درمان سکسکه

درمان سکسکه
درمان سکسکه

سکسکه یک انقباض سریع دیافراگم  در اثر تحریک عصبی است. بر اثر این تحریک دیافراگم به حشاء بالا و پایین خود ضربه می زند و این ضربه به زیر شش ها سبب تخلیه یک باره، غیر ارادی و ناقص اما سریع هوا از شش ها شده و موجب ایجاد سکسکه می شود. در این مطلب مجله پیام سلامت می تواند از بهترین روش ها سنتی و پزشکی برای درمان سکسکه مطلع شوید.

آیا سکسکه طبیعی است؟

سکسکه معمولا عملی طبیعی و عادی است و اگر به اندازه باشد برای بدن لازم است و برای درمان آن نباید اقدامی شود و حتی جلوگیری از آن جایز نیست. مردم عادی با شروع سکسکه سعی دارند با روش ها مختلف مثل خوردن آب و یا ترساندن طرف مقابل از سکسکه جلوگیری کنند. استفاده از این روش ها در مقابل سکسکه عادی و طبیعی عملی کاملا غیر بهداشتی است. سکسکه های طبیعی معمولا زود گذر هستند. و نیاز به درمان ندارند.

سکسکه طولانی نشانه چیست؟

سکسکه های طولانی مدت می تواند نشانه هایی از بیماری های زیر باشد:

  • ناراحتی های گوارشی
  • ناراحتی های عصبی
  • مشکلات قلبی
  • بیماری های تنفسی
  • و گاهی نیز نشانه از بیماری های عفونی است.
درمان سکسکه
درمان سکسکه

روش های درمان سکسکه

زمانی که سکسکه طولانی شود نیازمند درمان است. قبل از هر اقدامی یک قاشق عسل را در آب حل کنید و مصرف کنید اگر سکسکه قطع نشد از روش های زیر استفاده کنید.

اولین درمان سکسکه صحبت های هیجان انگیز با بیمار است. در این صورت حواس وی پرت شده و ممکن است به سکسکه خاتمه دهد.

 راه درمانی دیگر بوئیدن گازها و بخارهای قوی مثل گاز آمونیاک و سرکه است.

برخی از پزشکان در قدیم از داروهای عطسه آور برای درمان سکسکه استفاده می کردند. این داروها معمولا ۷۰ درصد سکسکه ها را درمان می کنند.

در صورتی که با این درمان ها سکسکه از بین نرفت لانه زنبور را پودر کرده و با مقداری قند یا شکر مخلوط کرده و در دهان بیمار می ریزند.

استفاده از داروهای استفراغ آور نیز می تواند به درمان سکسکه منجر شود.

در شرایط حاد، اگر سکسکه منشا معدی داشته باشد پزشکان داروهای ضد اسیدی را تجویز می کنند. و اگر منشا عصبی داشته باشد یا از بی حسی موضعی و یا از بیهوشی استفاده می کنند. گاهی برای درمان سکسکه ، داروهای آرامبخش و گاهی نیز آتروپین به زیر پوست بدن تزریق می شود.

در نظر داشته باشید که برای درمان سکسکه ابتدا باید مشا آن شناخته شود سپس از روش صحیح درمان استفاده شود.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *