عفونت روده ؛ علل و روش های درمان

عفونت روده ؛ علل و روش های درمان
عفونت روده ؛ علل و روش های درمان

ویروس ها، باکتری ها و دیگر بیماری های مربوط به عدم رعایت بهداشت، زمینه خوبی برای تشخیص عفونت روده هستند. تغییر در اجابت مزاج یکی از ساده ترین راه ها برای تشخیص این نوع عفونت است. تشخیص علائم عفونت روده اهمیت زیادی نه تنها در تعیین علت، بلکه در تجویز درمان مناسب دارد.

در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد علائم، علل، روش های درمان و روش های پیشگیری از عفونت روده صحبت خواهیم کرد.

علائم عفونت روده

نشانه های عفونت های ویروسی و باکتریایی اغلب مشابه یکدیگرند. بنابراین بررسی علائم توسط متخصص گوارش برای تعیین نوع عفونت در بدن اهمیت زیادی دارد. مهمترین نشانه هایی که بعد از عفونت روده به سراغتان می آید عبارتند از:

درد روده

بسیار نادر است که عفونت در روده موجب درد معده نشود. این درد معمولا در ناحیه پایین شکم یا به طور مستقیم در روده احساس می شود. سطوح درد از خفیف تا بسیار شدید متفاوت است و می تواند موجب ناراحتی های ناشی از اسپاسم شود. این درد معمولا وقتی که مدفوع از بدن خارج می شود کاهش می یابد.

یبوست یا اسهال

یا اسهال یا یبوست. یکی از این دو عارضه با وجود عفونت رایج است. بعضی از افراد ممکن است قادر به نگه داشتن اجابت مزاج نباشند. در حالی که برخی احساس می کنند که نمی توانند خود را از تمام ضایعات در روده خالی کنند. در صورت وجود اسهال، بیماران در مدت زمان کوتاهی نیاز به این دارند که بارها و بارها به سرویس بهداشتی مراجعه کنند.

تغییر مدفوع

ظاهر کلی مدفوع شما ممکن است با ابتلا به عفونت تغییر کند. ممکن است متوجه شوید که مدفوع خارج شده خیلی کم است یا مقدار آب آن نسبت به زمان های عادی کاهش یافته است. گاهی اوقات ممکن است  مخاط در مدفوع شما ظاهر شود.

نفخ

عفونت های روده ای، به ویژه زمانی که بیمار به دلیل ایجاد این بیماری دچار یبوست می شود، باعث ایجاد گاز در بدن می شوند. این تولید می تواند باعث نفخ دردناک و ناراحت کننده شود. با وجود نفخ در شکم قاعدتا باید احساس تورم و فشار در معده داشته باشید.

خونریزی از رکتوم

خونریزی از راست روده در موارد خاصی از عفونت رخ می دهد. التهاب در روده می تواند باعث ایجاد خونریزی دیواره اندام های شکمی شما شود. احساس ضعف، ناراحتی و بیماری برای فردی که مبتلا به خونریزی مکرر رکتوم است، رایج است. این خونریزی باعث می شود که خون را در مدفوع خود مشاهده کنید. به این موضوع باید توجه ویژه ای داشته باشید. زیرا خونریزی از رکتوم، زمانی که حجم خون خارج شده زیاد باشد و این وضعیت مداوم ادامه پیدا کند ممکن است بسیار جدی باشد.

تهوع و استفراغ

این علائم معمولا مانند درد شکم یا نفخ رایج نیستند اما ممکن است رخ دهند. اگر نتوانید روده خود را آزاد کنید و یا مجبور شوید که این کار را به کمک استفراغ انجام دهید ممکن است آب زیادی را از دست بدهید. استفراغ همچنین باعث می شود که در دفع مدفوع نیز ناتوان شوید. اگر روده در این بیماری زیاد حساس شود، دیگر قادر نخواهید بود که چیز جدیدی را وارد آن کنید. به همین دلیل است که مسیر گوارشی بدنتان برای خلاص شدن از شر اضطراری مواد زائد تغییر خواهد داد و شما دچار استفراغ می شوید.

علائم دیگر

علائم دیگر همراه با این عفونت عبارتند از:

 • تب و لرز
 • کاهش اشتها
 • گرفتگی شکم
 • سردرد
 • تشنگی شدید

حتی در صورت ادامه این حالت و عدم اتخاذ روش مناسب درمانی ممکن است به کاهش وزن نیز مبتلا شوبد. اغلب افراد ممکن است فقط یک تا سه نمونه از این علائم را تجربه کنند. اما گاهی نیز بیش از ۳ علامت در بدن فرد وجود دارد. در صورت وجود علامت باید به شدت به فکر کنترل آن ها باشید.

علل عفونت روده

به جز عفونت های باکتریایی و ویروسی، بسیاری از بیماری های روده ای نیز خود را با علائم عفونت نشان می دهند. سندرم روده تحریک پذیر، کولیت اولسراتیو و دیورتیکولیت اغلب علل مشکلات روده ای هستند. برخی بیماری های بسیار جدی مانند بیماری کرون، بیماری سلیاک و سرطان روده بزرگ، که بر روده تاثیر می گذارد نیز دارای چنین علائمی هستند. اگر چه برخی از این مشکلات را می توان با تغذیه و ورزش مناسب درمان کرد، اما بسیاری از آنها نیاز به درمان پزشکی حرفه ای دارند.

درمان عفونت روده

اگر علت عفونت ویروسی باشد پزشک داروهای ضد ویروس را تجویز می کند. اما اگر علت این عفونت باکتریایی باشد بیمار باید آنتی بیوتیک استفاده کند. برای تشخیص بین این دو علت نیز باید آزمایش مدفوع انجام شود. به غیر از مصرف دارو می توانید به کمک روش های خانگی زیر نیز بیماری را درمان کنید:

تغییر در شیوه زندگی

تغییر در شیوه زندگی، مانند تغذیه مناسب، بهترین راه برای جلوگیری از ناراحتی معده یا مشکلات گوارشی است. برای این تغییرات کافی است که اقدامات زیر را انجام دهید:

 • برای این که سیستم گوارش بدنتان بتواند به طور هماهنگ کار کند نیاز به مصرف مقدار زیادی فیبر دارید. این مقدار فیبر را می توانید در غذاهایی مانند غلات سبوس دار، حبوبات، سبزیجات و میوه های تازه بیابید.
 • مکمل های فیبر نیز می توانند به افرادی که نیاز به افزایش مصرف فیبر بیشتری دارند کمک کنند. این مکمل ها به دو شکل قرص و پودر در دسترس هستند.
 • در روز مایعات زیادی بخورید تا بدنتان هیدراته شود و مدفوعتان نرم و دفع آن راحت شود.
 • از غذاهای فرآوری شده، که پر از سموم هستند و بر روی دستگاه گوارش شما تأثیر می گذارند، اجتناب کنید.
 • ورزش پایدار و مکرر نیز کمک می کند تا سیستم گوارشی در شرایط مناسبی بماند.
 • داشتن فعالیت و کاهش سطح استرس به نفع سلامت کلی بدنتان است.

استراحت

برای این که به بدنتان اجازه دهید که به طور طبیعی بهبود پیدا کند، باید استراحت کافی داشته باشید. برای مبارزه با عفونت به انرژی بسیار زیادی نیاز دارید. اگر با وجود بیماری چند ساعت ورزش جسمی سخت داشته باشید یا زیاد فعالیت کنید، دیگری انرژی برای مبارزه با عفونت باقی نمی ماند. سرعت بهبودی شما بستگی به میزان استراحتتان دارد.

آنتی بیوتیک ها

عفونت هایی که توسط باکتری ایجاد می شوند، ممکن است برای پاکسازی مناسب، نیاز به آنتی بیوتیک داشته باشند. گاهی اوقات برخی از عفونت های باکتریایی به خودی خود بهبود پیدا می کنند. این در حالی است که در برخی موارد ممکن است بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها این بیماری به خوبی درمان نشود.

ملین

اگر عفونت باعث یبوست شده باشد، ایجاد یک دور اسهال ممکن است بهترین درمان باشد. ملین ها مدفوع را نرم می کنند و باعث تحریک بدن می شوند تا اجابت مزاج ایجاد شود. ملین ها فقط به مدت کوتاهی مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا می توانند باعث ایجاد حرکات شدید در روده شده و منجر به کم آبی شوند.

بهبود سایر بیماری ها

اگر عفونت های روده ای بارها و بارها اتفاق می افتند، می تواند نشانه ای از بیماری زمینه ای مزمن باشد. نشانه های مداوم عفونت می تواند به این معنی باشد که شما از بیماری هایی مانند دیورتیکولیت، کولیت اولسراتیو و سندرم روده تحریک پذیر رنج می برید. چنین شرایطی ممکن است بیماری های جدی مانند بیماری کرون و سرطان روده بزرگ را نیز نشان دهد. در این شرایط از پزشک بخواهید که آزمایش خون یا کولونوسکوپی برای کشف علل زمینه ای انجام دهد. در زمان عفونت های مکرر فقط در شرایطی که بیماری زمینه ای کشف و درمان شود، درمان مناسب تحقق پیدا می کند.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *