آیا بعد از سزارین در بارداری اول می توان زایمان طبیعی در بارداری دوم داشت؟

آیا بعد از سزارین در بارداری اول می توان زایمان طبیعی در بارداری دوم داشت؟
آیا بعد از سزارین در بارداری اول می توان زایمان طبیعی در بارداری دوم داشت؟

بیشتر مادران پس از بارداری دوم خود این سوال را در ذهن دارند که آیا بعد از سزارین در بارداری اول می توان زایمان طبیعی در بارداری دوم داشت؟ پاسخ این سوال این است که، امکان آن وجود دارد ولی تا حد زیادی بستگی به این نکته دارد که چرا زایمان اول شما سزارین در نظر گرفته شده است؟ زایمان واژینال یا همان زایمان طبیعی پس از یک سزارین VBAC نام دارد. چنان چه علت سزارین شما تنها مربوط به آن بارداری و یا آن جنین بوده است، شما از موقعیت خوبی برای زایمان طبیعی برخوردار هستید. گاهی اوقات دلیل انجام عمل سزارین در بارداری اول شما ممکن است به خاطر یکی از موارد زیر باشد:

 • وجود وضعیت بریچ در نوزاد (باسن یا پاهای نوزاد به سمت پایین است)
 • شما در زایمان اول مبتلا به پری-اکلامپسیا (مسمومیت حاملگی و یا مشکل فشار خون) بوده اید.
 • جنین شما در حین زایمان دچار دیسترس جنینی بوده است.
آیا بعد از سزارین در بارداری اول می توان زایمان طبیعی در بارداری دوم داشت؟
آیا بعد از سزارین در بارداری اول می توان زایمان طبیعی در بارداری دوم داشت؟

شانس زایمان طبیعی در بارداری دوم و اقدامات لازم

نیمی از زنانی که زایمان اول آن ها سزارین بوده، زایمان طبیعی در بارداری دوم را تجربه کرده اند. اگر متخصص زنان مایل است که به شما کمک کند و شما هم مایل به زایمان طبیعی هستید دلایل زیادی وجود دارد که این کار را انجام دهید.  شانس شما برای یک زایمان واژینال بعد از سزارین خوب است. حدود سه چهارم از زنانی که خواهان زایمان VBAC  بوده اند و قبلا یک زایمان سزارین داشته اند، زایمان واژینال موفقیت آمیزی داشته اند. و اگر شما یک زایمان واژینال موفقیت آمیز داشته باشید شانس موفقیت این نوع زایمان حتی در دفعات بعدی بالاتر می رود. در صورتی که قبلا یک زایمان سزارین داشته اید، در طی زایمان طبیعی باید بیشتر تحت نظر ماما و پزشک متخصص قرار داشته باشید. به این دلیل که امکان شکاف در بخیه های باقی مانده از زایمان سزارین قبلی در طی انقباضات و در نتیجه پارگی رحم وجود دارد. به نظر ترسناک می رسد اما شانس چنین اتفاقی بسیار پایین است در حدود یک نفر از هر دویست نفر است. اگر متخصص زنان پیش بینی هر نوع مشکلی در زایمان واژینال می کند این موضوع ممکن است در پرونده پزشکی مربوط به زایمان قبلی شما نوشته شده باشد. و شما می توانید از بیمارستانی که در آن جا زایمان قبلی را داشتید درخواست یک کپی از پرونده را بدهید. تا جایی که می توانید در مورد این نوع زایمان اطلاعات کسب کنید و در مورد گزینه هایی که وجود دارد با متخصص زنان خود مشورت کنید. این امر به شما کمک می کند تا تصمیم درستی بگیرید که آیا زایمان واژینال داشته باشید یا خیر. اگر تصمیم بر این گرفتید که بهتر است زایمان دوم شما هم از نوع سزارین باشد مطمئن باشید که روشی بدون خطر برای زایمان می باشد به خصوص اگر قبلا درباره آن برنامه ریزی داشته باشید.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

2 دیدگاه

 1. سلام خسته نباشید…
  من ۱۵ماهه سزارین شدم یه دونه هم سقط کردم تقریبا ۹ماه پیش الان بخوام باردار بشم سزارین میشم یا طبیعی؟ چون من سوئد زندگی میکنم میخواستم ببینم اینجا سزارین قبول میکنن یا میگن همون طبیعی؟

  1. سلام

   دوست عزیز نظر و تصمیم نهایی به عهده پزشک است. این تصمیم به شرایط مختلفی مثل نوع و ریسک زایمان قبلی، آمادگی و وضعیت داخلی بدن شما و … دارد. اما ۱۵ ماه، فاصله کمی بین دو زایمان است و احتمالا پزشک عمل سزارین رو مجددا تجویز می کند.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *