احساس سگ ها درباره انسان و ۱۰ چیز جالب که آنها حس می کنند

احساس سگ ها درباره انسان
احساس سگ ها درباره انسان

احساس سگ ها درباره انسان چیست؟ آنها چه چیزهایی را از رفتار شما احساس می کنند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که سگ ها موارد بسیاری، از احوالات شما را حس می کنند. اگر از دوست داران حیوانات خانگی هستید؛ این مطلب جالب پیام سلامت را از دست ندهید.

سگ ها به شدت بصری هستند. و بیشتر رابطه خود را با محیط از طریق چشم برقرار می کنند. اما نمی دانیم چقدر به این موضوع باور دارید که حس ششم در سگ ها بسیار قوی است. آن ها از طریق حس ششم خود می توانند حتی نیازهای عاطفی انسان را نیز درک کنند. و به همین دلیل است که سگ ها غالبا به دوستان خوبی برای صاحبانشان تبدیل می شوند.

یک سگ معمولا بهتر از یک انسان می تواند نیازهای عاطفی شما را درک کند. چرا که بدون نیاز به پرسش و گفتن یک کلمه، و تنها از طریق حس ششم می تواند استرس، غم، شادی، هیجان و هرگونه حالت عاطفی را در شما حس کند. و همچنین می تواند به خوبی به نیازهای عاطفی انسان پاسخ دهد. به همین دلیل است که گاهی برای ارفاد دارای مشکلات روحی و عاطفی، نگهداری از یک سگ توصیه می شود.

علاوه بر این به نظر می رسد سگ ها قادر به شناسایی مشکلات جسمی و شرایط بحرانی در صاحبانشان هستند. حتما بارها گزارشاتی در روزنامه ها و تلویزیون درباره نجات فردی توسط سگش را خوانده اید. حتی بعضی زا سگ دقیقا برای این هدف و برای کمک درمانی به صاحبانشان تربیت شده و آموزش می بینند.

احساس سگ ها درباره انسان
احساس سگ ها درباره انسان

غم و غصه

وقتی شما غمگین هستید. سگ شما فورا آن را احساس می کند. طبق مطالعه ای که در سال ۲۰۱۶ در مجله انجمن سلطنتی زیست شناسی منتشر شد؛ سگ ها با تجزیه و تحلیل اطلاعاتی که از طریق بینایی و شنوایی به دست می آورند و تغییرات آن با حالت معمول، متوجه وضعیت حسی شما می شوند.

جالب است بدانید سگ ها می توانند این وضعیت را حتی اگر شما بخواهید آن را از اعضای خانواده یا او مخفی کنید؛ احساس کنند.

سگ ها احساس غم و اندوه شما را درک می کنند
سگ ها احساس غم و اندوه شما را درک می کنند

حتی ممکن است غمگین بودن شما روی سگ تان نیز موثر باشد. به طوری که از غم شما غمگین می شود. حتی ممکن است با اسباب بازی های خود بازی نکند. و از غذا خورد اجتناب کند.

یکی از عکس العمل های دیگر سگ در این شرایط غم انگیز، سکوت و خیره شدن از گوشه اتاق به صاحبش است. حتی ممکن است پیش پای شما دراز کشیده و به سر خود را به آرامی در دامان شما بگذارد. و اگر شما گریه کنید از دور اشک های شما را با زبانش می لیسد.

یک مطالعه که در سال ۲۰۱۲ در مجله حیوانات منتشر شده بیان می کند که پاسخ دیگر سگ به گریه و آه و ناله صاحبش، رفتار مطیع است.

سرطان و بیماری های دیگر

سگ ها می توانند انواع بیماری ها را در صاحبشان حس کنند. آن ها با بیش از ۲۲۰ میلیون گیرنده بویایی توانایی عجیب در حس کردن چنین موارد بسیار ژرفی دارند.

همچنین سگ ها در تشخیص ابتلا به سرطان معروف هستند. آن ها می توانند انواع سرطان از جمله سرطان پوست، سرطان پستان و سرطان مثانه را بو کشدیه و تشخیص دهند.

سک سرطان و بیماری های دیگر را در انسان تشخیص می دهند
سک سرطان و بیماری های دیگر را در انسان تشخیص می دهند

مطالعه ای در سال ۲۰۱۶ در مجله درمان های یکپارچه سرطان منتشر شد؛ که ابراز می دارد سگ آموزش دیده قادر به تشخیص سرطان پستان با ۸۸ درصد دقت و سرطان ریه با ۹۹ درصد دقت از طریق کمک گرفتن از نمونه های تنفسی است.

همچنین مطالعه دیگری در سال ۲۰۱۰ که در ژورنال شاخص های زیستی سرطان منتشر شده است. نشان می دهد که توانایی قوی بویایی سگ ها به آن ها کمک می کند تا ترکیبات آلی فرار (VOCs) را که نشانه سرطان مثانه هستند؛ تشخیص دهد.

در سال ۲۰۱۴ انجمن اورولوژی امریکا اعلام کرد گروهی از محققان ایتالیایی کشف کرده اند که سگ های بسیار آموزش دیده می توانند از طریق ترکیبات آلی فرار موجود در ادرار، سرطان پروستات را تشخیص دهند. در این مورد مطالعه دقت تشخیص ۹۸ درصد بود.

سگ ها همچنین می توانند فلج خواب که نوعی اختلال مغزی در چرخه خواب و بیداری است؛ تشخیص دهند. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ در مجله Semergen منتشر شده. نشان می دهد که دو سگ آموزش دیده قادر به تشخیص ۱۱ مورد از ۱۲ بیمار مبتلا به حمله خواب با استفاده از نمونه عرق آن ها، هستند.

بارداری

سگ ها باردار بودن شما را تشخیص می دهند. دوست پشمالو شما بارداری شما را تشخیص می دهد. زنان بارداری که سگ دارند؛ قطعا متوجه تغییر رفتار او در دوران بارداری شان شده اند.

برخی از زنان گزارش می دهند که در دوران باردار سگ شان از آن ها بیشتر محافظت می کرده و با او مهربان تر بوده است. همچنین در مواردی گزارش شده که سگ صاحب باردارش را در طول دوران بارداری همیشه اسکورت می کرده است.

سگ شما در دوران بارداری با مالاندن پوزه اش به شکمتان و خرخر کردن، می خواهد توجه و محبتش را به شما و فرزندتان ارائه کند.

سگ ها باردار بودن انسان را تشخیص می دهند
سگ ها باردار بودن انسان را تشخیص می دهند

این تغییرات رفتار ناگهانی در سگ ناشی زا تشخیص او در تغییرات فیزیکی و رفتاری صاحبش و تغیر احتمالی در فضای خانه است.

تغییرات بارداری در شما ممکن است حیوان خانگی تان را ترسو و نگران کند.او ممکن است حس نادده گرفته شدن داشته باشد. از این رو بهتر است زمانی را رد طول روز به نوازش و ایجاد دوستی بیشتر با او بگذرانید. این کار باعث می شود او به تغییرات آینده در خانه و اضافه شدن عضو جدید واکنش مثبت نشان دهد.

همچنین داشتن سگ در طول بارداری فایده هایی نیز برای زنان دارد. از جمله اینکه مطالعه ای در سال ۲۰۱۲ که در مجله پلوس وان منتشر شد. نشان داد که زنانی که همراه سگ خود به پیاده روی می رفتند؛ تحرک بیشتری نسبت به زنان بدون سگ داشته اند.

زلزله یا زمین لرزه

اعتقاد بر این است که سگ ها می توانند قبل از وقوع زلزله وقوع آن را تشخیص دهند. این موضوع یک مورد فراطبیعی نیست. و دلیل آن حس شنوایی قوی سگ است. سگ ها می توانند صداهای تغییرات موجود در پوسته زمین را بشنوند و از طریق آن ها وقوع حوادث طبیعی از جمله زلزله را لحظاتی قبل از وقوع، پیش بینی کنند.

تشخیص زلزله توسط سگ ها
تشخیص زلزله توسط سگ ها

سگ ها قبل از وقوع زلزله شروع به زوزه کشدن می کنند. قدم می زنند و دور خود می چرخند. حتی ممکن است ترجیح دهند به صاحب خود نزدیک شده و در کنار او بمانند.

اگر شما در یک منطقه زلزله خیز هستید و سگ شما این علائم را نشان می دهد. می توانید آن ها را نادیده نگیرید. چرا که ممکن است حادثه ای طبیعی در راه باشد.

طوفان

چهارپایان معمولا قبل از رسیدن طوفان به منطقه شما آن را احساس می کنند. اگر سگ شما شروع به قدم زدن، نفس نفس زدن بیهوده و حرکات آشتفه (مشابه زمان ایجاد طوفان) می کند؛ در حالی که هوای بیرون ظاهرا خوب است. منتظر رسیدن طوفان به منطقه خود باشید.

سگ ها وقوع طوفان را تشخیص می دهند
سگ ها وقوع طوفان را تشخیص می دهند

سگ می تواند افت ناگهانی فشار هوا و تغییر در میان الکتریکی استاتیک را که باعث تغییرات آب و هوایی می شود؛ تشخیص دهد.

حس بویایی سگ بیش از ۱۰۰ برابر قوی تر از انسان است. از این رو می تواند تغییرات الکتریکی و غلظت شیمیایی موجود در هوا را تشخیص دهد.

همچنین حس شنوایی سگ قوی تر از انسان است و می تواند غرش طوفان را در مناطق اطراف تشخیص دهد.

در نهایت این ویژگی ها باعث می شود که سگ ها پیش از شما طوفان را تشخیص دهند.

قند خون پایین

افراد مبتلا به دیابت دارای بوی خاصی هستند. که البته این بو را فقط سگ ها احساس می کنند. در نتیجه سگ شما می تواند تغییرات میزان قند خون را در شما به خوبی حس کند. در حقیقت سگ شما قبل از اینکه خودتان حس کنید و یا آزمایش خون دهید. می تواند به شما درباره تغییر سطح قند خون تان هشدار دهد.

سگ ها تغییرات در سطح قند خون را تشخیص می دهند
سگ ها تغییرات در سطح قند خون را تشخیص می دهند

قند خون پایین موجب تغییر در ترکیبات آلی فرار در بدن انسان می شود؛ که سگ ها می توانند آن را استشمام کنند. این موضوع برای کسانی که دچار بیماری دیابت هستند اتفاق می افتد. طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۶ در مجله رماقبت های دیابت منتشر شد. نشان داده شد که سگ در تشخیص ایزوپرون (یک ماده طبیعی شیمیایی رایج در تنفس انسان که میزان قند خون را تخمین میزند) برای سگ از طریق بویایی نشانه ای از کاهش یا افزایش میزان قند خون است.

در این حالت سگ ها با ناله و یا لیست زدن دست صاحب خود ابراز اطلاع می کنند. بعضی از سگ های آموزش دیده در این مورد نیز، برای کمک به افراد وابسته به انسولین، وجود دارند. به این سگ ها سگ هشدار دهنده دیابت می گویند. طی طمالعه ای در سال ۲۰۱۳ در مجله پلوس وان، نشان داده شد که حضور این سگ ها در کنار بیماران دیابتی کمک فزاینده ای در حفظ سلامتی آن ها و ایمنی آن ها در برابر بیماری، دارد.

دشمنی و خصومت بین انسان ها

سگ متوجه می شود که صاحبشان نسبت به افراد دیگر چه حسی دارد. مواد شیمیایی مختلفی در پاسخ به افکار انسانف مانند، ترس، نفرت، دوست نداشتن و… منتشر می شود. و سگ این احساس را از طریق حس بویایی قوی خود، در میابد.

همچنین سگ به وسیله حس بینایی می تواند حرکات و زبان بدن شما را درک کند. و از این طریق نیز احساس شما نسبت به سایرین را بسنجد.

سگ متوجه می شود که صاحبشان نسبت به افراد دیگر چه حسی دارد.
سگ متوجه می شود که صاحبشان نسبت به افراد دیگر چه حسی دارد

در این حالت سگ واکنش های مختلفی نشان می دهد. از جمله پارس کردن و یا جهش به سمت طرف مقابل برای محافظت از شما. به طور کلی سگ ها تمایل زیادی به واکنش نشان دادن در مقابل افرادی که صاحبشان را تهدید می کنند؛ دارند.

بخشندگی

سگ ها می توانند احساس بخشندگی را در یک فرد تشخیص دهند. و درست مانند انسان ها توانایی قضاوت (البته بسیار سطحی تر) درباره اعمال طرف مقابل نسبت به خودشان دارند.

سگ ها بخشندگی شما را درک می کنند
سگ ها بخشندگی شما را درک می کنند

طی دو طمالعه مختلف در دانشگاه میلانف که در آن سگ ها را در موقعیت های اجتماعی مختلف در مقابل انسان قرار می گیرند. مشخص شد سگ ها مفهوم بخشندگی را درک می کنند و در مقابل این عمل پاسخ مثبت می دهند. همانطور که در مقابل موارد منفی، پاسخ منفی می دهند. به طور کلی سگ ها موجوداتی اجتماعی هستند. و انتظار محبت و عدالت متقابل از صاحبان خود دارند.

ترس و استرس

سگ ها ترس و استرس را در وجود انسان احساس می کنند. سگ ها بوی هورمون آدرنالین و کورتیزول را که در مواقع استرس و ترس از بدن انسان ترشح می شود؛ به خوبی حس می کنند. و البته مفهوم ان را نیز به صورت غریزی می دانند.

سگ ها استرس و ترس را در انسان حس می کنند
سگ ها استرس و ترس را در انسان حس می کنند

در این شرایط سگ ها معمولا به کنار شما می آیند. تا از شما حفاظت کرده و استرس و ترس شما را کاهش دهند.

نیت و قصد

سگ ها اغلب اوقات با نگاه کردن به رفتار و عمل شما، نیت شما را برای انجام کار ها تشخیص می دهند. مثلا وقتی آن ها را به سمت حمام می برید؛ می توانند تشخیص دهند که چیزی در انتظارشان است. البته این مورد با توجه به تجارب قبلی ممکن می شود. و به نوعی یادگیری است.

سگ ها و تشخیص قصد و نیت
سگ ها و تشخیص قصد و نیت

به همین دلیل است که پس از مدتی همراه سگ خود بودن، باعث می شود او رفتار شما را پیشبینی کند. مثلا وقتی با قیچی به سمت او می آیید می فهمد قرار است موهایش را اصلاح کنید. یا وقتی او را در خیابان با ماشین به سمتی می برید متوجه می شود که قرار است به کلینیک حیوانات برود. و در مقابل این شرایط بسته به خوشایند یا ناخوشایند بودن واکنش نشان می دهد. مثلا ممکن است در مسیر رفتن به کلینیک حیوانات از شیشه اتوموبیل به سمتی خیره شود و حالت غمگین به خود بگیرد.

بهتر است در شرایط ناخوشایند با نوازش و… به او آرامش و اطمینان بدهید.

توسط یاسر حمزه لوی

متخصص در تولید محتوای مفید، کاربردی و موثر هستم. سال‌هاست به دلیل علاقه شخصی، در حوزه تندرستی، پزشکی و سلامت نیز به تولید محتوا بر اساس منابع معتبر خارجی می‌پردازم.

8 دیدگاه

 1. سلام
  من سگمو فروختم و از عذاب وجدان دارم له میشم . صاحب جدیدش میگه بردتش دکتر و گفتن گریه میکنه
  ب نظرتون طی زمان درست میشه این درد واسش یا نه
  واسه ی خودم ک فکر نکنم اما میخام بدونم اون کی خوب میشه

  1. سلام

   رفع مشکلات روحی چه در انسان و چه در حیوانات نیاز به زمان دارد. البته تشخیص دقیق زمان بهبودی این حیوان بستگی به نظر دامپزشک دارد. اما به نظر نمی رسد که سگ شما با مشکل درمان نشدنی مواجه باشد.

 2. سلام وقت بخیر
  با سگی که بیش از حد به صاحبش وابسته هست چه باید کرد؟سگ من از زمانی که میرم سرکار تا شب که برمیگردم نه غذا میخوره نه بازی میکنه.جز من با کسی بیرون نمیره و همه جا دنبال من میاد.احساس میکنم داره افسرده میشه و نگرانش هستم.ممنون میشم راهنمایی بفرمایین

 3. سلام ممنون از مطالبتون من عاشق سگ ها بودم با خوندن این مطالب بیشتر عاشقشون شدم .
  من توی یک جایی خوندم که سگ از وقتی نجس شد که پاچه دزد ها رو گرفت .این یه داستان کوتاه داره

 4. من توی خیابونا هر وقت راه میرم سگا میان سمتن با اینکه تا حالا سگ نداشتم تا در خونه میان دنبالم و دم تکون میدن برام خیلی برام عجیبه چرا سگای مختلف همش میان دنبالم شما میدونید چرا؟ مثلامن میرم اونور خیابون میان دنبالم اونور خیابون کنارم وایمسن .

Average
5 Based On 6

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *