مشکلات جنسی ناشی از بزرگ شدن پروستات

مشکلات جنسی ناشی از بزرگ شدن پروستات
مشکلات جنسی ناشی از بزرگ شدن پروستات

پروستات یک عضو از سیستم تولید مثل پستانداران نر است. غده پروستات در پایه مثانه و اطراف مجرای ادراری قرار دارد. که مجاری ادرار در واقع کانال ادراری است که مثانه را به آلت تناسلی متصل می کند. افزایش اندازه پروستات را هیپرپلازی پروستات خوش خیم یا BPH  می گویند که یک بیماری شایع در مردان مسن است و به طور معمول منجر به تنگی مجرای ادرار می شود. اغلب بزرگی پروستات باعث سختی در ادرار کردن و گاهی دردناک شدن این فرآیند می شود. اما علاوه بر این، بزرگ شدن پروستات و درمان های مرتبط با آن گاهی منجر به عوارض جانبی و ایجاد مشکلات جنسی می شود.

در این مطلب پیام سلامت به بررسی مشکلات جنسی ناشی از بزرگ شدن پروستات می پردازیم.

میل جنسی

برخی از مردان مبتلا به بزرگی پروستات کاهش میل جنسی را تجربه می کنند. با توجه به گزارش منتشر شده در شماره مارس ۲۰۰۹ مجله “اورولوژی”، کارشناسان دقیقا مطمئن نیستند که آیا علت کاهش میل جنسی، یک نشانه فیزیکی و روانی است یا خیر. علاوه بر این، داروهایی که برای درمان بزرگی پروستات استفاده می شوند شامل مهارکننده های ۵-آلفا ردوکتاز هستند که در کاهش حجم پروستات و بهبود جریان ادرار موثر هستند. اما متاسفانه مصرف این داروها نشان دهنده کاهش میل جنسی در مصرف دائم هستند.

انزال

بیماران مبتلا به بزرگی پروستات گاهی اوقات انزال غیرطبیعی را تجربه می کنند. این مشکلات انزال معمولا به صورت انقباضات برگشتی است. انزال برگشتی یا معکوس به یان معنی است که مایع منی به داخل مثانه ریخته می شود و از طریق آلت تناسلی خارج نمی شود. طبق گفته UrologyHealth.org، این مشکل همچنین به عنوان یک عارضه جانبی برای داروهای پزرگی پروستات، از جمله داروهای مهارکننده های ۵-آلفا ردوکتاز گزارش شده است.

ناتوانی جنسی

ناتوانی جنسی یکی دیگر از علائم شایع در مردان مبتلا به بزرگی پروستات می باشد. ناتوانی جنسی که به عنوان فقدان یا ناتوانی در دستیابی یا حفظ نعوظ برای فعالیت جنسی توصیف شده است؛ در حداقل نیمی از افرادی که مبتلا به بزرگی پروستات هستند، تشخیص داده شده است، بر اساس یک مطالعه منتشر شده در شماره ۲۲ مارس ۲۰۰۷ “مجله بین المللی پژوهش های ناتوانی جنسی ” همانند سایر علائم مانند کاهش میل جنسی و انزال غیرطبیعی، این علامت نیز با صمرف داروهایی که برای درمان بزرگی پروستات مورد استفاده قرار می گیرد، تحریک و یا تشدید می شود.

البته بسته به وضعیت فردی، داروهای خاصی وجود دارد که می توانند در کنار داروهای بزرگی پروستات، برای درمان مشکلات جنسی مرتبط با ناتوانی جنسی مورد استفاده قرار گیرند.

توسط یاسر حمزه لوی

متخصص در تولید محتوای مفید، کاربردی و موثر هستم. سال‌هاست به دلیل علاقه شخصی، در حوزه تندرستی، پزشکی و سلامت نیز به تولید محتوا بر اساس منابع معتبر خارجی می‌پردازم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *