روش مناسب برای شستن مو ها

شستن مو ها اگرچه تنها یکی از فاکتور های مورد توجه برای حفظ سلامت و زیبایی مو است؛ اما در این زمینه نقش اساسی دارد. گاهی در سبک زندگی شخصی، افراد اشتباهاتی را مرتکب می شوند که خود از اشتباه بودن و آسیب های آن مطلع نیستند. در زیر نکاتی را به ترتیب درباره روش شستشوی موهای سر با شما در میان می گذاریم که می تواند در سلامت و زیبایی موی شما بسیار کاربردی باشد:

  • موهای خود را زیاد نشویید. بسته به چرب یا خشک بودن موها و مدت زمان حضور در بیرون از منزل و یا فعالیت های روزشی و دمای هوا شستشوی مو و در کل استحمام کردن را برنامه ریزی کنید. شستشوی بیش از معمول مو موجب خشکی و شکنندگی مو می شود.
  • موهای خود را با شامپوی مناسب جنس موی خود بشویید و از نرم کننده ها تا جای ممکن استفاده نکنید و در صورت استفاده بکوشید با ریشه مو تماس نداشته اشند.
  • برای شستن مو از آب داغ استفاده نکنید. در واقع آب ولرم ( در حد ۳۰ درجه سانتیگراد ) برای شستن مو ها کفایت می کند. آب داغ موجب تبخیر رطوبت سلول های مو شده و در نتیجه باعث می شود موها حالت وز، خشک و شکننده پیدا کنند. از سویی آب داغ موجب پاک شدن چربی محافظ موها و پوست سر می شود که علاوه بر آسیب به موها، موجب تحریک بیشتر پوست سر برای تولید چربی خواهد شدن. در نتیجه موهای شسته شده با آب داغ زودتر کثیف می شوند.
  • مدت زیادی سر خود را زیر فشار آب دوش قرار ندهید. این کار موجب فشار به ریشه موها و ضعیف شدن آن ها می شود. در نتیجه باید منتظر ریزش دسته ای موهای خود در استحمام و یا پس از آن باشید. بهتر است موهای خود را خیس کرده. شامپو زده و پس از مدت کافی، تنها برای شستشو دوباره سر خود را زیر دوش بگیرید.
  • موهای خود را با یک حوله نرم خشک کنید و تا زمانی که تا حدود زیادی خشک نشده اند از شانه کردن آن بپرهیزید.
  • از کشیدن سشوار و اتوی مو وقتی موها کاملا خیس هستند بپرهیزید. و این کار را به مدت طولانی انجام ندهید.
  • و در نهایت سرم ها و ساپری های تقویت کننده و محافض مو را پس از استحمام فراموش نکنید.

توسط یاسر حمزه لوی

متخصص در تولید محتوای مفید، کاربردی و موثر هستم. سال‌هاست به دلیل علاقه شخصی، در حوزه تندرستی، پزشکی و سلامت نیز به تولید محتوا بر اساس منابع معتبر خارجی می‌پردازم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *