شب ادراری کودکان

شب ادراری کودکان و روش های مدارا با آن
شب ادراری کودکان و روش های مدارا با آن

شب ادراری مسئله ای است که میلیون ها خانواده هر شب با آن مواجه هستند. این مشکل در بین کودکان شایع است اما در برخی از نوجوانان نیز مشاهده شده. پزشکان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث شب ادراری می شود و یا چرا متوقف می شود.

با این همه، شب ادراری برای خانواده ها بسیار استرس زا است. این عارضه می تواند به بچه ها احساس خجالت و گناه دهد و در مورد گذراندن شب در منزل شخص دیگر آن ها  را مضطرب کند. والدین اغلب احساس درماندگی در متوقف کردن آن می کنند اما باید بدانند حمایت عاطفی و دادن اطمینان خاطر به کودک می تواند باعث شود او احساس بهتری داشته باشد.

شب ادراری (نام پزشکی برای خیس کردن رختخواب)، ادرار کردن غیر ارادی است که در شب پس از سن بی اختیاری ادرار اتفاق می افتد. در این حالت کودک در طول خواب قادر به کنترل مثانه خود نیست. این مشکل در بچه های زیر ۶ سال شایع است به طوری که حدود ۱۳٪ از ۶ ساله ها شب ادراری دارند و حدود ۵ درصد از ۱۰ ساله ها نیز از این مشکل رنج می برند.

خیس کردن رختخواب اغلب در خانواده هایی مشاهده می شود که سابقه خانوادگی در آن ها وجود داشته و حداقل یکی از والدین در کودکی به آن مبتلا بوده اند.

مقابله با شب ادراری

خیس کردن رختخواب معمولا به خودی خود از بین می رود. اما تا زمانی که وجود دارد می تواند یک عامل شرم آور و ناراحت کننده برای فرزند شما باشد. بنابراین مهم است پشتیبانی و تقویت مثبت از فرزند خود در طول این فرایند داشته باشید.

برای این کار باید فرزند خود را مطمئن کنید که شب ادراری بخش طبیعی از رشد آنها است و تا ابد ماندگار نیست. در این حالت ممکن است کودک از سایر اعضای خانواده در مورد شب ادراری آن ها در کودکی پرس و جو کند این باعث می شود اطمینان خاطر او بیشتر شود.

سعی کنید کودک بیشتر در طول ساعات روز مایعات بنوشد و از خوردن مایعات علی الخصوص مایعات کافئین دار در آخر شب اجتناب کند. برای تخلیه مثانه کودک می توانید آخر شب او را به حمام ببرید. برخی از والدین از سیستم های انگیزشی استفاده می کنند مثلا روزهایی که کودک شب ادراری نداشته است پاداش کوچکی مثل یک کتاب برای او می خرند.

هنگامی که فرزند شما با ملحفه های خیس از خواب بیدار می شود هرگز سعی نکنید برای او مجازات در نظر بگیرید و برای اینکه مشارکت کودک در تمیز کردن رختخواب خیس خود تنبیه تلقی نشود می توانید به او بگویید که مرتب کردن رختخواب بخشی از این فرایند است. کمک کردن کودک به شما در تمیز کردن رختخوابش ممکن است از عذاب وجدان او کم کند.

شب ادراری کودکان
شب ادراری کودکان

چه هنگام باید برای شب ادراری به پزشک مراجعه کرد؟

خیس کردن رختخواب که به طور ناگهانی آغاز می شود و یا با سایر علائم همراه است می تواند نشانه ای از بیماری دیگری باشد در این حالت باید با پزشک مشورت کنید. دکتر ممکن است نشانه هایی از عفونت های دستگاه ادراری (UTI)، یبوست، مشکلات مثانه، دیابت یا استرس شدید را بررسی کند.

در این زمینه در مورد مسائل زیر با پزشک صحبت کنید:

  • شروع شب ادراری به طور ناگهانی پس از یک دوره ۶ ماهه از آخرین شب ادراری
  • خیس کردن شلوار در طول روز
  • شکایت از احساس سوزش یا درد هنگام ادرار
  • نوشیدن و خوردن کودک بیش از حد معمول
  • تورم مچ پا تا زانو
  • شب ادراری بعد از ۷ سالگی یا بیشتر

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *