سرطان پستان در بارداری (PDQ) انواع آن و راهکارهای درمانی

سرطان پستان در بارداری
سرطان پستان در بارداری

اطلاعات کلی درباره سرطان پستان در بارداری

سرطان پستان در بارداری یک بیماری است که در آن سلول های بدخیم (سرطان) در بافت های پستان تشکیل می شوند. گاهی اوقات سرطان پستان در بارداری یا در زنانی که به تازگی فرزندی به دنیا آورده اند دیده می شود. علایم سرطان سینه شامل یک توده یا تغییر در پستان می باشد. ممکن است تشخیص (پیدا کردن) سرطان پستان در مراحل اولیه در زنان باردار یا زنان شیرده مشکل باشد.

با این مطلب مجله پیام سلامت همراه ما باشید.

معاینات پستان باید بخشی از مراقبت های قبل و بعد از زایمان باشد. آزمایشاتی که پستان ها را مورد بررسی قرار می دهند برای شناسایی و تشخیص سرطان پستان مورد استفاده قرار می گیرند. اگر سرطان مشاهده شود، آزمایشاتی برای مطالعه و بررسی سلول های سرطانی انجام می شود. برخی از عوامل پیش بینی بیماری (احتمال بهبودی) و گزینه های درمان را تحت تاثیر قرار می دهد.

سرطان پستان یک بیماری است که در آن سلول های بدخیم (سرطان) در بافت های پستان تشکیل می شوند.

پستان از لوب و مجرا ساخته شده است. هر پستان دارای ۱۵ تا ۲۰ بخش لوب است. هر لوب دارای بخش های کوچکتر به نام لوبول یا غدد شیری است. لوبول ها به ده ها تن از غدد کوچک که می توانند شیر تولید کنند ختم می شوند. لوب ها، لوبول ها و غدد از طریق لوله های نازک به نام مجرا با هم ارتباط دارند. هر پستان هم چنین دارای عروق خونی و عروق لنفاوی می باشد. عروق لنفاوی مایع تقریبا بی رنگی به نام لنف را حمل می کنند. عروق لنفاوی لنف را بین گره های لنفاوی حمل می کنند. گره های لنفاوی ساختارهای کوچک لوبیا شکل هستند که در سراسر بدن یافت می شوند. آن ها مواد را در لنف فیلتر کرده و به مبارزه با عفونت و بیماری کمک می کنند. خوشه های گره های لنفاوی در نزدیکی پستان در زیر بغل (زیر بازو)، بالای گردن و قفسه سینه یافت می شوند.

گاهی اوقات سرطان پستان در بارداری یا در زنانی که به تازگی فرزندی به دنیا آورده اند دیده می شود. شانس ابتلای به سرطان پستان یک در هر ۳۰۰۰ حاملگی می باشد؛ که اغلب آنها بین سنین ۳۲ تا ۳۸ سالگی رخ می دهند.

علایم سرطان سینه شامل یک توده یا تغییر در پستان می باشد. این علایم و سایر علایم ممکن است ناشی از سرطان پستان یا سایر بیماری ها باشند. در صورت داشتن یکی از موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

 • وجود یک توده و یا ضخیم شدن در داخل یا نزدیکی پستان یا در ناحیه اطراف زیربغل.
 • تغییر اندازه یا شکل پستان.
 • وجود گودی یا چروک در پوست پستان.
 • نوک پستان به سمت داخل سینه متمایل شده است.
 • مشاهده هر نوع مایع، به جز شیر مادر، از نوک پستان، به ویژه اگر خونی باشد.
 • پوست کمرنگ، قرمز یا متورم روی پستان، نوک پستان یا هاله (ناحیه تیره پوست در اطراف نوک پستان).
 • وجود گودی یا بر آمدگی در پستان که مانند پوست پرتقال ظاهر می شوند، پستان پوست پرتقالی peau d’orange نامیده می شوند.

ممکن است تشخیص سرطان پستان در مراحل اولیه در زنان باردار یا زنان شیرده مشکل باشد. پستان ها معمولا در زنانی که باردار هستند، زنان شیرده و یا زنانی که به تازگی نوزادی به دنیا آورده اند، بزرگتر، حساس و برآمده می شوند. این امر به دلیل تغییرات هورمون طبیعی است که در دوران بارداری اتفاق می افتد. این تغییرات می تواند شناسایی توده های کوچک را مشکل کند. پستان ها هم چنین ممکن است متراکم تر شوند. تشخیص سرطان پستان در زنان با سینه های متراکم با استفاده از ماموگرافی مشکل تر است. از آنجا که این تغییرات پستان می تواند تشخیص را تاخیر بیندازد، سرطان پستان اغلب در این زنان در مراحل انتهایی تشخیص داده می شود.

معاینات پستان باید بخشی از مراقبت های قبل و بعد از زایمان باشد.

برای تشخیص سرطان پستان در بارداری ، زنان باردار و شیرده باید پستان خود را بررسی کنند. زنان هم چنین بایستی در طول دوره های مراقبت های قبل و بعد از زایمان به طور منظم تحت نظر و معاینه بالینی قرار بگیرند. اگر متوجه هر نوع تغییراتی در پستان های خود شده اید که انتظار نداشته اید و یا باعث نگرانی شما شده است، با پزشک خود مشورت کنید.

آزمایشاتی تشخیصی سرطان پستان

تست ها و روش های زیر می توانند مورد استفاده قرار گیرند:

معاینه فیزیکی و بررسی تاریخچه

معاینه بدن برای بررسی علایم عمومی سلامت، از جمله چک کردن نشانه هایی از بیماری مانند توده ها و یا هر چیز دیگری که به نظر غیر طبیعی است. تاریخچه عادت های سلامتی بیمار و بیماری ها و درمان های قبلی نیز گرفته خواهد شد.

معاینه بالینی پستان (CBE)

معاینه پستان توسط پزشک یا سایر متخصصان بهداشتی. پزشک به دقت پستان ها و زیر بغل ها را برای تشخیص توده یا هر چیز دیگری که به نظر غیر عادی می رسد، بررسی می کند.

ام.آر.آی (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی)

روشی است که از مغناطیس، امواج رادیویی و یک رایانه برای ایجاد یک سری تصاویر دقیق از هر دو پستان استفاده می کند. این روش همچنین به نام تصویربرداری رزونانس مغناطیسی هسته ای (NMRI) نامیده می شود.

معاینه سونوگرافی

روشی که در آن امواج صوتی با انرژی بالا (اولتراسوند) از بافت یا اندام های داخلی بیرون می آیند و بازتابش را ایجاد می کنند. بازتابش ها یک تصویر از بافت های بدن به نام سونوگرافی ایجاد می کنند. تصویر را می توانید برای بررسی های بعدی چاپ کنید.

ماموگرافی

بررسی پستان با استفاده از اشعه ایکس. ماموگرافی می تواند بدون ایجاد خطر برای نوزاد متولد نشده انجام شود. حتی اگر سرطان وجود داشته باشد، ماموگرام در زنان باردار ممکن است منفی باشد.

مطالعات شیمی خون

روشی که در آن نمونه خون برای اندازه گیری مقادیر خاصی از مواد آزاد شده در خون توسط اندام ها و بافت ها در بدن بررسی می شود. یک مقدار غیر معمول (بالاتر یا پایین تر از حد نرمال) یک ماده می تواند نشانه ای از بیماری باشد.

بیوپسی

جدا کردن سلول ها یا بافت ها، به طوری که بتوانند زیر یک میکروسکوپ توسط پاتولوژیست برای بررسی علایم سرطان بررسی شوند. اگر یک توده در پستان پیدا شود، بیوپسی ممکن است انجام شود.

چهار نوع بیوپسی پستان وجود دارد:

 1. بیوپسی اکسینال: حذف کل توده از بافت.
 2. بیوپسی انسیالیزه: حذف بخشی از یک توده یا یک نمونه از بافت.
 3. بیوپسی هسته: حذف بافت با استفاده از سوزن کلفت.
 4. بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ریز (FNA): حذف بافت یا مایع با استفاده از یک سوزن نازک.

اگر سرطان مشاهده شود، آزمایشاتی برای مطالعه و بررسی سلول های سرطانی انجام می شود.

تصمیم های مربوط به بهترین درمان بر اساس نتایج این آزمایش ها و سن جنین گرفته می شود. این آزمایشات اطلاعاتی درمورد موارد زیر می دهند:

 • سرطان با چه سرعتی ممکن است رشد کند.
 • احتمال گسترش سرطان به سایر قسمت های بدن چه میزان است.
 • درمان های خاصی تا چه میزان خوب عمل می کنند.

آزمایشات سرطان پستان در بارداری ممکن است شامل موارد زیر باشند:

آزمایش گیرنده های استروژن و پروژسترون

آزمایشی برای اندازه گیری میزان گیرنده های استروژن و پروژسترون (هورمون ها) در بافت سرطانی می باشد. اگر گیرنده های استروژن و پروژسترون بیشتر از حد طبیعی باشد، سرطان گیرنده استروژن و پروژسترون مثبت نامیده می شود. این نوع سرطان پستان ممکن است سریع تر رشد کند. نتایج آزمایش نشان می دهد که آیا درمان با متوقف کردن استروژن و پروژسترون پس از تولد نوزاد، ممکن است رشد سرطان را متوقف کند یا خیر.

تست گیرنده فاکتور رشد اپیدرمال ۲ (HER2/neu)

تست آزمایشگاهی برای اندازه گیری تعداد ژن های HER2/neu و میزان پروتئین HER2/neu در یک نمونه از بافت است. اگر ژن های HER2/neu یا سطوح پروتئین HER2/neu بیشتر از حد طبیعی باشد، سرطان HER2/neu مثبت است. این نوع سرطان پستان ممکن است سریع تر رشد کند و بیشتر به سایر قسمت های بدن گسترش پیدا کند. سرطان ممکن است پس از تولد نوزاد با داروهایی که پروتئین HER2/neu را هدف قرار می دهند، مانند تراستوزوماب و پرتوزوماب، درمان شود.

تست های چند ژنی

تست هایی که در آن نمونه های بافت مورد مطالعه قرار می گیرند تا فعالیت بسیاری از ژن ها در یک زمان بررسی شوند. این آزمایش ها می توانند پیش بینی کنند که آیا سرطان به سایر قسمت های بدن گسترش می یابد و یا دوباره عود می کند.

تست انکوتایپ (Oncotype DX)

این تست کمک می کند تا پیش بینی کند که آیا مرحله اول یا مرحله دوم سرطان پستان که گیرنده استروژن مثبت (ER+) است و گره لنفی منفی (node-negative) است به سایر قسمت های بدن گسترش می یابد. اگر خطر ابتلا به سرطان بالا باشد، ممکن است از شیمی درمانی برای کاهش خطر استفاده شود.

تست ماماپرینت MammaPrint

این تست کمک می کند تا پیش بینی کند که آیا مرحله ۱ یا مرحله ۲ سرطان پستان که گره لنفی در آن منفی است به سایر قسمت های بدن گسترش می یابد. اگر خطر گسترش سرطان بالا باشد، ممکن است از شیمی درمانی برای کاهش خطر استفاده شود.

عوامل موثر بر پیش بینی، احتمال بهبودی و گزینه های درمان سرطان پستان در بارداری

پیش بینی بیماری (احتمال بهبودی) و گزینه های درمان بستگی به موارد زیر دارد:

 • مرحله سرطان (اندازه تومور و اینکه آیا تومور تنها در پستان قرار دارد یا به سایر قسمت های بدن نیز گسترش یافته است)
 • نوع سرطان پستان
 • سن جنین
 • وجود نشانه ها و علایم
 • سلامت عمومی بیمار

آزمایشات و روش های مرحله بندی سرطان پستان در بارداری

مراحل زیر برای سرطان پستان مورد استفاده قرار می گیرند:

 1. مرحله صفر (کارسینوم در محل)
 2. مرحله ۱
 3. مرحله ۲
 4. مرحله A3
 5. مرحله B3
 6. مرحله C3
 7. مرحله ۴

پس از تشخیص سرطان پستان، آزمایش هایی برای یافتن این موضوع که آیا سلول های سرطانی درون پستان یا سایر قسمت های بدن گسترش یافته اند، انجام می شود.

فرایند مورد استفاده برای تشخیص اینکه سرطان در داخل پستان یا سایر قسمت های بدن گسترش یافته است، مرحله بندی نامیده می شود. اطلاعات جمع آوری شده از پروسه مرحله بندی، مرحله بیماری را تعیین می کند. دانستن مراحل برای انجام برنامه ریزی درمان مهم است. بعضی از روش ها ممکن است جنین را در معرض اشعه یا رنگ های مضر قرار دهند. این روش ها تنها در صورت ضرورت انجام می شود. بعضی از اقدامات ممکن است انجام شود تا نوزاد را در معرض کمترین تابش قرار دهد، مانند استفاده از lead-lined shield برای پوشش شکم.

آزمایشات و روش های زیر ممکن است برای مرحله بندی سرطان پستان در بارداری مورد استفاده قرار گیرد:

بیوپسی (نمونه برداری) غده لنفاوی نگهبان (SLNB)

برداشتن گره لنفاوی نگهبان در طول عمل جراحی. گره لنفاوی نگهبان اولین گره لنفاوی برای دریافت تخلیه لنفاوی از یک تومور است. این نخستین گره لنفاوی است که احتمال دارد سرطان از آن به بقیه ی قسمت های بدن گسترش یابد. یک ماده رادیواکتیو و یا رنگ آبی در نزدیکی تومور تزریق می شود. ماده یا رنگ از طریق کانال های لنفاوی به گره های لنفاوی جریان می یابد. اولین گره لنفاوی که ماده یا رنگ را دریافت می کند جدا می شود. یک آسیب شناس، برای جستجوی سلول های سرطانی بافت را زیر میکروسکوپ مشاهده می کند. اگر سلول های سرطانی یافت نشد، ممکن است نیاز به برداشتن گره های لنفاوی بیشتری نباشد.

سی تی اسکن (CAT scan)

روشی که در آن مجموعه ای از عکس های دقیق از مناطق داخل بدن، از زوایای مختلف گرفته می شود. تصاویر توسط یک کامپیوتر که به یک دستگاه اشعه ایکس متصل شده است ایجاد می شوند. این روش هم چنین توموگرافی کامپیوتری یا توموگرافی محوری کامپیوتری نامیده می شود.

اسکن استخوان

روشی برای بررسی اینکه آیا سلول هایی با سرعت تقسیم بالا، مانند سلول های سرطانی، در استخوان وجود دارد یا خیر. مقدار بسیار کمی مواد رادیواکتیو به داخل رگ تزریق می شود و از طریق جریان خون حرکت می کند. مواد رادیواکتیو در استخوان های مبتلا به سرطان تجمع می یابند و توسط یک اسکنر شناسایی می شوند.

پت اسکن (اسکن توموگرافی انتشار پوزیترون)

روشی برای پیدا کردن سلول های تومور بدخیم در بدن است. مقدار کمی از گلوکز رادیواکتیو (قند) به داخل رگ تزریق می شود. اسکنر PET در اطراف بدن می چرخد و از جایی که گلوکز در بدن استفاده می شود، تصویر می گیرد. سلول های تومور بدخیم در تصویر روشن تر دیده می شوند، زیرا آنها فعال تر هستند و نسبت به سلول های طبیعی گلوکز بیشتری دریافت می کنند.

MRI (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی)

فرآیندی که از مغناطیس، امواج رادیویی و یک رایانه استفاده می کند تا مجموعه ای از تصاویر دقیق از نواحی داخلی بدن مانند مغز تهیه کند. این روش هم چنین به نام تصویربرداری رزونانس مغناطیسی هسته ای (NMRI) نامیده می شود.

معاینه سونوگرافی

یک روش که در آن امواج صوتی با انرژی بالا (فراصوت) به بافت های داخلی یا اندام های داخلی مانند کبد باز می شوند و بازتابش ایجاد می کنند. انعکاس یک تصویر از بافت های بدن سونوگرافی نام دارد. تصویر را می توان چاپ کرد تا بعدا بررسی شود.

رادیوگرافی قفسه سینه

بررسی اندام ها و استخوان ها در داخل قفسه سینه با استفاده از اشعه ایکس می باشد. اشعه ایکس یک نوع پرتو انرژی است که می تواند در سراسر بدن و بر روی فیلم عبور کند و یک عکس از مناطق داخل بدن تهیه کند.

راه های گسترش سرطان در بدن

سه راه برای گسترش سرطان در بدن وجود دارد. سرطان می تواند از طریق بافت، سیستم لنفاوی، و خون در بدن گسترش یابد:

 • بافت: سرطان از جایی که شروع به رشد در مناطق مجاور می کند گسترش می یابد.
 • سیستم لنفاوی: سرطان از طریق ورود به سیستم لنفاوی گسترش می یابد. سرطان از طریق عروق لنفاوی به قسمت های دیگر بدن منتقل می شود.
 • خون: سرطان از طریق ورود به خون گسترش می یابد. سرطان از طریق رگ های خونی به سایر نقاط بدن منتقل می شود.

سرطان ممکن است از جایی که شروع می شود به سایر قسمت های بدن گسترش یابد. هنگامی که سرطان به قسمت دیگری از بدن گسترش می یابد، متاستاز نامیده می شود. سلول های سرطانی دور از جایی که شروع شده اند (تومور اولیه) تقسیم می شوند و از طریق سیستم لنفاوی یا خون حرکت می کنند.

سیستم لنفاوی: سرطان به سیستم لنفاوی وارد می شود، از طریق عروق لنفاوی عبور می کند و تومور (تومور متاستاتیک) را در قسمت دیگری از بدن ایجاد می کند.

خون: سرطان وارد جریان خون می شود، از طریق رگ های خونی حرکت می کند و یک تومور (تومور متاستاتیک) را در بخش دیگری از بدن ایجاد می کند.

تومور متاستاتیک از همان نوع سرطان تومور اولیه است. به عنوان مثال، اگر سرطان پستان به استخوان گسترش پیدا کند، سلول های سرطانی در استخوان، در واقع سلول های سرطانی پستان هستند. این بیماری سرطان پستان متاستاتیک است، نه سرطان استخوان. بسیاری از مرگ و میرهای ناشی از سرطان زمانی ایجاد می شود که سرطان از تومور اولیه حرکت می کند و به سایر بافت ها و اندام ها گسترش می یابد. این نوع سرطان، متاستاتیک نامیده می شود.

جزئیات هر مرحله از سرطان پستان

این بخش مراحل سرطان پستان را توصیف می کند. مراحل سرطان پستان بر اساس نتایج آزمایشاتی است که بر روی تومور و گره های لنفاوی نمونه برداری شده در طی جراحی و سایر آزمایشات صورت گرفته است.

مرحله صفر (کارسینوم در محل)

۳ نوع سرطان پستان در محل وجود دارد:

کارسینوم داکتال در محل (DCIS )

یک بیماری غیر تهاجمی است که در آن سلول های غیر طبیعی در پوشش مجرای پستان یافت می شوند. سلول های غیرطبیعی به خارج از کانال به سایر بافت های پستان گسترش نیافته اند. در برخی موارد، کارسینوم داکتال در محل ممکن است به سرطان مهاجمی تبدیل شود و به دیگر بافت ها گسترش یابد. در این زمان، هیچ راهی برای دانستن اینکه کدام ضایعات می توانند تهاجمی شوند وجود ندارد.

کارسینوم لوبولار در محل (LCIS)

بیماری است که در آن سلول های غیر طبیعی در لوبول های پستان یافت می شوند. این بیماری به ندرت سرطان تهاجمی می شود. با این حال داشتن کارسینوم لوبولار در محل در یک پستان خطر ابتلا به سرطان پستان را در پستان دیگر افزایش می دهد.

بیماری پاژه نوک پستان

بیماری است که سلول های غیر طبیعی تنها در نوک پستان یافت می شوند.

مرحله ۱

در مرحله ۱، سرطان شکل گرفته است. مرحله ۱ به مرحله A1 و B1 تقسیم می شود.

در مرحله A1 تومور ۲ سانتی متر یا کوچکتر است. سرطان در خارج از پستان گسترش پیدا نکرده است.

در مرحله B1، خوشه های کوچک سلول های سرطان پستان (بزرگتر از ۰٫۲ میلی متر اما نه بزرگتر از ۲ میلی متر) در گره های لنفاوی یافت می شوند و یا تومور در پستان وجود ندارد یا تومور ۲ سانتی متر یا کوچکتر است.

مرحله ۲

مرحله ۲ به مرحله A2 و B2 تقسیم می شود.

در مرحله A2 هیچ توموری در پستان وجود ندارد یا تومور ۲ سانتی متر یا کوچکتر است. سرطان (بزرگتر از ۲ میلی متر) در ۱ تا ۳ گره لنفاوی زیر بغل و یا در گره های لنفاوی نزدیک استخوان سینه (در طی یک بیوپسی گره لنفاوی نگهبان یافت شده) یافت می شود. تومور بزرگتر از ۲ سانتی متر است اما بزرگتر از ۵ سانتی متر نمی باشد (بین ۲ تا ۵ سانتی متر). سرطان به گره های لنفاوی گسترش نیافته است.

در مرحله B2 تومور بزرگتر از ۲ سانتی متر و کوچکتر از ۵ سانتی متر می باشد. خوشه های کوچک سلول های سرطانی پستان (بزرگتر از ۰٫۲ میلی متر و کوچکتر از ۲ میلی متر) در گره های لنفاوی یافت می شوند. تومور بزرگتر از ۲ سانتی متر و کوچکتر از ۵ سانتی متر می باشند. سرطان به ۱ تا ۳ گره لنفاوی زیر بغل و یا به گره های لنفاوی نزدیک استخوان سینه (که در طی یک بیوپسی گره لنفاوی یافت شده است) گسترش یافته است. تومور بزرگتر از ۵ سانتیمتر می باشد و سرطان به گره های لنفاوی گسترش نیافته است.

مرحله A3

در مرحله A3 هیچ توموری در پستان یافت نمی شود و یا ممکن است تومور هر اندازه باشد. سرطان در ۴ تا ۹ گره لنفاوی زیر بغل و یا در گره های لنفاوی نزدیک استخوان سینه (در آزمایشات تصویربرداری یا معاینه فیزیکی یافت می شود) دیده می شود.

تومور بزرگتر از ۵ سانتی متر است. خوشه های کوچک سلول های سرطان پستان (بزرگتر از ۰٫۲ میلی متر و کوچکتر از ۲ میلی متر) در گره های لنفاوی یافت می شوند.

سرطان به ۱ تا ۳ گره لنفاوی زیر بغل و یا به گره های لنفاوی در نزدیکی استخوان سینه (که در طی یک نمونه برداری گره لنفاوی نگهبان یافت می شود) گسترش یافته است.

مرحله B3

در مرحله B3 تومور ممکن است هر اندازه ای باشد و سرطان به دیواره قفسه سینه و یا پوست پستان گسترش می یابد و موجب تورم یا زخم می شود. هم چنین ممکن است سرطان به مناطق زیر گسترش پیدا کند:

حداکثر ۹ گره لنفاوی زیر بغل یا گره های لنفاوی در نزدیکی استخوان سینه. سرطانی که به پوست پستان گسترش یافته نیز ممکن است سرطان التهابی پستان باشد.

مرحله C3

در مرحله C3 هیچ توموری در پستان یافت نمی شود و ممکن است تومور هر اندازه باشد. سرطان ممکن است به پوست پستان گسترش یابد و موجب تورم یا زخم شود و یا به دیواره قفسه سینه گسترش یابد. هم چنین سرطان ممکن است به نواحی زیر گسترش یافته باشد.

 • ۱۰ عدد گره لنفاوی زیر بغل یا بیشتر.
 • گره های لنفاوی بالا یا پایین استخوان ترقوه.
 • گره های لنفاوی زیر بغل و گره های لنفاوی در نزدیکی استخوان سینه.

سرطانی که به پوست پستان گسترش یافته نیز ممکن است سرطان التهابی پستان باشد. برای درمان، مرحله C3 سرطان پستان به مرحله قابل جراحی و غیر قابل جراحی تقسیم می شود.

مرحله ۴

در مرحله ۴، سرطان به اندام های دیگر بدن، اغلب به استخوان ها، ریه ها، کبد یا مغز گسترش یافته است.

سرطان پستان التهابی

در سرطان پستان التهابی، سرطان به پوست سینه گسترش یافته و پستان قرمز و متورم شده و احساس گرم شدن می کند. قرمزی و احساس گرما به این دلیل رخ می دهد که سلول های سرطانی عروق لنفاوی را در پوست مسدود می کنند. پوست پستان هم چنین ممکن است دچار برآمدگی شود که به آن پستان پوست پرتقالی peau d’orange می گویند. ممکن است هیچ توده ای در پستان وجود نداشته باشد که بتواند احساس شود. سرطان پستان التهابی ممکن است در مرحله B3، مرحله C3 یا مرحله ۴ رخ دهد.

نگاه اجمالی به گزینه های درمان سرطان پستان در بارداری

گزینه های درمان برای زنان باردار بستگی به مرحله بیماری و سن جنین دارد؛ و سه نوع درمان استاندارد سرطان پستان در بارداری مورد استفاده قرار می گیرند:

جراحی

بیشتر زنان باردار مبتلا به سرطان پستان جراحی را برای برداشتن پستان انجام می دهند. برخی از گره های لنفی زیر بغل نیز ممکن است نمونه برداری شوند و زیر میکروسکوپ برای مشاهده علایم سرطان بررسی شوند.

انواع جراحی برای برداشتن سرطان پستان در بارداری

ماستکتومی رادیکال اصلاح شده

این جراحی برای برداشتن کل پستان که دارای سرطان است، بسیاری از گره های لنفاوی زیربغل، پوشش روی عضلات قفسه سینه، و گاهی اوقات بخشی از عضلات دیواره قفسه سینه انجام می شود. این نوع جراحی در زنان باردار رایج است.

جراحی حفظ پستان

در این جراحی سرطان و برخی از بافت های طبیعی در اطراف آن برداشته می شوند؛ اما خود پستان برداشته نمی شود. اگر سرطان در نزدیکی بخشی از پوشش قسمت دیوار قفسه سینه باشد، این ناحیه نیز ممکن است برداشته شود. این نوع جراحی هم چنین ممکن است لامپکتومی، ماستکتومی جزیی، ماستکتومی سگمنتال، کوادرانتکتومی یا جراحی حفظ پستان نامیده شود.

حتی اگر پزشک تمام سرطان را که در زمان عمل جراحی دیده می شود حذف کند، ممکن است بعد از جراحی، پرتودرمانی یا شیمی درمانی انجام شود تا سعی شود هرگونه سلول سرطانی باقی مانده را از بین ببرد. برای زنان باردار مبتلا به سرطان پستان اولیه، پرتودرمانی و هورمون درمانی پس از تولد نوزاد انجام می شود. درمان پس از عمل جراحی به منظور کاهش خطر ابتلا به سرطان ادجووانت درمانی نام دارد.

رادیوتراپی

رادیوتراپی نوعی درمان سرطان است که از پرتوهای اشعه ماوراء بنفش یا انواع دیگر تابش برای از بین بردن سلول های سرطانی و جلوگیری از رشد آنها استفاده می کند.

دو نوع پرتودرمانی وجود دارد: پرتودرمانی خارجی که از یک دستگاه خارج از بدن برای ارسال تابش به سمت سرطان استفاده می کند. پرتودرمانی داخلی که سوزن، دانه، سیم یا میله های کوچک حاوی ماده رادیواکتیو مستقیما داخل توده سرطانی یا نزدیک به آن قرار داده می شوند. روش پرتو درمانی به نوع و مرحله سرطان تحت درمان بستگی دارد.

پرتودرمانی خارجی برای زنان باردار که در مراحل اولیه سرطان پستان قرار دارند (مرحله ۱ یا ۲) استفاده نمی شود زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند. برای زنان مبتلا به سرطان پستان در مراحل انتهایی (مرحله ۳ یا ۴) پرتودرمانی در سه ماهه اول بارداری انجام نمی شود و در صورت امکان تا زمان تولد نوزاد به تاخیر انداخته می شود.

شیمی درمانی

شیمی درمانی یک درمان سرطانی است که از داروها برای متوقف کردن رشد سلول های سرطانی، یا با کشتن سلول ها یا با جلوگیری از تقسیم شدن سلول ها،استفاده می کند.

هنگامی که شیمی درمانی از طریق دهان یا تزریق داخل رگ یا عضله انجام می شود، داروها وارد جریان خون می شوند و می توانند در سراسر بدن به سلول های سرطانی برسند (شیمی درمانی سیستمیک). هنگامی که شیمی درمانی به طور مستقیم بر روی مایع مغزی نخاعی، یک عضو یا حفره بدن مانند شکم انجام می گیرد، داروها عمدتا بر سلول های سرطانی در این مناطق تاثیر می گذارند (شیمی درمانی منطقه ای). روش شیمی درمانی بستگی به نوع و مرحله سرطان دارد که در معرض درمان قرار می گیرد.

معمولا در سه ماهه اول بارداری شیمی درمانی انجام نمی شود. شیمی درمانی که بعد از این زمان انجام می شود، معمولا به جنین آسیب نمی رساند، اما ممکن است باعث زایمان زودرس و وزن کم نوزاد هنگام تولد شود.

سقط جنین و افزایش شانس زنده ماندن مادر

به نظر می رسد پایان دادن به بارداری موجب بهبود شانس مادر برای زنده ماندن نباشد، به همین دلیل، این روش معمولا به عنوان یک گزینه درمانی در نظر گرفته نمی شود. درمان سرطان پستان ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند.

گزینه های درمان با توجه به مرحله سرطان

سرطان پستان در مراحل اولیه (مرحله ۱ و مرحله۲): درمان سرطان پستان در مراحل اولیه (مرحله ۱ و مرحله ۲) شامل موارد زیر می باشد:

ماستکتومی رادیکال اصلاح شده اگر سرطان پستان در اوایل بارداری تشخیص داده شود.

اگر سرطان پستان در اواخر دوران بارداری تشخیص داده شود، جراحی حفظ پستان و سپس پرتودرمانی انجام می گیرد. در زنان باردار، پرتودرمانی تا زمانی که نوزاد متولد می شود، به تاخیر می افتد.

ماستکتومی رادیکال اصلاح شده یا جراحی حفظ پستان در طی بارداری و بعد از ۳ ماه اول بارداری شیمی درمانی.

مراحل پایانی سرطان پستان (مرحله ۳ و مرحله ۴)

درمان سرطان پستان (مرحله ۳ و مرحله ۴) ممکن است شامل موارد زیر باشد:

رادیوتراپی. شیمی درمانی. درمان رادیوتراپی و شیمی درمانی نباید در طول ۳ ماه اول حاملگی انجام شود.

سایر اطلاعات درباره سرطان پستان در بارداری

 • اگر جراحی یا شیمی درمانی برنامه ریزی شده باشد؛ تولید شیر مادر و تغذیه با شیر مادر باید متوقف شود.
 • اگر انجام جراحی برنامه ریزی شود، تغذیه با شیر مادر باید برای کاهش جریان خون در پستان و کوچک کردن آنها متوقف شود. هم چنین در صورتی که شیمی درمانی برنامه ریزی شده باید تغذیه با شیر مادر متوقف شود. بسیاری از داروهای ضد سرطانی، به ویژه سیکلوفسفامید و متوترکسات، ممکن است در سطح بالایی در شیر مادر ایجاد شوند و ممکن است به کودک شیرخوار آسیب برسانند. زنان در حال انجام شیمی درمانی نباید شیردهی کنند. متوقف کردن شیردهی بیماری مادر را بهبود نمی بخشد.
 • به نظر نمی رسد سرطان پستان در بارداری به جنین آسیب برساند.
 • به نظر نمی رسد که سلول های سرطانی از مادر به جنین منتقل شود.
 • به نظر نمی رسد که بارداری بر شانس زنده ماندن زنان مبتلا به سرطان پستان در بارداری، در گذشته تاثیر بگذارد.
 • بارداری بر شانس زنده ماندن زنانی که قبلا مبتلا به سرطان پستان بوده اند تاثیری ندارد. با این حال، بعضی از پزشکان توصیه می کنند که یک زن پس از درمان سرطان پستان و قبل از تلاش برای داشتن یک نوزاد ۲ سال منتظر بماند تا هرگونه بازگشت زودهنگام سرطان شناسایی شود. این موضوع ممکن است بر تصمیم زن برای باردار شدن تاثیر بگذارد. اگر مادر مبتلا به سرطان پستان بوده است، به نظر نمی رسد این امر آسیبی به جنین برساند.

توسط یاسر حمزه لوی

متخصص در تولید محتوای مفید، کاربردی و موثر هستم. سال‌هاست به دلیل علاقه شخصی، در حوزه تندرستی، پزشکی و سلامت نیز به تولید محتوا بر اساس منابع معتبر خارجی می‌پردازم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *