معرفی مهمترین بیماری های سیستم گردش خون

معرفی مهمترین بیماری های سیستم گردش خون
معرفی مهمترین بیماری های سیستم گردش خون

سیستم گردش خون یکی از سیستم های حیاتی بدن است که با انتقال مواد مغذی، موادی مانند اکسیژن و هورمون های حیاتی و انتقال دهنده های عصبی به تمام قسمت های بدن، ارتباط دارد. سیستم گردش خون متشکل از خون، رگ های خونی و قلب است که نقش مهمی در عملکرد متابولیک طبیعی بدن، با انتقال مواد مغذی به قسمت های دور دارد و به جمع آوری و دفع مواد زائد مانند دی اکسید کربن از طریق ریه کمک می کند. هر گونه تغییر در عملکرد طبیعی چرخه گردش خون منجر به بیماری های سیستم گردش خون می شود. بیماری های سیستم گردش خون شامل بیماری های قلبی و اختلالات عروقی می شوند که علت اصلی مرگ در سراسر جهان است.

بیماری های سیستم گردش خون

در زیر لیست کاملی از بیماری های سیستم گردش خون را مطرح کرده ایم:

 بیماری های سیستم گردش خون (مربوط به بیماری های قلبی)

قلب مهمترین عنصر و بخش سیستم گردش خون است. آسیب دیدگی یا بیماری هایی که بر عملکرد فیزیولوژیکی قلب تأثیر می گذارند عبارتند از:

آنژین

آنژین معمولا در اصطلاح عمومی به عنوان درد قفسه سینه شناخته می شود. این عارضه درد شدید و تیر کشنده ای را ایجاد می کند که شدت دارد و زمانی رخ می دهد که خون در نتیجه ایسکمی به عضلات قلب تغییر می یابد. درد معمولا به سمت چپ جناق سینه و یا در بالای معده احساس می شود و به گردن، بازو و پشت (به ویژه در منطقه وسط کتف) سرایت می کند. این درد ممکن است ۵ تا ۱۵ دقیقه ادامه یابد. بیماران باید بلافاصله به بیمارستان منتقل شوند، زیرا معمولا آنژین یک نشانه هشدار دهنده در مورد حمله قلبی قریب الوقوع است. آنژین معمولا توسط استراحت، نیتروگلیسیرین و مصرف اکسیژن بهبود پیدا می کند.

کاردیومیوپاتی

کاردیومیوپاتی یک بیماری موثر بر روی عضلات قلب است و ممکن است به بزرگ، ضخیم و یا سفت و سخت شدن عضلات قلب منجر شود. این بیماری می تواند به صورت ارثی ایجاد شده یا اکتسابی باشد و باعث تضعیف عضلات قلب به خصوص بطن ها شود. اگر کاردیومیوپاتی درمان نشود؛ ممکن است گسترش یابد و محفظه های بالایی قلب را نیز شامل شود. همان طور که این بیماری بدتر می شود، می تواند باعث آسیب دیدگی و تضعیف عضلات قلب شود و به نارسایی احتقانی قلب و حتی مرگ منتهی شود.

بیماری روماتیسم قلبی

بیماری روماتیسم قلبی یک بیماری التهابی است که عمدتا شامل دریچه های قلب شده و به علت سابقه مزمن تب روماتیسمی که بدون درمان رها شده است، ایجاد می شود. این بیماری عمدتا با عفونت استرپتوکوکی گلو همراه است و ممکن است منجر به انسداد دریچه های قلب یا نارسایی ناشی از تخریب سیستم ایمنی بدن شود.

آریتمی

آریتمی به ضربان یا ریتم غیر طبیعی قلب گفته می شود. این ضربان می تواند بیش از حد سریع، بسیار کند و یا با ریتم نامنظم ادامه داشته باشد. اگر ضربان قلب سریع باشد، آن را به عنوان تاکی کاردی می شناسند. ولی اگر خیلی آهسته باشد، به عنوان برادی کاردی شناخته می شود. به طور کلی آریتمی های خفیف بی ضرر هستند، اما اگر اختلالات ریتمی به حالت شدید درآیند ممکن است تهدید کننده باشند.

نقص مادرزادی قلب

نقص مادرزادی قلب، به معنی اختلالات در عملکرد مورفولوژیکی یا فیزیولوژیکی قلب است که در زمان تولد وجود دارد. علت اصلی ایجاد نقایص یا غیر طبیعی بودن قلب جنین را باید در طی هفته های اولیه بارداری یافت. اتیولوژی دقیق این بیماری ها ناشناخته است اما می تواند با اختلالات ژنتیکی مانند سندرم داون یا استفاده از داروهای خاص توسط مادر در زمان بارداری همراه باشد. جلوگیری از نقص مادرزادی قلبی امکان پذیر نیست، اما درمان های زیادی برای مدیریت نقایص قلبی در اوایل دوره نوزاد و پیشگیری از عوارض ناشی از آن، وجود دارد.

معرفی مهمترین بیماری های سیستم گردش خون
معرفی مهمترین بیماری های سیستم گردش خون

بیماری های سیستم گردش خون (مربوط به بیماری های عروقی)

بیماری های عروقی که در دسته بیماری های سیستم گردش خون قرار دارند، به عنوان اختلالات رگ های خونی شناخته می شوند. این بیماری ها عبارتند از:

فشار خون

فشار خون بالا شایع ترین اختلال عروقی است که عامل اصلی مرگ و میر در تمام نقاط جهان است. فشار خون بالا زمانی اتفاق می افتد که قلب خون را از طریق عروق باریک شده در نتیجه آترواسکلروز یا سفت شدن شریان ها به علت بیماری های پیری یا بیماری های عروقی ارثی، در بدن جریان می دهد. پمپاژ در رگ تنگ شده، فشار سیستولیک و دیاستولیک را بالاتر از حد مجاز و نرمال می کند. افزایش کار قلب منجر به آسیب دیدن بافت ها و افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، بیماری های کلیوی، آنوریسم و ​​سکته مغزی می شود.

آنوریسم آئورت

این انحراف غیر طبیعی آئورت منجر به تضعیف دیواره های این رگ می شود. آنوریسم آئورت به سرعت رشد می کند و می تواند باعث درد شدید شود. اگر بلافاصله درمان نشود می تواند خونریزی شدید داخلی و حتی مرگ را به همراه داشته باشد.

آترواسکلروز

آترواسکلروز یک بیماری عروقی مزمن است که ممکن است سال ها بدون علامت باشد و منجر به تشدید عروق به دلیل تجمع چربی، کلسترول و سایر مواد در دیواره شریانی شود. این بیماری معمولا روی شریان های متوسط ​​و بزرگ تاثیر می گذارد. در صورت عدم درمان، این بیماری ممکن است منجر به انسداد کامل عروق خونی شود و خون رسانی به قلب یا مغز را متوقف کند. سیگار کشیدن، مصرف الکل، دیابت، کلسترول و فشار خون بالا خطر ابتلا به آترواسکلروز را افزایش می دهند.

ترومبوز ورید عمقی

ایجاد لخته خون در نتیجه استرس یا شرایطی مانند حاملگی، کمبود پروتئین C و S و سایر عوامل، در رگ های عمیق پا، به عنوان ترومبوز ورید عمقی شناخته می شود. در بیشتر موارد، ترومبوز بدون علامت و پنهان است، اما ممکن است با درد خفیف تا متوسط، تغییر رنگ و تورم در ناحیه آسیب دیده پا همراه باشد. این عارضه معمولا پس از بی تحرکی طولانی مانند جراحی ارتوپدی یا جراحی بر روی ستون فقرات ایجاد می شود. یکی از عواقب وحشتناک DVT، تضعیف ترومبوز است که ممکن است رگ های ریه را مسدود کرده و منجر به آمبولی ریوی شود.

Polyarteritis Nodosa

این بیماری یک بیماری التهابی جدی با علل ناشناخته است که بر روی شریان های کوچک و متوسط تاثیر می گذارد. اما اخیرا تحقیقات نشان داده اند که ممکن است این بیماری با عفونت هپاتیت B مرتبط باشد. Polyarteritis Nodosa با درد عضلانی و مفصلی، تب، تعریق شبانه، خستگی و کاهش وزن مشخص شود. روش های درمان این عارضه بیشتر وابسته به میزان بیماری و بخش هایی از بدن است که تحت تاثیر قرار گرفته اند. داروهایی که اغلب مصرف می شوند عبارتند از:

  • کورتیکواستروئیدها
  • سایر داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی

بیماری عروق کرونر

بیماری عروق کرونر (CAD) یکی از بیماری های رایج عروقی است که با انباشت پلاک آترواسکلروز در عروق خونی کرونر مشخص می شود. همزمان با این که پلاک ضخیم می شود، ممکن است تغییرات ثانویه مانند بزرگ شدن اندازه و کلسیفیکاسیون نیز رخ دهد. این عارضه ممکن است منجر به انسداد کامل عروق کرونر شود و اکسیژن در عضله قلب را کاهش دهد.

بیماری عروق محیطی

بیماری عروق محیطی به نام بیماری شریان محیطی نیز شناخته می شود. این بیماری یک اختلال عروقی است که با انسداد شریان های بزرگ پاها و دست ها مشخص می شود. این بیماری باعث می شود که ایسکمی حاد یا مزمن به علت آترواسکلروز یا فرآیندهای التهابی ایجاد شود.

هیپرکلسترولمی

هیپرکلسترولمی به افزایش سطح کلسترول در خون اشاره دارد. به طور عمده دو نوع کلسترول در بدن وجود دارد، یکی لیپوپروتئین با چگالی پایین (LDL) است که برای بدن مناسب نیست و دیگری لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) است که کلسترول خوب می باشد. زیرا خواص محافظ کننده از قلب دارد. افزایش سطح LDL باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی می شود.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *