آیا می دانستید علائم بیماری و نشانه بیماری فرق دارد؟

آیا می دانستید علائم بیماری و نشانه بیماری فرق دارد؟
علائم بیماری و نشانه بیماری

تفاوت عمده بین علائم بیماری و نشانه بیماری

به طور معمول مردم تصور می کنند علائم بیماری با نشانه ها آن یکسان هستند اما در پزشکی تعاریف علائم بیماری و نشانه بیماری از یکدیگر متفاوت است. علامت، هر گونه شواهد ذهنی از بیماری است، در حالی که نشانه هر گونه شواهد عینی از بیماری است. بنابراین، نشانه یک پدیده است که توسط فرد مبتلا به این بیماری تجربه می شود، در حالی که نشانه یک پدیده است که می تواند توسط کسی غیر از فرد مبتلا به این بیماری شناسایی شود. برای مثال، اضطراب، درد و خستگی تماما علائم هستند. در مقابل، خونریزی بینی نشانه ای از آسیب دیدگی رگ های خونی است که توسط پزشک و یا پرستار تشخیص داده می شود.

آیا می دانستید علائم بیماری و نشانه بیماری فرق دارد؟
علائم بیماری و نشانه بیماری

کسانی که در علوم پزشکی و مراقبت های بهداشتی مشغول به کار هستند از علائم و نشانه به عنوان سرنخ برای تعیین محتمل ترین تشخیص بیماری استفاده می کنند. این علائم و نشانه ها می تواند لیستی از بیماری های احتمالی را در اختیار آن ها قرار دهد. این لیست به عنوان تشخیص افتراقی نامیده می شود. پزشکان در تشخیص افتراقی معمولا آزمایش های اولیه را تجویز می کنند تا گزینه های تشخیصی محدود شده و به تشخیص قطعی نزدیک شوند. نشانه های در حقیقت به بررسی تعدادی از علل احتمالی از علائم خواهد پرداخت که شما، دوستان و یا اعضای خانواده ممکن است تجربه کنید. علل بسیاری برای هر علامت خاص وجود دارد. پزشکان با توجه به نشانه ها و علائمی که شما گزارش می کنید لیستی از علل را در اختیار دارند که با بررسی های بیشتر می توانند علل واقعی را تشخیص دهند. پس دفعه بعدی که به پزشک مراجعه کردید بیشتر از علائم بیماری صحبت کنید تا با روشن شدن آن ها، محدوده علل ایجاد کننده بیماری را کاهش دهید. این کار، تشخیص را بهتر و سریعتر می کند.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *