کودکان خود را قبل از سفر واکسیناسیون کنید

واکسیناسیون کودک قبل از سفر
واکسیناسیون کودک قبل از سفر

فصل تابستان نزدیک است و حتما شما هم قصد سفر دارید. این فصل علاوه بر این که می تواند تعطیلات خوب و خاطره سازی را برایتان به همراه بیاورد ممکن است به یک کابوس نیز مبدل شود علی الخصوص زمانی که یکی از همراهانتان کودک خردسالتان باشد. حتما سوال می کنید چرا؟ پاسخ این است که خطرات بهداشتی زیادی در سفرها علی الخصوص سفرهای برون مرزی و طولانی کودکان را تهدید می کند سوال این است که چه باید کرد؟ آیا واکسیناسون خاصی برای کودکان قبل از سفر توصیه می شود؟ با ما همراه شوید تا در این مورد بیشتر صحبت کنیم.

واکسیناسیون کودک قبل از سفر

دکتر النا پیارل می گوید:

اگر شما در حال برنامه ریزی برای سفر به خارج از کشور هستید ممکن است نیاز به واکسیناسیون خاصی برای کودکتان داشته باشید. کشورهای مختلف خطرات بهداشتی مختلفی دارند و ممکن است واکسن خاص نیاز داشته باشید. به عنوان مثال، خانواده هایی به واکسن تب زرد نیاز دارند که به مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری در آفریقا یا جنوب امریکا سفر می کنند.

بسیاری از واکسن باید حداقل ۱ ماه قبل از سفر زده شود، بنابراین سعی کنید پزشک خود را ۴ الی ۶ هفته قبل از سفر از برنامه خود مطلع کنید. این زمان به واکسن اجازه می دهد تا تاثیر خود را بر بدن گذاشته و در صورت لزوم دوران نقاحت پس از واکسیناسیون نیز طی شود.

واکسیناسیون کودک قبل از سفر
واکسیناسیون کودک قبل از سفر

بسته به برنامه سفر شما، پزشک ممکن است که علاوه بر ایمن سازی روتین، توصیه هایی مبنی بر واکسیناسیون های زیر را نیز برای کودک شما داشته باشد.

  • بیماری حصبه
  • تب زرد
  • آنسفالیت B
  • مننژیت
  • بیماری هاری

اگر چه همه بچه ها واکسن های سرخک، اوریون و سرخجه (MMR) را در ۱۲ الی ۱۵ ماهگی دریافت می کنند اما در صورتی که قبل از ۶ ماهگی نوزاد خود، قصد سفر دارید معمولا توصیه می شود این واکسن ها قبل از سفر تزریق شود.

واکسیناسیون کودک قبل از سفر
واکسیناسیون کودک قبل از سفر

بچه ها در هر سنی می تواند به سادگی مالاریا بگیرند. اگر به کشوری سفر می کنید که خطر ابتلا به مالاریا در آنجا زیاد است بهتر است پزشک متخصص کودک را قبل از سفر مطلع کنید. ممکن است پزشک داروهای ضد مالاریا تجویز کند. و آخرین توصیه این است که حتما سوابق پزشکی و بهداشتی کودک مثل کارت های واکسن او را همراه خود در سفر داشته باشید.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *