رابطه جنسی و حافظه زنان ؛ این دو چه ارتباطی با هم دارند؟

رابطه جنسی و حافظه زنان ؛ این دو چه ارتباطی با هم دارند؟
رابطه جنسی و حافظه زنان ؛ این دو چه ارتباطی با هم دارند؟

محققان به تازگی به این نتیجه رسیده اند که داشتن رابطه جنسی ممکن است حافظه را در زنان بهبود بخشد. با ما تا انتهای این مطلب مجله پیام سلامت همراه شوید تا ارتباط بین رابطه جنسی و حافظه زنان را بهتر درک کنید.

رابطه جنسی و حافظه زنان

بازی های کارتی و کتاب های خسته کننده را فراموش کنید، فعالیت های بهبود دهنده حافظه ممکن است بسیار لذت بخش تر از چیزی باشد که هر فردی انتظار دارد. بر اساس برخی تحقیقات جدید و هیجان انگیز، ارتباط مستقیمی بین میزان رابطه جنسی و بهبود حافظه در زنان وجود دارد. با عرض پوزش از آقایان، این موضوع فقط در مورد زنان صدق می کند. بر اساس مطالعه منتشر شده در آرشیو رفتار جنسی، ارتباطی بین میزان مقاربت واژینال و شناخت کلامی وجود دارد. در مطالعه قبلی جوندگان تحت آزمایش آزمایشگاهی قرار گرفتند و ارتباط بین میزان رابطه جنسی و عملکرد حافظه نشان داده شد. محقق این تحقیق، لارا ماوندر متخصص نورولوژیست از دانشگاه مک گیل گفت: ما می خواستیم ببینیم آیا این رابطه در مورد انسان ها هم صادق است یا خیر؟ به همین دلیل به موضوع کشف ارتباط بین رابطه جنسی و حافظه زنان علاقه مند شدیم.

برای انجام تست، ۷۸ دانشجوی کارشناسی در سن ۱۸ تا ۲۹ سالگی، یک پارامتر حافظه کامپیوتری شامل کلمات کلیدی انتزاعی و چهره های خنثی را قبل از پر کردن یک نظرسنجی برای سنجش جمعیت شناسی، فاز چرخه قاعدگی و استفاده از روش پیش گیری از بارداری پر کردند. از آن ها همچنین در مورد صمیمیت، رفتار جنسی و عادت های ورزشی نیز سوال شد.

یافته های آن ها ما را به این نتیجه رساند که رابطه مشخصی بین میزان رابطه جنسی و شناخت حافظه از کلمات انتزاعی وجود دارد، اما این رابطه در شناخت چهره وجود نداشت. این به این معنی که زنانی که در اتاق خواب مشغول رابطه جنسی هستند بیشتر احتمال دارد که کلماتی را که قبلا دیده اند، شناسایی کنند.

موندر ادامه داد: “این یک دیدگاه جالبی است ک مطالعه بیشتر در مورد آن ضروری است.” “آزمایش های آینده که ممکن است بتواند برخی از متغیرهای ارزیابی شده در این پژوهش را به صورت سیستماتیک تر کنترل کند، در نهایت می تواند به ما اثرات مستقیم متغیرهای مختلف رفتار جنسی را در عملکرد حافظه ارائه دهد.”

در حالی که تست رابطه بین این دو پارامتر را تایید کرده است اما مشخص نیست که این ارتباط چگونه کار می کند. آیا رابطه جنسی حافظه را بهبود می بخشد، یا حافظه بهتر به رابطه جنسی بیشتر منجر می شود، یا عامل سومی وجود دارد که در معادله نادیده گرفته شده است؟

ماندر توضیحات بیشتری داده و بیان کرده که از آن جایی که این مطالعه یک مطالعه همبستگی است، علت و معلول را مشخص نمی کند. مطالعاتی که آینده انجام می شود باید منشاء این یافته ها را پیدا کرده و یک رابطه علت و معمولی را بیابد.

محققان فرضیه ای را با این مضمون مطرح کردند که رابطه جنسی می تواند با ایجاد تحریک نورون های جدید در هیپوکامپ، ناحیه ای از مغز که مرتبط با حافظه کلمات است، باعث تقویت حافظه شود.

از روی مطالعات حیوانی می توان برای فرمول بندی فرضیه ایی مبنی بر اینکه مقاربت جنسی مکرر می تواند به طور مفصل با عملکرد حافظه در انسان ارتباط داشته باشد، استفاده کرد. اگر یک فرآیند بیولوژیکی قابل مقایسه با آن چه که در جوندگان مشاهده شده ایجاد شود، می توان نتیجه گرفت که فرایند هیپوکامپ در بدن انسان می تواند با افزایش نورون ها منجر به بهبود حافظه شود. البته محققان معتقدند که این رابطه فقط در مورد مقاربتی جنسی واژینال صادق است.

در حالی که آزمایش های علمی بیشتری برای ایجاد ارتباط بین میزان رابطه جنسی و حافظه زنان لازم است، یک چیز قطعی است و آن این است که هیچ دلیلی وجود ندارد که شما نتوانید این فرضیه را به تنهایی روی خودتان تست کنید. پس پیشنهاد می کنیم دست به کار شوید.

به چه چیزی فکر می کنید؟

افکار شما در مورد این مطالعه چیست؟ آیا تا به حال رابطه مستقیمی بین میزان رابطه جنسی و بهبود حافظه را در خودتان متوجه شده اید؟ مزایای ذهنی دیگر رابطه جنسی چیست؟

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *