سندرم روده تحریک پذیر

سندرم روده تحریک پذیر از علائم تا نشانه ها
سندرم روده تحریک پذیر

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یک اختلال شایع گوارشی است. این سندروم زمانی رخ می دهد که عضلات روده سریع تر یا کندتر از حالت طبیعی حرکت کنند. عوامل مختلف مانند التهاب در روده، عدم جذب مواد خاص، مغذی و کلیدی، حساسیت های غذایی و عدم تحمل، آلرژی غذایی، عدم وجود باکتری های سالم روده، رشد بیش از حد باکتری های خاص و استرس می توانند این سندورم را ایجاد کنند.

درد در شکم به دلیل نفخ بعد از غذا خوردن و یا به صورت تصادفی در طول روز، حملات ناگهانی اسهال، دل درد، نفخ و انقباض نامنظم می تواند نشان دهنده میزبانی از علائم سندرم روده تحریک پذیر باشند.

انواع سندرم روده تحریک پذیر

سندرم روده تحریک پذیر کولون اسپاستیک: در این نوع ممکن است بیمار یبوست، اسهال، یا هر دو را همراه با درد بعد از خوردن داشته باشد.

اسهال بدون درد: شامل شروع ناگهانی اسهال در خلال و یا بعد از غذا خوردن و یا پس از بیدار شدن از خواب است. بین ۱۰ تا ۲۰ درصد از جمعیت، سندرم روده تحریک پذیر را در زندگی خود تجربه می کنند. این بیماری معمولا در نوجوانی آغاز می شود و زنان را ۳ برابر بیش از مردان تحت تاثیر قرار می دهد.

سندرم روده تحریک پذیر از علائم تا نشانه ها
سندرم روده تحریک پذیر

علائم و نشانه های سندرم روده تحریک پذیر

 • گرفتگی و درد در پایین شکم
 • نفخ و گاز شکم
 • تغییر در اجابت مزاج
 • اسهال یا یبوست، و یا هر دو به تناوب
 • نیاز فوری به دفع پس از غذا خوردن یا بیدار شدن از خواب
 • تسکین درد پس از اجابت مزاج
 • احساس تخلیه ناکامل بعد از اجابت مزاج
 • وجود مخاط در مدفوع

ظاهرا علت زمینه ای در این بیماری ناشناخته باقی مانده است. اما این سندرم هیچ رابطه ای با بیماری واقعی ندارد، و منجر به بیماری های دیگر نیز نمی شود. استرس، حساسیت های غذایی، آلرژی و شیوه زندگی قطعا نقش بزرگی در بدتر شدن علائم بازی می کنند و در واقع می تواند باعث سندرم روده تحریک پذیر شوند. از این رو درمان های طبیعی در کاهش علائم بیماری روده تحریک پذیر بسیار موثر خواهد بود.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

2 دیدگاه

 1. با سلام، بنده سابقه هلیکوباکتری داشتم و طی دو سال دو بار داروهای چهار گانه (تتراکسیلین، بیسمون، اومپرازول و شربت منیزیم آلومینو) مصرف کردم، بعد اتمام دارو ها مجدد قسمت پایین قفسه سینه سمت راست (فک میکنم ناحیه عثنی العشر) باشه حالت درد دارم مخصوصا موقع خواب شدیدتر میشه و بیدارم میکنه ؛ پس از چند دوره قرص گیاهی و ضد التهاب(فاموتیدین، مبورین) و آرامبخش (داکسیپین) همچنان بعد تمام شدن قرص ها بازهم درد شکم دارم (نظر دکترا این بود که IBS داری ولی آندوسکپی ندادم تا حالا)، اسهالم سبز کم رنگ هست و بعد از غذا بد جوری اذیت میکنه، میخواستم بدونم چیکار کنیم کمکم کنید لطفا!..

  1. سلام

   شما حتما باید تحت نظر پزشک متخصص باشید و آزمایش های تشخیصی تجویز شده را انجام دهید. توصیه می کنیم درمان خود را به تاخیر نیاندازید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *