انواع آکنه

انواع آکنه از نظر شدت شکل گیری
انواع آکنه

فرم های مختلف از آکنه وجود دارد، شایع ترین انواع آکنه عبارتند از:

انواع آکنه

۱٫ آکنه ولگاریس رایج ترین شکل از آکنه است که شامل انواع مختلفی از جوش است. این ضایعات آکنه شامل دانه های سرسیاه، سرسفید، پاپول، پوسچول، ندول و کیست می باشد.

  • پاپول : ضایعات صورتی شکل ملتهب که بر روی پوست ظاهر می شود.
  • کورک (جوش) : ضایعات ملتهب پر از چرک که در پایه قرمز هستند.
  • کیست و ندول : ضایعات بزرگ، ملتهب و پر از چرک است که عمیق است و می تواند هنگام تخلیه همراه با درد و زخم باشد.

۲٫ آکنه روزاسه می تواند شبیه به آکنه ولگاریس باشد و گاهی با آن اشتباه گرفته می شود و معمولا در افراد بالای ۳۰ سال ظاهر می شود. آن ها به صورت یک بثورات قرمز رنگ هستند که به طور معمول محدود به گونه ها، بینی، پیشانی و چانه می شود این ضایعه در زنان شایع تر است، اما معمولا وقتی در مردان اتفاق می افتد شدیدتر است و در صورتی که درمان نشود می تواند به تورم و ایجاد بافت های اضافی منجر شود.

انواع آکنه از نظر شدت شکل گیری
انواع آکنه

انواع آکنه شدید

  1. آکنه Conglobata شدید ترین شکل آکنه ولگاریس و در مردان شایع تر است. این نوع از آکنه، ضایعات بزرگ متعدد است، که گاهی اوقات به هم پیوسته و به همراه دانه های سرسیاه است. این ضایعه را می توان در صورت، سینه، پشت، باسن، بازوها و ران ها یافت. سن شروع conglobata معمولا بین ۱۸ تا ۳۰ سال است علت آکنه conglobata هنوز مشخص نیست.
  2. آکنه Fulminans شروعی ناگهانی تر از آکنه conglobata دارد که به طور معمول در مردان جوان بیشتر رخ می دهد. آکنه fulminans علائمی مانند تب و درد مفاصل نیز دارد. این نوع از آکنه معمولا به خوبی به آنتی بیوتیک جواب نمی دهد.
  3. فولیکولیت گرم منفی یک عفونت باکتریایی است که با جوش و کیست همراه است. این عارضه احتمالا به دلیل عوارض ناشی از درمان طولانی مدت آنتی بیوتیکی آکنه ولگاریس رخ می دهد.
  4. عارضه Faciale تنها بر زنان بین سنین ۲۰ تا ۴۰ سال تاثیر می گذارد و توسط ندول های بزرگ دردناک، جوش ها و زخم خود را نشان می دهد. این نوع از آکنه می تواند به صورت ناگهانی حتی بر روی صورت زنانی که تا به حال جوش نزده اند نیز مشاهده شود.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *