علائم تبخال مقعدی و علل ایجاد آن چیست؟

تبخال مقعدی
تبخال مقعدی

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری امریکا (CDC) گزارش می دهد که از هر ۶ آمریکایی که در سن ۱۴ تا ۴۹ سالگی قرار دارد، یک نفر مبتلا به تبخال تناسلی است. این عفونت ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) می تواند شامل آلت تناسلی، ناحیه مقعد یا هر دو باشد. درگیری مقعدی با تبخال مقعدی معمولا در افرادی که دارای مقاربت مقعدی هستند رخ می دهد.

با این حال، تبخال مقعدی ممکن است ناشی از گسترش تبخال از ناحیه تناسلی نیز باشد. CDC اشاره می کند که بیشتر افراد مبتلا به تبخال علائم خفیفی را احساس می کنند یا به طور کلی علامتی ندارند. البته در کسانی که علائم را تجربه می کنند؛ این علائم در ناحیه تناسلی و مقعد با چند استثنا، تقریبا مشابه است.

برای درک بهتر علائم تبخال مقعدی با این مطلب پیام سلامت همراه باشید.

جوش و زخم ناشی از تبخال مقعدی

ضایعات تبخال ممکن است در حین عفونت اولیه HSV رخ دهد و یا در حمله بعدی ویروس رخ دهد. در ابتدا، بثورات ظاهری قابل توجه می شود؛ که به شکل قرمز پوست نمایان شده است. زخم ها به زودی پاره و باز می شوند؛ که پس از آن پوسته پوسته و زخم می شوند. در صورت درمان، بثورات معمولا ۲ تا ۴ هفته از زمان شیوع آن تا از بین رفتن زمان نیاز دارند. و از آنجایی که منطقه مقعد به راحتی دیده نمی شود، بسیاری از مردم ممکن است متوجه وجود تبخال مقعدی نشوند.

درد و احساسات دیگر

تبخال مقعد گاهی اوقات با سوزش و درد در ناحیه اطراف مقعد احساس می شود. این احساس ممکن است به مدت چند روز قبل از ایجاد بثورات پوستی ناشی از تبخال ظاهر شود.

بثورات تبخال دردناک است. ضایعات مقعدی به دلیل اصطکاکی ناشی از لباس زیر و تحریک پوست به علت حرکات روده می تواند ناراحت کننده تر نیز باشد. همچنین تبخال مقعدی می تواند به راحتی با باکتری های ناحیه مقعد آلوده شود و موجب درد اضافی گردد. خارش و سوزش می تواند تا زمانی که زخم زا بین رود ادامه داشته باشد.

ترشحات مقعد

افراد مبتلا به تبخال مقعدی اغلب ضایعات غیر قابل مشاهده ای همانند پثورات پوستی خارجی، در داخل مقعد و رکتوم (راست روده) دارند. این ضایعات به صورت زگیل شروع می شود و به زخم تبدیل می شود. ضایعات داخلی تبخال مقعدی می تواند منجر به فرسایش قابل توجه در اثر ترومای مکانیکی عبور مدفوع و عفونت ثانویه ناشی از باکتری در مدفوع شود.

التهاب مقعد و مخرج که علایم پزشکی آن به علت پروستیت شناخته شده است؛ اغلب منجر به تخلیه مایع خونریزی مقعدی و انسداد همراه با بوی نامطبوع می شود. همچنین عبور مدفوع و خروج آن از مقعد در افرادی که مبتلا به تبخال مقعدی هستند به طور معمول بسیار دردناک است.

تغییر در عادات روده

تغییر در عادت های روده ای نشانه ی اغلب نادیده گرفته شده از تبخال مقعدی است. افراد مبتلا به تبخال مقعدی ممکن است از یبوست، اسهال، خارج شدن مدفوع غیرطبیعی و بد بو شکایت کنند. در افراد مبتلا به تبخال مقعدی، ممکن است به دلیل ایجاد محدودیت عمدی غذایی در تلاش برای جلوگیری از درد و سایر علائم مرتبط با حرکت روده، کاهش وزن رخ دهد.

هشدارها و اقدامات احتیاطی

اگر فکر کنید ممکن است دچار بیماری تبخال مقعدی باشید؛ مراقبت های پزشکی را در اسرع وقت انجام دهید. داروهای ضد ویروسی می توانند مدت زمان و شدت شیوع را کاهش دهند و درمان مداوم می تواند موجب کاهش موارد عود مجدد شود. داروهای ضد ویروسی برای تبخال تناسلی شامل آیزکلوویر (Zovirax)، والاسیکلوویر (Valtrex) و فامسیکلوویر (Famvir) می باشد. ارزیابی و تشخیص پزشکی نیز در این زمینه مهم است؛ بنابراین بهتر است درباره سایر عفونت های منتقله از راه جنسی نیز بررسی شوید.

توسط یاسر حمزه لوی

متخصص در تولید محتوای مفید، کاربردی و موثر هستم. سال‌هاست به دلیل علاقه شخصی، در حوزه تندرستی، پزشکی و سلامت نیز به تولید محتوا بر اساس منابع معتبر خارجی می‌پردازم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *