درمان پیری با روش PRP

درمان پیری با روش PRP
درمان پیری با روش PRP

درمان پیری پوست و بازگرداندن شادابی پوست همواره یکی از دغدغه های بیمارانی است که به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه می کنند. از این رو در این پست درمان پیری با روش PRP (جوانسازی صورت با پی آر پی یا همان پلاسمای غنی از پلاکت) را مورد بحث و بررسی قرار می دهیم.

کلاژن نوعی پروتیین است که در پوست و مخاط و بافتهای همبندی یافت می شود عموماً از سن 30 سالگی بافت کلاژنی پوست شروع به ضعیف شدن می نماید

پلاکتها سلولهای خونی فاقد هسته هستند در روند انعقاد خون و ترمیم زخم ها مفید ند و با اتصال به هم نقایع رگها را پر می نمایند و از خود پروتئینهایی غنی و قوی به نام فاکتور رشد یا التیام ترشح می کنند ؛به خاطر فاکتورهای رشد ترشح یافته از پلاکتها نظیرفیبرونکتین، از اینها برای جوانی استفاده می شود.

سابقه پی –ار-پی در ایران زیاد طولانی نیست(حدود 4-5 سال) ولی در دنیا نزدیک به پانزده سال قدمت دارد . کشورهای اروپایی نظیر فرانسه ، سوئیس، آلمان ؛آمریکا وژاپن در این زمینه پیشروهستند.

در این روش: بیمار بیهوش نمی شود. فقط در این روش خون فرد را می گیرند و پس از انجام اقداماتی،نظیر سانتریفوژ و توسط کیت مخصوص ، پلاسمای بسیار غنی از پلاکت و فاکتور رشد را جدا کرده و پس از تزریق این ماده در نواحی مختلف اثرات آن بدست می آید.اثرات درمانی به دلیل وجود فاکتور رشد در این ماده ( سرم و پلاکت) است که باعث بازسازی بافتها می شود. تزریق توسط متخصصین پوست به درون بافتهای زیر جلدی تزریق می شود.کل روند تزریق کمتر از یک ساعت طول می کشد

کیتهای لازم برای آماده سازی پلاکتهای فعال شده عمدتاً از کشورهای اروپایی نظیر هلند ،آلمان فرانسه ایتالیا و گاهی از آسیا نظیر کره مالزی و چین هستند

پی ار پی اثرات ماندگار خوبی در بافت پوست  دارد و روی بافتهای عمیق تر پوست نیز تاثیر می گذارد.اثرات سودمند یک جلسهPRP به خوبی تا یکسال باقی خواهد ماند.

موارد کاربرد درمان پیری روش PRP

بیشترین کاربرد درماتولوژیک و پوستی پی- آر- پی در ناحیه صورت و برای بیماران دچار زخم دیابتی و واریسی ،سوختگی، دررفتگی و آسیب تاندون و لیگمانهای مفصلی و پارگی عضله یا رباطها در حین ورزش، پیری زودرس، چروک صورت ؛ نقایص جراحی،افرادی که کاندید جوانسازی با لیزر هستند، می توانند از این روش بهره مند شوند.

کاربردPRP در درمان طاسی نیز پدیده ای نوین است.

سه تزریق سالانه در افراد مسن تر و در جوانان یک تا 2 تزریق سالانه برای چروک و در طاسی عموماً 3-6تزریق سالانه بسته به نظر متخصص پوست نتایج سودمندتری دارد.

موارد منع استفاده از روش PRP

کسانی می توانند از درمان پیری با روش PRP استفاده کنند که اختلال خونی نظیر سرطان خون و یا ترومبوسیتوپنی یا بیماری های طحالی و بیماری انعقادی نظیر هموفیلی نداشته و تحت درمان با داروی ضدانعقادی نظیر وارفارین نباشند

عوارض درمان پیری با روش PRP

قرمزی و تورم جزیی در 2روز اول ،ریسک انتقال عفونت نظیر هر تزریق دیگری در عدم رعایت نکات استریل، ممکن است داشته باشد .

بحث و چالش بر سر آن هنوز ادامه دارد و لذا باید تحقیقات بیشتری روی آن انجام شود تا بتوان دقیق تر اظهار نظر نمود.مسلماً نمی توان پی—ار –پی را به همه بیماران پیشنهاد نمود.

برگرفته از pezeshkonline.ir

توسط یاسر حمزه لوی

متخصص در تولید محتوای مفید، کاربردی و موثر هستم. سال‌هاست به دلیل علاقه شخصی، در حوزه تندرستی، پزشکی و سلامت نیز به تولید محتوا بر اساس منابع معتبر خارجی می‌پردازم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *