرویکس بسیار دشوار است و می تواند در برخی از موارد نادرست باشد.

چرا همه خانم هایی که نوزاد نارس دارند، نیاز به عمل سرکلاژ نخواهند داشت؟

این عمل تنها به زنانی که دهانه رحم غیر طبیعی یا ناتوان دارد کمک می کند. با این وجود حتی با استفاده از این عمل نیز ممکن است دیگر مشکلات مرتبط به بارداری موجب ایجاد زایمان زودرس شود. یعنی زایمان زودرس و تولد نوزاد نارس تنها به دلیل ناتوانی دهانه رحم رخ نمی دهد. برای زنانی که جنینشان به دلایل دیگر نارس به دنیا آمده است، عمل بستن دهانه رحم انجام نمی شود. زنان مبتلا که عمل سرکلاژ را انجام داده اند باید به طور منظم برای جلوگیری از عوارض دیگر مانند عفونت و زایمان زودرس مورد معاینه قرار گیرند.

قبل از این عمل چه مواردی بررسی می شود؟

قبل از این که عمل بستن دهانه رحم انجام شود، موضوعات زیر بررسی می شود.

 • سابقه پزشکی مادر و مشکلاتی که در بارداری تجربه کرده است.
 • آزمایش کامل از دهانه رحم از جمله سونوگرافی ترانس واژینال که توسط متخصص در حاملگی های با ریسک بالا انجام می شود.
 • بررسی گزینه های کنترل درد برای این روش
 • پاسخ به هر گونه سؤال یا نگرانی که ممکن است بخواهید در مورد آن با متخصص زنان و زایمان صحبت کنید.

در طول عمل سرکلاژ چه اتفاقی رخ می دهد؟

اکثر زنان بیهوشی عمومی، نخاعی و یا اپیدورال را برای کنترل درد در طول درمان با این روش دریافت می کنند. سپس پزشک با استفاده از نخ های قوی، دهانه رحم را به دیواره های رحم می دوزد و سفت می کند. این نخ ها کشده می شوند تا دهانه رحم کاملا محکم شود.

عمل بستن دهانه رحم (سرکلاژ سرویکس) در بارداری چیست و چه کاربردی دارد؟
عمل بستن دهانه رحم (سرکلاژ سرویکس) در بارداری چیست و چه کاربردی دارد؟

بعد از این عمل انتظار چه اتفاقاتی را باید داشت؟

 • بعد از عمل ممکن است پزشک توصیه کند که چند ساعت یا یک شب در بیمارستان بمانید تا انقباضات یا زایمان زودرس در بدنتان بررسی شود.
 • بلافاصله بعد از انجام این روش ممکن است خونریزی و درد خفیفی را تجربه کنید که بعد از چند روز باید متوقف شود.
 • بعد از انجام عمل بستن دهانه رحم ممکن است ترشحات واژینال افزایش یابد و تا پایان بارداری ادامه یابد.
 • برای پیشگیری از عفونت یا زایمان زودرس ممکن است دارو تجویز شود.
 • برای ۲ الی ۳ روز پس از این روش، باید در خانه و در آرامش کامل باشید. ضمن این که باید از فعالیت فیزیکی غیر ضروری اجتناب کنید.
 • در مورد زمان مناسب برای شروع فعالیت های منظم باید حتما از پزشک سوال کنید.
 • توصیه می شود که یک هفته قبل و یک هفته بعد از این عمل، مقاربت جنسی انجام ندهید.

چه مدت باید رحم بسته باشد؟

به طور کلی، پزشکان توصیه می کنند که تا هفته ۳۷ بارداری رحم بسته باشد. اما اگر کیسه آب مادر زود پاره شد و انقباضات رحم شروع شد، می توان آن را قبل از هفته ۳۷ نیز برداشت. برداشتن این بخیه ها دیگر نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارد و در مطب پزشک قابل برداشتن است. برداشتن بخیه ها شبیه روش پاپ اسمیر است و ممکن است بعد از باز کردن بخیه ها مقداری خونریزی ایجاد شود.

خطرات ناشی از عمل بستن دهانه رحم چیست؟

احتمال وقوع خطرات بسیار کم است و بسیاری از متخصصان بهداشتی معتقدند که سرکلاژ یک روش امن است که از خطرات احتمالی دیگر مانند زایمان زودرس جلوگیری می کند.

اما خطرات احتمالی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • انقباضات زودرس
 • دیستوکسیک دهانه رحم (ناتوانی دهانه رحم در اتساع که به طور معمول در طول زایمان رخ می دهد)
 • پارگی غشاء
 • عفونت سرویکس
 • انسداد دهانه رحم اگر زایمان قبل از برداشتن سرکلاژ رخ دهد.
 • برخی از عوارض مرتبط با بیهوشی عمومی مانند استفراغ و تهوع

آیا نشانه های وجود دارد که به کمک آن بتوانیم حضور مشکلی را در بدن پیش بینی کنیم؟

اگر پس از استفاده از عمل بستن دهانه رحم در معرض علائم زیر هستید، با پزشک خود تماس بگیرید:

 • انقباض یا گرفتگی
 • درد شکمی یا درد پایین کمر که معمولا به عنوان درد زایمان شناخته می شود.
 • خونریزی واژینال
 • تب بیش از ۱۰۰ فارنهایت یا ۳۷٫۸ درجه سانتی گراد یا لرز
 • تهوع و استفراغ
 • ترشح بد بو از واژن
 • پاره شدن کیسه آب یا نشت آن

بارداری های آینده پس از انجام این عمل

اکثر زنانی که در بارداری اول خود از عمل بستن دهانه رحم استفاده کرده اند، باید در حاملگی های بعدی خود نیز از این روش استفاده کنند.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *